مدیریت صنایع و بهره وری

سیاست مالی: مخارج دولت

باورهای نادرست اقتصادی
جفری وود
مترجم: جعفر خیرخواهان
وقتی بودجه دولت مازاد دارد از مزایای رفاهی نباید کاسته شود
«دقیقا زمانی که بودجه دولت به سمت مازاد پیش می‌رود ... اقدام دور از ذهنی به نظر می‌رسد که دولت مزایای رفاهی آینده برای زنان سرپرست خانوار را کاهش می‌دهد.»

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٩
comment نظرات ()

اثر بحران مالی جهانی بر کشورهای کم‌‌درآمد

انعطاف‌پذیری بازار کار شوک‌ها را کاهش داد
مترجمان: زینب اسدیان، حسن صدیقی
منبع: VOX
بحران مالی جهانی چه اثری بر کشورهای کم درآمد داشت؟
این مقاله داده‌های 40 ساله اخیر را مورد بررسی قرار می‌دهد تا به چشم‌انداز بررسی ما برای سال 2009-2007 کمک کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٩
comment نظرات ()

مرا سرزنش نکنید تقصیر فلان و بهمان است!

نقش تعصب نسبت به خود در دریافت بازخورد ارزیابی عملکرد

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که مردم چگونه سرزنش و انتقاد مربوط به شکست‌هایشان را از خود منحرف کرده و در عین حال موفقیت‌ها را سریعا به خود نسبت می‌دهند؟ این پدیده اتفاقی نیست، بلکه کاملا منطقی و قابل پیش‌بینی است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٩
comment نظرات ()

برای طرفداران کالاهای لوکس، آگاهی همان ثروت است

مترجم: بهزاد بهمن‌نژاد
بسیاری از مصرف‌کنندگانی که کالاهای رده‌بالا (high-end) خریداری می‌کنند، هدفشان نمایش ثروت می‌باشد و همچنین به این طریق سعی بر جلب احترام اطرافیان خود می‌کنند. حال سوال اینجاست که اگر مصرف‌کنندگان فقط به برند توجه دارند، چرا فروشندگان هزاران دلار صرف کیف‌های دستی یا دیگر محصولاتی می‌کنند که هیچگونه لوگوی آشکاری ندارند؟

 

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٩
comment نظرات ()

اقناع بدون لفاظی

جان بالدونی
مترجم: عاطفه کردگاری
اگر زمانی خواستید در مورد موضوعی که خیلی به آن اعتقاد دارید استدلال بیاورید، لفاظی نکنید بلکه سعی کنید یک داستان مربوط به موضوعتان پیدا کرده و به وسیله آن مخاطبانتان را متقاعد نمایید.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٩
comment نظرات ()

25 پرسش در برابر جامعه امروز ما

عدم همخوانی بارز مشهود، میان تحولات شاخص‌های بورس و متغیرهای بنیادی صنعت و تولید ناشی از چیست؟
 نظر مشخص تصمیم‌گیرندگان دولت در مورد نرخ ارز چیست؟ آیا آنگونه که اعلام شده کاهش آن را در دستور کار دارند یا آنگونه که عمل شده با افزایش آن موافقند؟
 مباحث انجام شده در مورد تحولات مبلغ دیه و نیز سپرده‌گیری طلا در بانک‌ها، شواهدی دال بر این است که می‌توان تورم را در محاسبات نهادهای مالی وارد کرد. چرا نمی‌توان همین مبنای منطقی را در زمینه نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها اعمال کرد؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٩
comment نظرات ()

مسئولیت اجتماعی ؛ اخلاقیات فراسازمانی

دکتر حسین رحمان سرشت ، محمود رفیعی ، مرتضی کوشا
بسیاری از رفتارها و اقدامات مدیران و کارکنان، متاثر از ارزشهای اخلاقی بوده، ریشه در اخلاق دارد. عدم توجه به اخلاق کار در مدیریت سازمانها، در جوامعی مانند ایران که از یک سو دارای ارزشهای اخلاقی غنی بوده، از سوی دیگر با کشورهای پیشرفته فاصله قابل توجهی دارند، می تواند معضلاتی بزرگ برای سازمانها به وجود آورد. به علاوه با افزایش انتظارات اجتماعی از سازمانها، جوامع نسبت به مسائلی مانند محیط زیست ، حقوق زنان، کودکان، اقلیتها، معلولان، برابری استخدام و کاهش نیروی انسانی، حساس تر شده اند. بی توجهی سازمانها به این حقوق و عدم رعایت اصول اخلاقی در برخورد با ذی نفعان بیرونی، می تواند مشکلاتی را برای سازمان ایجاد کند و مشروعیت سازمان و اقدامات آن را موردپرسش قرار داده، در نتیجه سود و موفقیت سازمان را تحت تاثیر قرار دهد. اخلاق کار ضعیف، بر نگرش افراد نسبت به شغل، سازمان و مدیران موثر بوده، می تواند بر عملکرد فردی ، گروهی و سازمانی اثر بگذارد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

دنیای پر استرس مدیران عامل

در محیط امروزی کسب و کار، واژه استرس واژه ای آشنا برای همه مردم و تکیه کلام بسیاری از ماست. هر فردی در هر مقام و رده ای با نوع خاصی از استرس دست و پنجه نرم می کند و این موضوع چنان جدی شده است که هر ساله مقاله ها، کتابها، دوره های آموزشی و سخنرانیهای بسیاری به مدیریت استرس و ارائه راهکارهایی برای کاهش آن اختصاص می یابد.در این میان مدیران عامل به عنوان مسئولترین و پاسخگوترین فرد در هر سازمان و کسب و کاری، با شرایط استرس زای ویژه ای روبه رو هستند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

از ساده ترین کار پرهیز کنید

با آغاز بحران جهانی اقتصاد، از اوایل سال 2008 میلادی و بالا گرفتن آن، موج ورشکستگی تبدیل به خطری بزرگ شد که بنیان کسب و کارها را – از کوچک - تا بزرگ – تهدید می کرد و می کند.
    در این شرایط که بقا تبدیل به بزرگترین چالش کسب و کارها شده است، بسیاری از مدیران ارشد، چاره بقا را در کاهش هزینه ها می بینند تا به این واسطه، هرچه بیشتر خود را با شرایط روز به روز سخت شونده، هماهنگ کنند.
    کاهش نیروی انسانی که در ادبیات امـــروزی بــا عنوان (Job Cut) از آن یاد می شود، یکی از نخستین راهکارهایی است که از ذهن مدیران می گذرد تا به کمک آن از هزینه ها بکاهند

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

پیش از گسترش برند از خود بپرسید

خلیل جعفرپیشه
پیش از گسترش برند از خود بپرسید ...
    
    برندهای قوی و معروف همواره سعی می کنند برای حفظ صیانت خود و تداوم حضورشان در صنعت به جای وارد شدن به بازارهای مختلف دامنه فعالیتشان را حتی الامکان به تولید و عرضه یک گروه خاص از محصولات و خدمات محدود سازند. بنابه تعریف، گسترش برند (برای یک محصول یا خدمت) باید امتیاز متفاوتی را ارائه نموده و یا بازار دیگری را سوای بازار مادر جذب کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

برایان بکر

مسعود بینش
 معرفى:
    برآیان بکر از بزرگان و نام آوران حوزه منابع انسانی در دنیاست .او کارشناسی خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه تکزاس و دکترای خود را در زمینه منابع انسانی از دانشگاه ویسکانسین گرفته است. بکر هم اکنون اتاد مدیریت دانشگاه نیویورک در بوفالو است. او ابتدا به عنوان گزارشگر روزنامه سردبیر یک مجله بازرگانی مدیر روابط عمومی یک شرکت ارتباطات و مدیر توسعه خدمات انسانی مشغول به کار بوده و بیش از 25 سال است که به صورت حرفه ای چه در زمینه تدریس دوره های مذاکره و چه مشاوره در زمینه ارتباطات در سازمانها کار کرده است. گرایشهای او در زمینه پژوهشی بر تاثیر منابع انسانی و خط مشی های روابط کار بر عملکرد شرکت روابط اجتماعی ارتباطات مشتری روابط رسانه ای و تبلیغات متمرکز است. بکر در سالهای اخی در نوشته های خود در تکاپوی یافتن فصل مشترک منابع انسانی و استراتژی سازمانی است. بیشتر کارهای او در این سالها به صورت مشترک با بزرگانی مانند دیواولریش و مارک موزلید انجام شده است. بکر برنده جوایز متعددی در زمینه نگارش طراحی انتشارات و تولید ویدئو بوده است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

چهار منطق در طراحی شرکتهای فناورانه

مترجم: دکتر صدیقه خورشید ، سمیه حاج حیدری
طراحی شرکتهای فناوری، انگیزه ای برای یک حرفه
    
    شرکت چیست؟
    تعریف قانونی و کاری اصطلاح شرکت، ازکاربرد واژه انگلیسی محاوره ای و نیز بیشتر زبانهای اروپایی متفاوت است. از این رو، شرکت از لحاظ قانونی( از زمان ناپلئون) نامی تعریف می شود- که فقط - تحت آن نام، یک فروشنده، کسب و کارش را اداره کرده، در بازار کار می کند و می تواند اقامه دعوی و شکایت کند یا از جنبه های دیگر، متعهد و مدیون شناخته شود. نام شرکت باید نیازمندی های ویژه ای را تامین کند. باید حقیقی بوده، گمراه کننده نباشد. نام شرکت باید منحصر به فرد باشد، تا ازشرکتهای دیگرشناسایی شود و استانداردهای تمامیت و یکپارچگی را تامین کند. نخستین گزینه طراحی خلاق در طراحی یک شرکت فناورانه، نامگذاری آن است. در انگلیسی محاوره ای، اصطلاح شرکت، کل شرکت (نام، موجودیت قانونی و سازمانش) را شامل می شود. ما گستره این تعریف محاوره ای را، که درراستای هدفهای حوزه مدیریت تکنولوژی است و

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

غلبه بر دامهای انتخاب

مترجم: محمدتقی جلیلی ، احمد عیسی خانی
مشکلات رایج در انتخاب1.
    عدم کسب اطلاعات کامل از متقاضی درباره توانایی های لازم برای احراز شغل
    مدیران در زمان مصاحبه، هنگامی که از متقاضیان از مهارتهای لازم برای داشتن کارآیی مطلوب در یک شغل می پرسند، با پاسخهای ناکافی و گاهی متعارض روبه رو می شوند. اگرچه تفاوت در پاسخها تا اندازه ای معنا دار است، با این حال اگر تواناییهای مورد نظر به روشنی تعریف شده باشند، آنچه که هست و آنچه که به منظور آن پرسشی مطرح می شود اهمیت واقعی خود را پیدا می کند. اگرچه پژوهشهایی نشان داده اند که در مواقعی که قابلیتها و تواناییهای احراز شغل به گونه روشن و نوشتاری مورد استناد قرار می گیرد، مصاحبه به سوی یکنواختی و تمرکز بر روی چند توانایی، که ارزیابی راحتی دارند، می رود. این نتایج همچنین نشانگر این موضوع است که کشف ناقص تمام قابلیتهای یک متقاضی، منجر به محدود شدن مصاحبه گر در امر انتخاب می شود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

ابزارهای مدیریت نوآوری : مروری بر نظریه و عمل

مترجم: سیدعلی هادوی
مقدمه
    نوآوری، مفهومی کلیدی است که امروزه از آن به عنوان محور دستاوردهای تجارت در قرن بیست و یکم یاد می شود. سازمانهای، کوچک و بزرگ، اقدام به ارزیابی مجدد محصولات، خدمات و عملیات خود کرده اند تا فرهنگ نوآوری را به وجود آورند. این بازبینی مجدد اهداف سازمانی، بدین دلیل صورت می گیرد که پرورش فرهنگ نوآوری در درون سازمان، بهترین تضمینی است که یک سازمان بتواند در محیطی که بازارهای آن به سرعت به پیش می روند، پایدار بماند. همچنین پرورش فرهنگ نوآوری بهترین تضمین (اگرچه که هیچ چیز تضمین ندارد) برای بقا و پایداری طولانی مدت در اقتصاد دانش - محرک امروزین است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

دقت در کارها

 

 

 

 

یک نکته مدیریتی - - دقت کن

 

 

میری خودکار بیک می‌خری ۱۰۰تومن،

 ولی‌ لاک غلط‌گیر ۸۰۰ تومن.

تو این زندگی‌ حتی رو کاغذ هم اشتباه کنی‌ برات گرون تموم می‌شه.

...

پس دقت کن

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()

کار و زندگی دو وجه جدایی ناپذیر

اخیرا شرکت گوگل در ابتکاری جالب، برای مادرانی که حداقل یک سال در گوگل کار کرده اند، هنگام به دنیا آمدن کودک، 18 هفته مرخصی با حقوق در نظر گرفته است. مردانی هم که پدر می شوند، در صورت داشتن یک سال سابقه کار، از 7 هفته مرخصی با حقوق بهره مند می شوند. البته این تنها ابتکار گوگل نیست، بلکه این شرکت علاوه بر استراتژی های کسب و کار در استراتژی های منابع انسانی نیز یکی از سرآمدان است.
    آیا گوگل که به تازگی ارزش برندش از مرز 100 میلیارد دلار گذشت، از ضررهای مالی که چنین اقداماتی بر شرکت وارد می کند، بی خبر است؟ آیا گوگل نمی داند که 18 یا 7 هفته مرخصی باحقوق چه خلل هایی بر شرکت وارد می کند و آیا جز این است که گوگل در اقتصاد پیچیده جهانی و در صنعتی فعالیت می کند که پیشرفت در آن لحظه ای است و یک دم غافل ماندن به معنی پس افتادن از رقباست؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

50 کلید طلایی در دست رهبران بزرگ

علیرضا طاهری بروجنی
پست الکترونیک نویسنده: 32 (a) agri_bank.com
این مطلب، برگرفته از کتاب: ده راز رهبران موفق تالیف: دکتر دونا بروکز و دکتر لین بروکز ، ترجمه حسین معارف وند از انتشارات نسل نواندیش است. کتاب مذکور راهکارها، مهارتها و دانشی را که مدیران در همه سطوح برای کسب موفقیت به آن نیاز دارند، در ده سرفصل و سیصد و چهل صفحه ارائه کرده است . نویسنده این مطلب، کوشیده است نکات برجسته ای را خلاصه وار و کلیدی از کتاب استخراج کند که بخشهایی از آن را در ادامه می خوانید:
    1. مدیران باید سختکوش ،

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

گوگل؛ موفقیت با یک شعار

    برند گوگل، به عنوان اولین برند تاریخ که رکورد 100 میلیارد دلار را شکست، معرفی شد. حتی زمانی که گوگل به عنوان یکی از شرکتهایی که نوآوری مدیریتی را به خوبی اجرا می کرد، معرفی می شد، کسی گمان نمی کرد که این شرکت بتواند رکورد 100 میلیارد دلار را در ارزش برند (Brand Value)، بشکند. بسیاری این موفقیت را علاوه بر مزیتهای رقابتی گوگل نسبت به رقبا، به شعار جدید این شرکت نیز نسبت می دهند: «من این موضوع را گوگل خواهم کرد» که منظور از فعل «گوگل کردن» معادل قراردادن آن با جستجوی اینترنتی است.
   

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

خانم لیندا گراتن

معرفی
    خانم لیندا گراتن، یکی از صاحب نظران و متفکران حوزه استراتژی منابع انسانی، در عصر حاضر است. او از مدرسه کسب و کار لندن، دکترای مدیریت دارد و سالهاست در همانجا مشغول تدریس و تحقیق است. گراتن، صاحب هفت کتاب و دهها مقاله است. برخی مقاله های او جوایزی را از آن خود کرده اند؛ ازجمله جایزه سال 2002 بهترین مقاله از سوی دانشگاه MIT. کتاب استراتژی زنده او، به بیش از 15 زبان ترجمه شده و توسط مدیران آمریکایی به عنوان یکی از مهمترین کتابهای سال شناخته شده است. لیندا گراتن در دهه اخیر مشاوره ها و پژوهشهای بسیاری درشرکتهای بزرگی، مانند: نوکیا، اچ پی، شل، رویال بانک اسکاتلند و سیتی بانک انجام داده است. او در سال 2007 رتبه 19 از پنجاه متفکر برگزیده روزنامه تایمز را به دست آورد و جزء 50 متفکر تراز اول حوزه مدیریت، شناخته شد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

خانم لیندا گراتن

معرفی
    خانم لیندا گراتن، یکی از صاحب نظران و متفکران حوزه استراتژی منابع انسانی، در عصر حاضر است. او از مدرسه کسب و کار لندن، دکترای مدیریت دارد و سالهاست در همانجا مشغول تدریس و تحقیق است. گراتن، صاحب هفت کتاب و دهها مقاله است. برخی مقاله های او جوایزی را از آن خود کرده اند؛ ازجمله جایزه سال 2002 بهترین مقاله از سوی دانشگاه MIT. کتاب استراتژی زنده او، به بیش از 15 زبان ترجمه شده و توسط مدیران آمریکایی به عنوان یکی از مهمترین کتابهای سال شناخته شده است. لیندا گراتن در دهه اخیر مشاوره ها و پژوهشهای بسیاری درشرکتهای بزرگی، مانند: نوکیا، اچ پی، شل، رویال بانک اسکاتلند و سیتی بانک انجام داده است. او در سال 2007 رتبه 19 از پنجاه متفکر برگزیده روزنامه تایمز را به دست آورد و جزء 50 متفکر تراز اول حوزه مدیریت، شناخته شد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

تحلیل سه عاملی در استخدام و نگهداشت

ساسان مؤمنی ، لی لی مولوی
●(www.radmangroup.com)

مقدمه
    استخدام و نگهداشت بر اساس مهارتها و دانش افراد، به عنوان رایج ترین روش مدیریت استعدادها در ایران، مورد استفاده قرار می گیرد؛ اگر چه، این روش دیگر عوامل مهم مورد نیاز برای موفقیت پایدار شغل را، نادیده می گیرد.
    جذب افراد مناسب و نگهداشت آنها ممکن است در نگاه اول امری ساده در مدیریت منابع انسانی به نظر برسد ولی هر دو فرایند نیازمند در نظر گرفتن عواملی مهم اند که در دراز مدت منجر به موفقیت یا شکست کسب و کار می شوند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

ایجاد فرهنگ خطاپذیری برای ایمنی کار

دکتر محمد عابد مدرس دانشگاه وین در حوزه مدیریت ریسک
پست الکترونیک نویسنده: abed (a) nearmiss.at
مترجم: زهرا بدلی سهیلا لطیفی
مقدمه
    تحقیقات صنایع بسیار ایمن نشان می دهند که فرهنگ خطای صفر، هدفی برای افزایش ایمنی کاری نیست و با مدیریت مناسب خطاها، می توان ریسک حوادث ناشی از آن را کاهش داد.تجربه های شغلی افراد موجب فرایند یادگیری پایدار در پیشگیری از خطاها خواهد شد که این امر اثربخش تر از قوانین و دستورکار های آمرانه است که بعضا به نادرستی تعبیر می شوند. این فرایند برای همه افراد و گروهها در سازمانها کاربردی است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

هوش عاطفی و رهبری تحول گرا

محمد رضا کوثرنشان ، محمد شهبازی، مهدی جواهری کامل
مقدمه
    رهبران برای موفقیت، نیاز به توانایی رفتاری برای انتخاب نقش درست و مناسب برای موقعیت دارند. برای انجام این مورد، رهبران نیاز به انعطاف پذیری شناختی و رفتاری دارند. یک رهبر، نیازمند توانایی شناخت نیازها و اهداف افراد و توانایی تطبیق دیدگاه فردی خود مطابق با فعالیتهای گروه است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

تعلل: سندرم فردا

مرجان فیاضی، منیژه کاوه
پست الکترونیک نویسنده: fayyazi474 (a) yahoo.com-mgkaveh (a) yahoo.com
مقدمه
    در قرن 21 به دلیل تنوع گسترده محیط و تغییرات مداوم، مدیریت موثر فردی و سازمانی با چالشهای فراوانی روبه رو شده است. در چنین شرایطی سرعت عمل، نقش تعیین کننده ای در کارایی و اثربخشی فردی و سازمانی یافته است. بزرگنمایی که گاه یک ثانیه زودتر کلیک کردن بر موس، سرنوشت افراد و سازمانها را تغییر می دهد و لحظه ای غفلت و اهمالکاری صدمات بسیاری بر آنها وارد می سازد. بنابراین به نظر می رسد استفاده درست از زمان و انجام کارها در موعد مقرر، یک الزام فردی و سازمانی است؛ مطلب مهمی که در بسیاری از زمانها فراموش می شود و اثرهای نامطلوب بر جای می گذارد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

بانک بازاریابی و مزیت رقابتی

نفیسه صفدری
پست الکترونیک نویسنده: nafisehsafdari (a) yahoo.com
مقدمه
    بانکداری سودآورترین صنعت در دنیاست که در رتبه بندی صنایع مختلف دنیا در سال 2006 با داشتن حدود 800 میلیارد دلار،بالاترین سود را به خود اختصاص داده است (مصاحبه مطبوعاتی دکتر طالبی، 1387) و صنایع: نفت ،گاز، معادن ، فلزات و ... با فاصله بیشتری در رتبه های بعدی قرار دارند.همچنین پیش بینی می شود که در ده سال آینده، رشد سود آوری آن ، دو برابر افزایش رشد ناخالص داخلی دنیا بشود. آنچه که امروزه مهار بازدهی و سودآوری موسسات و شرکتها را در بر گرفته و توانایی آن را دارد که حتی بتواند به یک اسکیمو، یخچال بفروشد

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

ارزیابی مدیریت دانش با کارت امتیازی متوازن

دکترسیدمصطفی جعفری، دکترسید اصغر ابن الرسول، اشرف السادات ساعی
مقدمه
    مدیریت استراتژیک دانش، ازاهمیت ویژه ای برخوردارشده است. امروزه­ فرصتهای ­ارزش ­آفرینی­ سازمان، به مدیریت ­استراتژیهای ­دانش ­پایه ­ای منوط شده، که ­هدف آنها به کارگیری ­داراییهای­ نامشهود­ سازمان ­است و این امر سبب ­تحولات­ قابل­ ملاحظه ای ­در برنامه ها، ساختارها و سیستم های ­مختلف ­موجود در سازمان­ شده ­است و الزاماتی را به ­لحاظ ­ایجاد سیستم های­ جدید­ به ­همراه ­داشته است­. ­لیکن توجه ­به ­مقوله ­دانش ­و مدیریت ­دانش ­در سازمانها، ­در اولویت قرارگرفته ­است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

مدیریت باهوش اخلاقی

مرضیه مختاری پور ، دکتر سید علی سیادت
پست الکترونیک نویسنده: m_mokhtari240 (a) yahoo.com
مقدمه
    به تازگی پژوهشگران سازمانی، علاقه مند به هوش اخلاقی رهبری شده اند، زیرا می تواند مرز بین نوعدوستی و خود پرستی را خوب توصیف کند. پژوهشها نشان می دهند که رشد اخلاقی رهبران با رفتارهایی که از خود نشان می دهند، رابطه مستقیم دارد. به این معنی که رفتار رهبری چند بعدی است و رفتارهای مختلف رهبری، با سطوح مختلف رشد اخلاقی ارتباط دارد. نخستین بار اصطلاح هوش اخلاقی توسط بوربا در روان شناسی وارد شد. وی هوش اخلاقی را ظرفیت و توانایی درک درست از خلاف، داشتن اعتقادات اخلاقی قوی و عمل به آنها و رفتار درجهت صحیح و درست تعریف می کند

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

الگوی مناسب مدیریت عملکرد در بخش دولتی

علاءالدین رفیع زاده
مقدمه
    هر سازمانی برای آگاهی از میزان تحقق اهداف تعیین شده در برنامه استراتژیک، مطلوبیت و کیفیت فعالیتها و نتایج عملکردش در محیطهای پیچیده و پویا، نیازمند برقراری نظامهای مناسب پایش و کنترل عملکرد خاص خود است. فقدان چنین نظامی به معنی عدم برقراری ارتباط با محیط درونی و بیرونی سازمان بوده که درنهایت افول سازمانهای باز، پویا و فعال و در نهایت جامعه را در پی خواهد داشت. در همین زمینه مهمترین پرسشهای اساسی درمورد سازمانهای دولتی عبارتند از:
    _ آیا سازمانهای دولتی توانسته اند انتظاراتی را که در برنامه های استراتژیک متصور شده است، تحقق ببخشند؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

مدیریت تنوع، منبع جدید مزیت رقابتی

اسماعیل شاه طهماسبی، ناهید امراللهی ، ابوذر غلامعلیزاده
مقدمه
    همان گونه که اشاره شد، تنوع در نیروی کار، یکی از محتمل ترین اتفاقهایی است که در آینده سازمان نقش خواهد داشت. این مسئله در ایران به خاطردلایل متفاوتی، چون وجود ریشه ­های قومی فراوان ، حضور گسترده زنان به عنوان اقلیت­های کاری گذشته و نیروهای تحصیلکرده آینده ، مهاجرت افراد بومی از روستاها به شهرهای صنعتی و شکل گیری ساختارهای سازمانی فرامنطقه ای، به صورت روشنی فراگیرتر خواهد بود؛ علاوه بر همه این مسائل یکی از الزامات توسعه در جمهوری اسلامی ایران برای تحقق سند چشم انداز بیست­ ساله، تکیه بر همبستگی ملی و مشارکت عمومی و یافتن راهکارهای مناسب برای همگرایی قومیت، مذاهب، اقلیتها و گروه های مختلف عنوان شده (اسلامی، 1385) ، این هدف به گونه چشمگیری اهمیت توجه به تنوع قومی و گروه­های اقلیت را در جامعه و به ویژه در سازمان- به عنوان یکی از موثرترین نهادهای اجتماعی در شکل­ گیری فرهنگ اجتماعی- بالا می­ برد. در این مقاله سعی بر این است که با نگاهی نو از دریچه تنوعِ نیروی انسانی در سازمان و تبیین الگویی عملیاتی برای اجرای این نگاه، به نهادینه شدن تفکر مدیریتی با توجه به تنوع­ فردی کارکنان سازمان و همراستا شدن هدفهای فردی و سازمانی به عنوان متعالی­ ترین هدف سازمان کمک شود. از این رو مفاهیمی، مانند: تنوع، مدیریت تنوع تشریح و قومیت در ایران و جهان مورد بررسی قرار گرفته، در انتها برای تفسیر الگوی نهایی در مورد مدیریت تنوع اثربخش، از الگو­های دیگری استفاده می شود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

چگونه می توان ناامید شد

اهمیت امید در آن است که در معرض نظارت آگاهانه هیچ نظمی قرار نمی گیرد، به همین دلیل خود را به طور مداوم در اختیار تجربه ها، لحظه ها و رویدادهای تصادفی و پیش بینی ناپذیر قرار می دهد. آشفتگی هر چقدر بیشتر و شوک ناشی از آن عمیق تر باشد، ستاره ای که امید از درونش سر بر می آورد، فروزان تر است. جهان امید، جهان پرتنش و پرآشوبی است که صدایی پرطنین دارد.
    

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

گوگل پیکاسا

   پیکاسا از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول شامل نرم افزاری برای مرور عکس ها است و قسمت دوم سرویسی است که گوگل برای کار با تصاویر ارایه می کند. نرم افزار گوگل پیکاسا یک برنامه کم حجم در حدود 5/3 مگابایت است که به راحتی از طریق سایت گوگل می توانید آن را دانلود کنید. وظیفه اصلی این نرم افزار مشاهده تصاویر است و با کلیک روی هر فایل تصویری می توانید آن را نمایش دهید.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

دسک تاپ یا همان جست وجوی گوگلی

    
    جست وجوی فایل ها معمولاکار آسانی نیست. زیرا جست وجوگر ویندوز توانایی مناسبی برای این کار ندارد ضمن اینکه زمان معطلی آن هم زیاد است. گوگل دسک تاپ راه حل بزرگ ترین غول جست وجوی دنیا برای رفع این مشکل است. اساس کار گوگل دسک تاپ به این صورت است که ابتدا تمامی فایل ها را درون کامپیوتر آرشیو کرده و آنها را فهرست یا اصطلاحا ایندکس می کند. زمانی که یک عبارت را درون کامپیوتر خود جست وجو می کنید گوگل دسک تاپ به جای بررسی تک تک فایل ها با مراجعه به این پایگاه اطلاعاتی که شامل نام و نشانی تمام فایل ها

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

گوگل داکیومنت

    تقریبا تمام کاربران ویندوز کار با اسناد یا اصطلاحا داکیومنت ها را توسط نرم افزار آفیس مایکروسافت انجام می دهند. این نرم افزار برای ما بهای زیادی ندارد اما کار با آن چندان هم ساده و بدون اشکال نیست. یکی از سرویس های گوگل ایجاد و ویرایش اسناد متنی است با این تفاوت که این اسناد نه در کامپیوتر شما که در بالای ابرها قرار دارند و هر گاه، از هر کجا و با هر کامپیوتری که خواستید تنها کافی است دست خود را به طرف آسمان ببرید و در حساب کاربری خود وارد شوید.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

پرورش توانایی های رهبری

پرورش توانایی های رهبری

 


    نویسندگان: آرتور بل، دیل اسمیت
    مترجم: سید بهشاد یاسینی
    ناشر: سازمان مدیریت صنعتی
    نوبت چاپ: نخست، 1388
    تلفن: 22043005 (داخلی 364)
    
    1. ساختار کتاب
    کتاب شامل، سخن ناشر، دیباچه نویسندگان، پیشگفتار مترجم و ده فصل به این شرح است:
    فصل 1: حقایقی غیرمنتظره در مورد رهبران
    فصل 2: سنجش گرایش های رهبری و عوامل شخصیتی
    فصل 3: چشم انداز رهبری
    فصل 4: رهبری به وسیله گوش دادن
    فصل 5: رهبری به وسیله ایجاد تیم و رابطه های تیمی
    فصل 6: رهبری به وسیله تعیین مشکلات و یافتن راه حل ها
    فصل 7: رهبری به وسیله ایجاد انگیزش
    فصل 8: رهبری به وسیله تخصیص وظایف و مسوولیت ها
    فصل 9: رهبری به وسیله مدیریت تعارش
    فصل 10: رهبری به وسیله پشتیبانی و تقویت مشارکت
    

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

نقطه تلاقی بازاریابی و تامین مالی

پست الکترونیک نویسنده: Babak_ghasemkhani (a) yahoo.com
مترجم: بابک قاسمخانی
مدیران مالی به گونه ای سنتی، چشم ­نگران رکود اقتصادی هستند، تا در موقع لزوم مانند جراحانی ماهر، با تیغ جراحی خود بخشی از بودج? بازاریابی را که اضافی می­ دانند، از آن بخش خارج کنند.
    شاید این نوع نگاه در گذشته برای مدیران مالی نگاه مرسومی بود، اما اکنون به هیچ عنوان نگاهی واقعی نیست و بیشتر به داستان و افسانه شبیه است.
    واقعیت این است که امروزه یافتن حسابداری فعال در عرص? کسب و کار، که نقش بخش بازاریابی را برای موفقیت شرکت خود ضروری نداند، کاری بسیار مشکل است. در نظرسنجی اخیری که توسط مؤسسه (Deloitte) انجام شد، پاسخ­ دهندگان، که

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

راهکارهای خروجی از فساد برای توسعه

سیدحمیدرضا میرمعزی
چرخ زمان سریع تر از آن می گذرد که بتوان شتاب های روزافزونش را شمرد. نیمه های اردیبهشت هنگامی که سپری می شود و بهار در اوج زیبایی شکوفه هایش را بر دیدگان می نشاند، در تقویم تاریخ می توان روزی را یافت که به ناگاه فرزندی بزرگ از فرزندان کویر ایران زمین به استقبال آغوش خاک می رود و او کسی نیست جز حسین عظیمی.
    امسال ششمین مراسم بزرگداشت دکتر حسین عظیمی در حالی برگزار شد که بیش از هر زمانی اقتصاددانان در اندیشه یافتن راهی برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران هستند. مراسم امسال نیز همانند سالهای

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

رکود بزرگ اقتصادی جهان

سیدحمیدرضا میرمعزی
موضوع رکود اقتصادی جهان از جمله مباحثی است که این روزها بخش های مختلف صنعت و اقتصاد را به خود مشغول کرده است و اگر بخواهیم با نگاهی و اشکافانه تر و دقیق تر به موضوع بنگریم زندگی بسیاری از انسانها را در دورترین نقاط دنیا تحت تاثیر قرار داده است . با توجه به اهمیت این مساله خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی با دعوت از دکتر فرشید سیم بر عضو هیات علمی دانشگاه شید بهشتی به بررسی این موضوع پرداخت که در ادامه گزارش این نشست را می خوانید .سیم بر سخنان خود را بر پایه تفکرات نئوکلاسیک ها آغاز کرد و ابتدا تفکرات ریکاردو را به عنوان

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

ریشه های ورشکستگی جنرال موتورز

    پس از فشار دولت اوباما، مبنی بر کناره گیری ریک واگونر از سمت مدیرعاملی شرکت جنرال موتورز - به عنوان پیش شرط کمک 20 میلیارد دلاری دولت به جنرال موتورز – این شرکت نتوانست خود را نجات دهد و سرانجام اعلام ورشکستگی کرد.
    هرچند که دولت آمریکا قول کمک 30 میلیارد دلاری دیگر به GM و مدیرعامل جدید آن یعنی فریتزهندرسون داده است، اما باید ورشکستگی جنرال موتورز را پایان عمر یک روش منسوخ مدیریتی دانست؛ روش تولید بدون توجه به نیازهای بازار.
    

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

دیوید لوین

مسعود بینش
معرفی
    دیوید لوین در سال 1965 دوره های : لیسانس حسابداری ف سال 1967 رشته mba و سال 1971 دکترای مدیریت را در دانشگاه کالیفرنیا (ucla)گذراند . مدتی در دانشگاه کلمبیا به تدریس پرداخت و دوباره از سال 1990 به دانشگاه کالیفرنیا پیوست . او هم اکنون استاد مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی این دانشگاه است . لوین در موضوعات مربوط به کارکنان و کار شامل : سن ، مذهب ،نژاد،جبران خدمت (خط مشی ،فعالیت و سیستم ها )،مدیریت تعارض ،جبران خدمت ،مدیریت عملکرد و حاکمیت شرکتی و رهبری است . لوین مدیر دانشکده مدیریت اندرسون کالیفرنیا در برنامه های پیشرفته استراتژیک در میدریت منابع نسانی و عضو هیئت تحریریه مجله های روابط صنعتی ،روابط صنعتی و کار ،بررسی مسائل مدیریتی کالیفرنیا و عضو آکادمی ملی منابع انسانی است .
    لوین 19 کتاب و بیش از 150 مقاله در زمینه منابع انسانی و روابط کار در نشریه های تخصصی دارد . او مشاور شرتهای بسیاری در آمریکا و خارج از آن در زمینه منابع انسانی و اقدامهای منابع انسانی است . لوین همچنین مدیر گروه مشاوران اقتصاد و قانون انسانی و اقدامهای منابع انسانی است . لوین همچنین مدیر گروه مشاوران اقتصاد و قانون (lecg )است و جوایز بسیاری به دلیل ارائه مقاله های خود کسب کرده است . او به تازگی ساختار و سیستم پرداخت مسابقه ای را بر اساس الگوهای مسابقه های گلف و تنیس برای استفاده در شرکتها ارائه داده است . بر اساس این الگو پرداخت یا جوایز به نسبت بالا به چند مدیر می رسد و بقیه مدیران و کارکنان دریافتی یا جایزه اندکی دارند .
    کتابهای جدید لوین مدیریت تعارض در شرکتهای مدرن و تئوری های دوگانه منابع انسانی و عملکرد کسب و کار است

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

الگویی برای ارزیابی عملکرد هیئت های مدیره

حسام الدین دهقان نیری ، مصطفی فانی ، علی ا صغر صادق پور
مقدمه
    بسیاری براین باورند که مبنای منطقی ارزیابی عملکرد هیئت مدیره و اعضای آن، از مباحث مطرح شده در سطح بین المللی و درمورد حاکمیت شرکت و حرفه هیئت مدیره شکل گرفته است؛ این روند در ادامه، به تدریج از ریشه اصلی خود که همان تمرکز بر روی رضایت مندی سهامداران و قانون گذاران بود، به حیطه هایی چون: مشتریان، کارکنان و ... و حتی خود اعضای هیئت مدیره گسترش پیدا کرده است. در نتیجه هیئت های مدیره در سده 21 با چالشهای جدیدی رو به رو هستند، به گونه ای که در نتیجه آن نیازمند شناخت بیشتر تحولات تکنولوژیک، فشار های اجتماعی و رقابتهای بین المللی اند (Long، 2006).
    به باور صاحبنظران، ارزیابی عملکرد، یکی از راه هایی است که هیئت های مدیره از راه آن می توانند میزان توجه و جدیت خود را در زمینه عملکرد خودشان، نشان دهند و همان گونه که ساننفلد هوشمندانه به این مطلب اشاره می کند، حتی هیئت های مدیره خوب و با تجربه هم می توانند از ارزیابی عملکردی که به صورت درست صورت گیرد، بهره مند شوند (SonnenFeld، 2002). با این حال همان گونه که یکی از متخصصان حاکمیت شرکتها بیان می کند: اغلب افرادی که به انجام ارزیابی علاقه منداند درباره چگونگی انجام درست آن، تا حدود زیادی ناآگاهند. بنابراین در این مقاله تلاش می شود با مرور کلی بر مطالعات علمی و عملی صورت گرفته، زمینه لازم برای آشنایی با حوزه حیاتی ارزیابی عملکرد هیئت های مدیره ایجاد شود.
    

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

حاکمیت سازمانی و راهبری فناوری اطلاعات

مریم گلچین پور
مقدمه
    رمز موفقیت یک شرکت، در گرو هدایت مطلوب آن است، به گونه ای که می توان ادعا کرد که راز جاودانگی شرکتهای معروف و خوشنام، در برخورداری آنها از یک هیئت مدیره موثر و کارا نهفته است. هیئت مدیره شرکت، قلب آن محسوب می شود و اما وجود جریان درست و نامحدود اطلاعات در هیئت مدیره ، به همان اندازه برای درستی و صحت عملیات بدنه شرکت لازم است که جریان آزاد و دائم خون، برای تندرستی و سلامت بدن انسان (حساس یگانه و باغومیان، 1385).

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

مدیریت ارتباطات ؛ گذرگاه عبور از بحران

سیدشهاب الدین حجازی
مقدمه
    با نگاهی پند آموز به سرنوشت شرکتهایی که بحرانهای بزرگ را از پیش رو برداشتند، درسهای بسیاری می توان آموخت. بحران هایی که اگر با درایت و هشیاری مدیران این شرکتها مهار نمی شد، سازمان را به نیستی و نابودی می کشاند و ما اکنون از این شرکتها با یک حس نوستالژیک، یاد می کردیم. یکی از این شرکتها، شرکت جانسون اند جانسون است که با اقدامات تحسین برانگیز خود در سال 1982 بحران قرصهای تایلنول(Tylenol) را که منجر به مرگ هفت نفر از ساکنان شیکاگو شد که از آن قرص ها استفاده کرده بودند، با سلامت و موفقیت پشت سر گذاشت و به موردی مثال زدنی در مدیریت ارتباطات بحران سازمانی مبدل شد و هنوز هم در بین شرکتهای بزرگ، شاخص مدیریت بحران و مهم تر از آن، مدیریت ارتباطات بحران به حساب می آید.
    این شرکت مجبور شد به سرعت 31 میلیون بطری حاوی این دارو را به ارزش یکصد میلیون دلار از بازار جمع آوری کند ودر مورد عدم مصرف این قرص تا مشخص شدن علت بروز حادثه، به مردم هشدار داد. برخورد سریع جانسون اند جانسون در پذیرش مسئولیت این اتفاق، اثر مثبتی در توده مردم بر جای گذاشت، به گونه ای که با تغییر بسته بندی قرص تایلنول و عرضه نوع جدیدی از بسته بندی، که امکان باز کردن و دوباره بسته بندی کردن آن وجود نداشت، دوباره اعتماد مردم به این دارو جلب و تایلنول به پرفروش ترین قرص مسکن دارای استامینوفن در سطح جهان، تبدیل شد. (اسماعیلی، 1:1386)
    

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

برون سپاری برون مرزی مفید یا مخرب؟

مترجم: پریسا حبیبی
مشاوران اقتصادی معتقدند که نقش بسیار مهمی‌در کمک به دولت‌ها (به ویژه دولت انگلیس) برای کاهش موفقیت آمیز هزینه‌هایشان داشته‌اند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۸
comment نظرات ()

گسترش جهانی: دنیایی از تفاوت در استراتژی‌های رشد

راس تایمن
مترجم: مریم مصطفوی
اگر صنعت مشاوره بخواهد به طور کامل در رشد جهانی دهه‌های پیش رو مشارکت داشته باشد، باید در اقتصاد‌های نوظهور سرمایه گذاری کرده و ظرفیت‌های جدیدی را در این کشورهاایجاد کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

چگونه یک برند قدرتمند بسازیم؟

سیامک میراحمدی*
انتخاب نام تجاری کالا یا خدمتی که در یک صنعت ارائه می‌‌شود می‌‌تواند سودآورترین بخش از یک استراتژی بازاریابی باشد. در ساده‌ترین تعریف، نام تجاری را می‌‌توان سمبل و نمادی از کالای شما دانست که قادر است از طریق آرم، ترکیب رنگ‌ها، صدا، مظاهر و حتی شیوه‌های نوشتاری، پیام مورد نظر را به مخاطب منتقل ساخته و در اولین نگاه کالای شما را به ذهن وی آورد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دو روش سودآوری در شرکت‌های کوچک

 مترجم: هوتسا عسکری نسب
همواره بر فناوری، کاهش قیمت و نیاز‌های جدید مشتریان خود تمرکز داشته باشید

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

نقش مدیران ارشد در ارتباط با مشتریان

مترجم: زهره همتیان
چرا بسیاری از شرکت‌ها رابطه غیردوستانه با مشتریان خود دارند؟ به چه دلیل مدیران ارشد شرکت‌ها اجازه می‌دهند چنین وضعیتی پیش آید؟ پاسخ ساده است، زیرا تعداد معدودی از مدیران اقدام به ایجاد سازمان‌های مشتری‌مدار می‌کنند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

انسان ها چهار دسته اند

«دکتر علی شریعتی» انسانها را به چهار دسته تقسیم کرده است:

1- آنانی که وقتی هستند هستند وقتی که نیستند هم نیستند .

عمده آدمها حضورشان مبتنی به فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم می‌شوند. بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

2- آنانی که وقتی هستند نیستند وقتی که نیستند هم نیستند .

 

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دل نوشته

نمی دانم پس از مرگم چه خواهد شد

نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم

 چه خواهد ساخت

ولی بسیار مشتاقم

که از خاک گلویم سوتکی سازد

و بسپارد

به دست کودکی گستاخ و بازیگوش

و او یکریز و پی در پی

دم خویش را بر گلویم سخت بفشارد

و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد

بدین سان بشکند در من

سکوت مرگبارم را . «دکتر علی شریعتی»

 

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

PDFها را ورق بزنید!

همه ما با کتاب‌های الکترونیک و مخصوصا فرمت معروف pdf آشنا هستیم و ممکن است روزانه ساعتی را برای مطالعه کتاب‌های الکترونیکی اختصاص دهیم. هرچند مزایای بسیاری را می‌توان برای PDFها برشمرد، اما خشکی و بی‌روح بودن آنها بسیاری از ما را آزار داده است. امروز سرویسی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن می‌توانید PDFهای خود را به فلش تبدیل کرده و بتوانید مانند یک کتاب واقعی ورق بزنید!

 

نام سرویس رایگان و آنلاینی است که کار تبدیل کتب pdf شما را به فلش انجام خواهد داد. به کمک این سرویس کتب شما روح جدیدی گرفته و می‌توانید آنها را مانند یک کتاب واقعی ورق بزنید و از مطالعه آنها لذت ببرید. برای این کار ابتدا وارد سایت شوید. سپس در بخش Attach a file کتاب مورد نظرتان را پیوست کنید. در قسمت Preset اندازه صفحات کتابتان را انتخاب کنید و در زیر آن تعداد صفحات کتاب را مشخص کنید. در قسمت اینترفیس هم می‌توانید ظاهر خروجی فایلتان را معین کنید. بعد از انجام تنظیمات روی Start conversion کلیک کنید تا فایل شما آماده شود و به‌صورت فایل فشرده شده تحویل داده شود. برای استفاده از این نرم‌افزار به آدرسwww.codebox.es/pdf-to-flash-page-flip مراجعه کنید.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

عشق

عشق

یعنی خلوت و راز و نیاز

یعنی محبت و سوز و گداز

یعنی سوز بی ماوای ساز

یعنی نغمه ای از روی ناز

یعنی کوی ایمان و امید

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

عشق - تیغ - گذر از جان

چون من ز پی عذاب و رنجم

 

راحت به کدام عشوه سنجم

آن پیر خری که می‌کشد بار

 

تا جانش هست می‌کند کار

آسودگی آنگهی پذیرد

 

کز زیستن چنین بمیرد

در عشق چه جای بیم تیغ است

 

تیغ از سر عاشقان دریغ است

عاشق ز نهیب جان نترسد

 

جانان طلب از جهان نترسد

چون ماه من اوفتاد در میغ

 

دارم سر تیغ کو سر تیغ

سر کو ز فدا دریغ باشد

 

شایسته تشت و تیغ باشد

زین جان که بر آتش اوفتاد است

 

با ناخوشیم خوش اوفتاد است

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

منِ وجودی

    «من فکر می کنم، پس من هستم» که بر زبان فیلسوف و اندیشمند فرانسوی (دکارت) جاری شده است و مبنای مبانی دستگاه فلسفی و تفکری او را صورت می دهد و شروع مرحله یقین در مسیر اثباتِ منِ وجودیِ آدمی در جهانِ هستی است، در نگاه مولانا و جهان نگری او ، اصلِ وجودیِ انسان را تشکیل می دهد. به عبارتی دیگر مولانا هستی آدمی را معادل اندیشه و فکر می داند و آنچه را که حقیقی می داند، همان اندیشة آدمی درنظرمی گیرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

کار و پیشه

     هر گونه اندیشه ای در خصوص جهان ظاهری موجب ایجاد کار و شغل و ثروت و مکنت خواهد شد.

چیست اصل و مایة هر پیشـه ای

                  جز خیال و جز عرض و اندیشه ای        (969/2)

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

عشق یا دریای عدم ؟

                  " متنی که در پی می آید، سخنرانی دکتر غلامرضا اعوانی استاد برجسته فلسفه در سمینار جلال‌الدین رومی در دانشگاه تورنتو است که در وبلاگ مهمان وی منتشر شده است "

         سخن گفتن از عشق در «مثنوی معنوی» جلال‌الدین محمد بلخی، آن ستاره درخشان آسمان عرفان و آن یگانه دوران، کاری به غایت دشوار است، ‌زیرا عشق از دیدگاه حضرت مولانا بحری است بس ژرف و عمیق که کس به ژرفای آن نتوان رسید و سیاحان این بحر برای فرا چنگ آوردن در و مروارید آن چه بسا در آن غرقه گشته‌اند و آب دریا غریقان این بحر را در ساحل افکنده است. اما حضرت مولانا غواصی است،هرچند که با پاچیله ‌معرفت در اعماق ژرف این دریا رفته و گوهرها را به سلک نظم کشیده است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دوستی موش و قورباغه

موشی و قورباغه‌ای در کنار جوی آبی باهم زندگی می‌کردند. روزی موش به قورباغه گفت: ای دوست عزیز، دلم می‌خواهد که بیشتر از این با تو همدم باشم و بیشتر با هم صحبت کنیم، ولی حیف که تو بیشتر زندگی‌ات را توی آب می‌گذرانی و من نمی‌توانم با تو به داخل آب بیایم. قورباغه وقتی اصرار دوست خود را دید قبول کرد که نخی پیدا کنند و یک سر نخ را به پای موش ببندند و سر دیگر را به پای قورباغه تا وقتی که بخواهند همدیگر را ببینند نخ را بکشند و همدیگر را با خبر کنند. روزی موش به کنار جوی آمد تا نخ را بکشد و قورباغه را برای دیدار دعوت کند، ناگهان کلاغی از بالا در یک چشم به هم زدن او را از زمین بلند کرد و به آسمان برد. قورباغه هم با نخی که به پایش بسته شده بود از آب بیرون کشیده شد و میان زمین و آسمان آویزان بود. وقتی مردم این صحنه عجیب را دیدند با تعجب می‌پرسیدند عجب کلاغ حیله‌گری! چگونه در آب رفته و قورباغه را شکار کرده و با نخ پای موش را به پای قورباغه بسته؟!! قورباغه که میان آسمان و زمین آویزان بود فریاد می‌زد این است سزای دوستی با مردم نا اهل

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

شتر گاو و قوچ و یک دسته علف

شتری با گاوی و قوچی در راهی می‌رفتند. یک دسته علف شیرین و خوشمزه پیش راه آنها پیدا شد. قوچ گفت: این علف خیلی ناچیز است. اگر آن را بین خود قسمت کنیم هیچ کدام سیر نمی‌شویم. بهتر است که توافق کنیم هرکس که عمر بیشتری دارد او علف را بخورد. زیرا احترام بزرگان واجب است. حالا هرکدام تاریخ زندگی خود را می‌گوییم هرکس بزرگتر باشد علف را بخورد. اول قوچ شروع کرد و گفت: من با قوچی که حضرت ابراهیم بجای حضرت اسماعیل در مکه قربانی کرد در یک چراگاه بودم. گاو گفت: اما من از تو پیرترم، چون من جفت گاوی هستم که حضرت آدم زمین را با آنها شخم می‌زد. شتر که به دروغهای شاخدار این دو دوست خود گوش می‌داد، بدون سر و صدا سرش را پایین آورد و دستة علف را به دندان گرفت و سرش را بالا برد و در هوا شروع کرد به خوردن. دوستانش اعتراض کردند. او پس از اینکه علف را خورد گفت: من نیازی به گفتن تاریخ زندگی خود ندارم. از پیکر بزرگ و این گردن دراز من چرا نمی‌فهمید که من از شما بزرگترم. هر خردمندی این را می‌فهمد. اگر شما خردمند باشید نیازی به ارائة اسناد و مدارک تاریخی نیست.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

خواب حلوا

روزی یک یهودی با یک نفر مسیحی و یک مسلمان همسفر شدند.در راه به کاروانسرایی رسیدند و شب را در آنجا ماندند. مردی برای ایشان مقداری نان گرم و حلوا آورد. یهودی و مسیحی آن شب غذا زیاد خورده بودند ولی مسلمان گرسنه بود. آن دو گفتند ما سیر هستیم. امشب صبر می‌کنیم، غذا را فردا می‌خوریم. مسلمان گفت: غذا را امشب

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

خیاط دزد

قصه‌گویی در شب، نیرنگهای خیاطان را نقل می‌کرد که چگونه از پارچه‌های مردم می‌دزدند. عدة زیادی دور او جمع شده بودند و با جان و دل گوش می‌دادند. نقال از پارچه دزدی بیرحمانة خیاطان می‌گفت. در این زمان ترکی از سرزمین مغولستان از این سخنان به شدت عصبانی شد و به نقال گفت: ای قصه‌گو در شهر شما کدام خیاط در حیله‌گری از همه ماهرتر است؟ نقال گفت: در شهر ما خیاطی است به نام «پورشش» که

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

پیرزن و آرایش صورت

پیرزنی 90 ساله که صورتش زرد و مانند سفرة کهنه پر چین و چروک بود. دندانهایش ریخته بود قدش مانند کمان خمیده و حواسش از کار افتاده، اما با این سستی و پیری میل به شوهر و شهوت در دل داشت. و به شکار شوهر علاقة فراوان داشت. همسایه‌ها او را به عروسی دعوت کردند. پیرزن، جلو آیینه رفت تا صورت خود را آرایش کند، سرخاب بر رویش می‌‌مالید

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دزد بر سر چاه

شخصی یک قوچ داشت، ریسمانی به گردن آن بسته بود و دنبال خود می‌کشید. دزدی بر سر راه کمین کرد و در یک لحظه، ریسمان را از دست مرد ربود و گوسفند را دزدید و برد. صاحب قوچ، هاج و واج مانده بود. پس از آن، همه جا دنبال قوچ خود می‌گشت، تا به سر چاهی رسید، دید مردی بر سر چاه نشسته و گریه می‌کند و فریاد می‌زند: ای داد! ای فریاد! بیچاره شدم بد بخت شدم. صاحب گوسفند پرسید: چه شده که چنین ناله می‌کنی ؟ مرد گفت : یک کیسة طلا داشتم در این چاه افتاد. اگر بتوانی آن را بیرون بیاوری، 20% آن را به تو پاداش می‌دهم. مرد با خود گفت: بیست سکه، قیمت ده قوچ است، اگر دزد قوچم را برد، اما روزی من بیشتر شد. لباسها را از تن در آورد و داخل چاه رفت. مردی که بر سر چاه بود همان دزدی بود که قوچ را برده بود. بلافاصله لباسهای صاحب قوچ را برداشت و برد

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

خواجة بخشنده و غلام وفادار

درویشی که بسیار فقیر بود و در زمستان لباس و غذا نداشت. هر روز در شهر هرات غلامان حاکم شهر را می‌دید که جامه‌های زیبا و گران قیمت بر تن دارند و کمربندهای ابریشمین بر کمر می‌بندند. روزی با جسارت رو به آسمان کرد و گفت خدایا! بنده نوازی را از رئیس بخشندة شهر ما یاد بگیر. ما هم بندة تو هستیم.
زمان گذشت و روزی شاه خواجه را دستگیر کرد و دست و پایش را بست. می‌خواست بیند طلاها را چه کرده است؟ هرچه از غلامان می‌پرسید آنها چیزی نمی‌گفتند. یک ماه غلامان را شکنجه کرد و می‌گفت بگویید خزانة طلا و پول حاکم کجاست؟ اگر نگویید گلویتان را می‌برم و زبانتان را از گلویتان بیرون می‌کشم. اما غلامان شب و روز شکنجه را تحمل می‌کردند و هیچ نمی‌گفتند. شاه آنها را پاره پاره کرد ولی هیچ یک لب به سخن باز نکردند و راز خواجه را فاش نکردند. شبی درویش در خواب صدایی شنید که می‌گفت: ای مرد! بندگی و اطاعت را از این غلامان یاد بگیر.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دستگیریِ خرها

مردی با ترس و رنگ و رویِ پریده به خانه‌ای پناه برد. صاحبخانه گفت: برادر از چه می‌ترسی؟ چرا فرار می‌کنی؟ مردِ فراری جواب داد: مأموران بی‌رحم حکومت، خرهای مردم را به زور می‌گیرند و می‌برند. صاحبخانه گفت: خرها را می‌گیرند ولی تو چرا فرار می‌کنی؟ تو که خر نیستی؟ مردِ فراری گفت: مأموران احمق‌اند و چنان با جدیت خر می‌گیرند که ممکن است مرا به جای خر بگیرند و ببرند

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

جزیرة سبز و گاو غمگین

جزیرة سرسبز و پر علف است که در آن گاوی خوش خوراک زندگی می‌کند. هر روز از صبح تا شب علف صحرا را می‌خورد و چاق و فربه می‌شود. هنگام شب که به استراحت مشغول است یکسره در غم فرداست.آیا فردا چیزی برای خوردن پیدا خواهم کرد؟ او از این غصه تا صبح رنج می‌برد و نمی‌خوابد و مثل موی لاغر و باریک می‌شود. صبح صحرا سبز و خُرِّم است. علفها بلند شده و تا کمر گاو می‌رسند. دوباره گاو با اشتها به چریدن مشغول می‌شود و تا شب می‌چرد و چاق و فربه می‌شود. باز شبانگاه از ترس اینکه فردا علف برای خوردن پیدا می‌کند یا نه؟ لاغر و باریک می‌شود. سالیان سال است که کار گاو همین است اما او هیچ وقت با خود فکر نکرده که من سالهاست از این علف‌‌زار می‌خورم و علف همیشه هست و تمام نمی‌شود، پس چرا باید غمناک باشم؟
*تفسیر داستان: گاو، رمزِ نفسِ زیاده طلبِ انسان است و صحرا هم این دنیاست. آدمیزاد، بیقرار و ناآرام و بیمناک است

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

باغ خدا، دست خدا، چوب خدا

مردی در یک باغ درخت خرما را با شدت ‌تکان می‌داد و بر زمین می‌ریخت. صاحب باغ آمد و گفت ای مرد احمق! چرا این کار را می‌کنی؟ دزد گفت: چه اشکالی دارد؟ بندة خدا از باغ خدا خرمایی را بخورد و ببرد که خدا به او روزی کرده است. چرا بر سفرة گستردة نعمتهای خداوند حسادت می‌کنی؟ صاحب باغ به غلامش گفت: آهای غلام! آن طناب را بیاور تا جواب این مردک را بدهم. آنگاه دزد را گرفتند و محکم بر درخت بستند و با چوب بر ساق پا و پشت او می‌زد. دزد فریاد برآورد، از خدا شرم کن. چرا می‌زنی؟ مرا می‌کشی. صاحب باغ گفت: این بندة خدا با چوب خدا در باغ خدا بر پشت خدا می‌زند. من اراده‌ای ندارم کار، کار خداست. دزد که به جبر اعتقاد داشت گفت: من اعتقاد به جبر را ترک کردم تو راست می‌گویی ای مرد بزرگوار نزن. برجهان جبر حاکم نیست بلکه اختیار است اختیار است اختیار.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

گوشت و گربه

مردی زن فریبکار و حیله‌گری داشت. مرد هرچه می‌خرید و به خانه می‌آورد، زن آن را می‌خورد یا خراب می‌کرد. مرد کاری نمی‌توانست بکند. روزی مهمان داشتند مرد دو کیلو گوشت خرید و به خانه آورد. زن پنهانی گوشتها را کباب کرد و با شراب خورد. مهمانان آمدند. مرد به زن گفت: گوشتها را کباب کن و برای مهمانها بیاور. زن گفت: گربه خورد، گوشتی نیست. برو دوباره بخر. مرد به نوکرش گفت: آهای غلام! برو ترازو را بیاور تا گربه را وزن کنم و ببینم وزنش چقدر است. گربه را کشید، دو کیلو بود. مرد به زن گفت: خانم محترم! گوشتها دو کیلو بود گربه هم دو کیلو است. اگر این گربه است پس گوشت ها کو؟ اگر این گوشت است پس گربه کجاست؟

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

لیلی و مجنون

مجنون در عشق لیلی می‌سوخت. دوستان و آشنایان نادان او که از عشق چیزی نمی‌دانستند گفتند لیلی خیلی زیبا نیست. در شهر ما دختران زیباتر از و زیادند، دخترانی مانند ماه، تو چرا اینقدر ناز لیلی را می‌کشی؟ بیا و از این دختران زیبا یکی را انتخاب کن. مجنون گفت: صورت و بدن لیلی مانند کوزه است، من از این کوزه شراب زیبایی می‌نوشم. خدا از این صورت به من شراب مست کنندة زیبایی می‌دهد.شما به ظاهر کوزة دل نگاه می‌کنید. کوزه مهم نیست، شراب کوزه مهم است که مست کننده است. خداوند از کوزة لیلی به شما سرکه داد، اما به من شراب داد. شما عاشق نیستید. خداوند از یک کوزه به یکی زهر می‌دهد به دیگری شراب و عسل. شما کوزة صورت را می‌بینید و آن شراب ناب با چشم ناپاک شما دیده نمی‌شود. مانند دریا که برای مرغ‌ آبی مثل خانه است اما برای کلاغ باعث مرگ و نابودی است.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

چگونه می‌توان اعتماد به نفس پیدا کرد؟

هوتسا عسکری نسب
تنها عده کمی ‌از مردم بدون داشتن اعتماد به نفس در کسب‌وکار خود موفق می‌شوند. همه افراد از جوانان بی‌تجربه گرفته تا مدیران با تجربه و رده بالا، زمانی در زندگی احساس کرده‌اند که توانایی لازم جهت مقابله با چالش‌های پیش آمده را ندارند. همه افراد دچار چنین حالت ناامنی می‌شوند؛ اما چنین احساسی نباید مانع پیشرفت در کار شود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

شناسایی محدودیت‌های سازمان‌های مجازی

سیامک میراحمدی
سازمان مجازی در فرهنگ مدیریت واژه‌ای نو است که یک شکل و گونه جدید از سازمان را معرفی می‌کند. در زمانه ما که عصر پدیداری تازه‌ها و نوآوری‌ها است، نوع جدیدی از سازمان در حال ظهور است. این سازمان که آن را سازمان مجازی نامیده‌اند از نوعی تلفیق میان گروه‌ها و واحدهای پراکنده‌ای که به مدد شبکه‌های ارتباطی با هم پیوند خورده‌اند و تشکل جدیدی را به وجود آورده‌اند، شکل گرفته است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

روز با چراغ گرد شهر

راهبی چراغ به دست داشت و در روز روشن در کوچه ها و خیابانهای شهر دنبال چیزی می‌گشت. کسی از او پرسید: با این دقت و جدیت دنبال چه می‌گردی، چرا در روز روشن چراغ به دست گرفته‌ای؟
راهب گفت: دنبال آدم می‌گردم. مرد گفت این کوچه و بازار پر از آدم است. گفت: بله، ولی من دنبال کسی می‌گردم که از روح خدایی زنده باشد. انسانی که در هنگام خشم و حرص و شهوت خود را آرام نگهدارد. من دنبال چنین آدمی می‌گردم. مرد گفت: دنیال چیزی می‌گردی که یافت نمی‌شود.
«دیروز شیخ با چراغ در شهر می‌گشت و می‌گفت من از شیطان‌ها وحیوانات خسته شده‌ام آرزوی دیدن انسان دارم. به او گفتند: ما جسته‌ایم یافت نمی‌شود، گفت دنبال همان چیزی که پیدا نمی‌شود هستم و آرزوی همان را دارم.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

پوستین کهنه در دربار

ایاز، غلام شاه محمود غزنوی (پادشاه ایران) در آغاز چوپان بود. وقتی در دربار سلطان محمود به مقام و منصب دولتی رسید، چارق و پوستین دوران فقر و غلامی خود را به دیوار اتاقش آویزان کرده بود و هر روز صبح اول به آن اتاق می‌رفت و به آنها نگاه می‌کرد و از بدبختی و فقر خود یاد می‌‌آورد و سپس به دربار می‌رفت. او قفل سنگینی بر در اتاق می‌بست. درباریان حسود که به او بدبین بودند خیال کردند که ایاز در این

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

آهو در طویله خران

صیادی، یک آهوی زیبا را شکار کرد واو را به طویلة خران انداخت. در آن طویله، گاو و خر بسیار بود. آهو از ترس و وحشت به این طرف و آن طرف می‌گریخت. هنگام شب مرد صیاد، کاه خشک جلو خران ریخت تا بخورند. گاوان و خران از شدت گرسنگی کاه را مانند شکر می‌خوردند. آهو، رم می‌کرد و از این سو به آن سو می‌گریخت، گرد و غبار کاه او را آزار می‌داد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

پر زیبا دشمن طاووس

طاووسی در دشت پرهای خود را می‌کند و دور می‌ریخت. دانشمندی از آنجا می‌گذشت، از طاووس پرسید : چرا پرهای زیبایت را می‌کنی؟ چگونه دلت می‌آید که این لباس زیبا را بکنی و به میان خاک و گل بیندازی؟ پرهای تو از بس زیباست مردم برای نشانی در میان قرآن می‌گذارند. یا با آن باد بزن درست می‌کنند. چرا ناشکری می‌کنی؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

اشک رایگان

یک مرد عرب سگی داشت که در حال مردن بود. او در میان راه نشسته بود و برای سگ خود گریه می‌کرد. گدایی از آنجا می‌گذشت، از مرد عرب پرسید: چرا گریه می‌کنی؟ عرب گفت: این سگ وفادار من، پیش چشمم جان می‌دهد. این سگ روزها برایم شکار می‌کرد و شب‌ها نگهبان من بود و دزدان را فراری می‌داد. گدا پرسید: بیماری سگ چیست؟ آیا زخم دارد؟ عرب گفت: نه از گرسنگی می‌میرد. گدا گفت: صبر کن، خداوند به صابران پاداش می‌دهد.
گدا یک کیسة پر در دست مرد عرب دید. پرسید در این کیسه چه داری؟ عرب گفت: نان و غذا برای خوردن. گدا گفت: چرا به سگ نمی‌دهی تا از مرگ نجات پیدا کند؟
عرب گفت: نان‌ها را از سگم بیشتر دوست دارم. برای نان و غذا باید پول بدهم، ولی اشک مفت و مجانی است. برای سگم هر چه بخواهد گریه می‌کنم. گدا گفت : خاک بر سر تو! اشک خون دل است و به قیمت غم به آب زلال تبدیل شده، ارزش اشک از نان بیشتر است. نان از خاک است ولی اشک از خون دل.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دباغ در بازار عطر فروشان

روزی مردی از بازار عطرفروشان می‌گذشت، ناگهان بر زمین افتاد و بیهوش شد. مردم دور او جمع شدند و هر کسی چیزی می‌گفت، همه برای درمان او تلاش می‌کردند. یکی نبض او را می‌گرفت، یکی دستش را می‌مالید، یکی کاه گِلِ تر جلو بینی او می‌گرفت، یکی لباس او را در می‌آورد تا حالش بهتر شود. دیگری گلاب بر صورت آن مرد بیهوش می‌پاشید

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

روی درخت گلابی

زن بدکاری می‌خواست پیش چشم شوهرش با مرد دیگری هم‌بستر شود. به شوهر خود گفت که عزیزم من می‌روم بالای درخت گلابی و میوه می‌چینم. تو میوه ها را بگیر. همین که زن به بالای درخت رسید از آن بالا به شوهرش نگاه ‌کرد و شروع کرد به‌گریستن. شوهر پرسید: چه شده؟ چرا گریه می‌کنی ؟ زن گفت: ای خود فروش! ای مرد بدکار! این مرد

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

گوهر پنهان

روزی حضرت موسی به خداوند عرض کرد: ای خدای دانا وتوانا ! حکمت این کار چیست که موجودات را می‌آفرینی و باز همه را خراب می‌کنی؟ چرا موجودات نر و مادة زیبا و جذاب می‌آفرینی و بعد همه را نابود می‌کنی؟
خداوند فرمود : ای موسی! من می‌دانم که این سؤال تو از روی نادانی و انکار نیست و گرنه تو را ادب می‌کردم و به خاطر این پرسش تو را گوشمالی می‌دادم. اما می‌دانم که تو می‌خواهی راز و حکمت

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دزد و دستار فقیه

یک عالم دروغین، عمامه‌اش را بزرگ می‌کرد تا در چشم مردم عوام، او شخص بزرگ و دانایی بنظر بیاید. مقداری پارچه کهنه و پاره، داخل عمامة خود می‌پیچید و عمامة بسیار بزرگی درست می‌کرد و بر سر می‌گذاشت. ظاهر این دستار خیلی زیبا و پاک و تمیز بود ولی داخل آن پر بود از پارچه کهنه و پاره. یک روز صبح زود او عمامة بزرگ را بر سر گذاشته بود و به مدرسه می‌رفت. غرور و تکبر زیادی داشت. در تاریکی و گرگ و میش هوای صبح، دزدی کمین کرده بود تا از رهگذران چیزی بدزدد. دزد چشمش به آن عمامة بزرگ افتاد، با خودش گفت: چه دستار زیبا و بزرگی! این دستار ارزش زیادی دارد. حمله کرد و دستار را از سر فقیه ربود و پا به فرار گذاشت. آن فقیه‌نما فریاد زد: ای دزد حرامی! اول دستار را باز کن اگر در آن چیز ارزشمندی یافتی آن را ببر. دزد خیال می‌کرد که کالای گران قیمتی را دزدیده و با تمام توان فرار می‌کرد. حس کرد که چیزهایی از عمامه روی زمین می‌ریزد، با دقت نگاه کرد، دید تکه تکه‌های پارچه کهنه و پاره پاره‌های لباس از آن می‌ریزد. با عصبانیت آن را بر زمین زد و دید فقط یک متر پارچة سفید بیشتر نیست. گفت: ای مرد دغلباز مرا از کار و زندگی انداختی

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مرد گِلْْْْْْْْْْْْْ‌خوار

مردی که به گل خوردن عادت داشت به یک بقالی رفت تا قند سفید بخرد. بقال مرد دغلکاری بود. به جای سنگ، گل در ترازو گذاشت تا سبکتر باشد و به مشتری گفت : سنگ ترازوی من از گل است. آیا قبول میکنی؟ مرد گلخوار با خود گفت : چه بهتر!. گل میوة دل من است. به بقال گفت: مهم نیست، بکش.
بقال گل را در کفّه ترازو گذاشت و شروع کرد به شکستن قند، چون تیشه نداشت و با دست قند را می‌شکست، به ظاهر کار را طول داد. و پشتش به گلخوار بود، گلخوار ترسان ترسان و تندتند از گل ترازو می‌خورد و می‌ترسید که بقال او را ببیند، بقال متوجه دزدی گلخوار از گل ترازو شده بود ولی چنان نشان می‌داد که ندیده است. و با خود می‌گفت: ای گلخوار بیشتر بدزد، هرچه بیشتر بدزدی به نفع من است. چون تو ظاهراً از گل من می‌دزدی ولی داری از پهلوی خودت می‌خوری. تو از فرط خری از من می‌ترسی، ولی من می‌ترسم که توکمتر بخوری. وقتی قند را وزن کنیم می‌فهمی که چه کسی احمق و چه کسی عاقل است.مثل مرغی که به دانه دل خوش می‌کند ولی همین دانه او را به کام مرگ می‌کشاند

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مور و قلم

مورچه‌ای کوچک دید که قلمی روی کاغذ حرکت می‌کند و نقش‌های زیبا رسم می‌کند. به مور دیگری گفت این قلم نقش‌های زیبا و عجیبی رسم می‌کند. نقش‌هایی که مانند گل یاسمن و سوسن است. آن مور گفت: این کار قلم نیست، فاعل اصلی انگشتان هستند که قلم را به نگارش وا می‌دارند. مور سوم گفت: نه فاعل اصلی انگشت نیست؛ بلکه بازو است. زیرا انگشت از نیروی بازو کمک می‌گیرد. مورچه‌ها همچنان بحث و گفتگو می‌کردند و بحث به بالا و بالاتر کشیده شد. هر مورچة نظر عالمانه‌تری می‌داد تا اینکه مسأله به بزرگ مورچگان رسید. او بسیار دانا و باهوش بود گفت: این هنر از عالم مادی صورت و ظاهر نیست. این کار عقل است. تن مادی انسان با آمدن خواب و مرگ بی هوش و بی‌خبر می‌شود. تن لباس است. این نقش‌ها را عقل آن مرد رسم می‌کند.
مولوی در ادامه داستان می‌گوید: آن مورچة عاقل هم، حقیقت را نمی‌دانست. عقل بدون خواست خداوند مثل سنگ است. اگر خدا یک لحظه، عقل را به حال خود رها کند همین عقل زیرک بزرگ، نادانی‌ها و خطاهای دردناکی انجام می‌دهد.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

پرنده نصیحتگو

یک شکارچی، پرنده‌ای را به دام انداخت. پرنده گفت: ای مرد بزرگوار! تو در طول زندگی خود گوشت گاو و گوسفند بسیار خورده‌ای و هیچ وقت سیر نشده‌ای. از خوردن بدن کوچک و ریز من هم سیر نمی‌شوی. اگر مرا آزاد کنی، سه پند ارزشمند به تو می‌دهم تا به سعادت و خوشبختی برسی. پند اول را در دستان تو می‌دهم. اگر آزادم کنی پند دوم را وقتی که روی بام خانه‌ات بنشینم به تو می‌دهم. پند سوم را وقتی که بر درخت بنشینم. مرد قبول کرد. پرنده گفت:

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

تشنه صدای آب

آب در گودالی عمیق در جریان بود و مردی تشنه از درخت گردو بالا رفت و درخت را تکان می‌داد. گردوها در آب می‌افتاد و همراه صدای زیبای آب حبابهایی روی آب پدید می‌آمد، مرد تشنه از شنیدن صدا و دیدن حباب لذت می‌‌برد. مردی که خود را عاقل می‌پنداشت از آنجا می‌گذشت به مرد تشنه گفت : چه کار می‌کنی؟
مرد گفت: تشنة صدای آبم.
عاقل گفت: گردو گرم است و عطش می‌آورد. در ثانی، گردوها درگودال آب می‌ریزد و تو دستت به گردوها نمی‌رسد. تا تو از درخت پایین بیایی آب گردوها را می‌برد.
تشنه گفت: من نمی‌خواهم گردو جمع کنم. من از صدای آب و زیبایی حباب لذت می‌برم. مرد تشنه در این جهان چه کاری دارد؟ جز اینکه دائم دور حوض آب بچرخد، مانند حاجیان که در مکه دور کعبه می‌گردند.
شرح داستان: این داستان سمبولیک است. آب رمز عالم الهی و صدای آب رمز الحان موسیقی است. مرد تشنه، رمز عارف است که از بالای درخت آگاهی به جهان نگاه می‌کند. و در اشیاء لذت مادی نمی‌بیند.بلکه از همه چیز صدای خدا را می‌شنود. مولوی تشنگی و طلب را بزرگترین عامل برای رسیدن به حقیقت می‌داند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

خرگوش پیامبر ماه

گله‌ای از فیلان گاه گاه بر سر چشمة زلالی جمع می‌شدند و آنجا می‌خوابیدند. حیوانات دیگر از ترس فرار می‌کردند و مدتها تشنه می‌ماندند. روزی خرگوش زیرکی چاره اندیشی کرد و حیله‌ا‌ی بکار بست. برخاست و پیش فیلها رفت. فریاد کشید که : ای شاه فیلان ! من فرستاده و پیامبر ماه تابانم. ماه به شما پیغام داد که این چشمه مال من است و شما حق ندارید بر سر چشمه جمع شوید. اگر از این ببعد کنار چشمه جمع شوید شما را به مجازات سختی گرفتار خواهم کرد. نشان راستی گفتارم این است که اگر خرطوم خود را در آب چشمه بزنید ماه آشفته خواهد شد. و بدانید که این نشانه درست در شب چهاردهم ماه پدیدار خواهد شد.
پادشاه فیلان در شب چهاردهم ماه با گروه زیادی از فیلان بر سر چشمه حاضر شدند تا ببینند حرف خرگوش درست است یا نه؟ همین که پادشاه خرطوم خود را به آب زد تصویر ماه در آب به لرزش در آمد و آشفته شد. شاه پیلان فهمید که حرفهای خرگوش درست است. از ترس پا پس کشید و بقیة فیلها به دنبال او از چشمه دور شدند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

درویش یکدست

درویشی در کوهساری دور از مردم زندگی می‌کرد و در آن خلوت به ذکر خدا و نیایش مشغول بود. در آن کوهستان، درختان سیب و گلابی و انار بسیار بود و درویش فقط میوه می‌خورد. روزی با خدا عهد کرد که هرگز از درخت میوه نچیند و فقط از میوه‌هایی بخورد که باد از درخت بر زمین می‌ریزد. درویش مدتی به پیمان خود وفادار بود، تا اینکه امر الهی،

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مسجد مهمان کش

در اطراف شهر ری مسجدی بود که هر کس پای در آن می‌گذاشت، کشته می‌شد. هیچکس جرأت نداشت پا در آن مسجد اسرارآمیز بگذارد. مخصوصاً در شب هر کس وارد می‌شد در همان دم در از ترس می‌مرد. کم کم آوازة این مسجد در شهرهای دیگر پیچید و به صورت یک راز ترسناک در آمد. تا اینکه شبی مرد

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

خواندن نامة عاشقانه در نزد معشوق

معشوقی، عاشق خود را به خانه دعوت کرد و کنار خود نشاند. عاشق بلافاصله تعداد زیادی نامه که قبلاً در زمان دوری و جدایی برای یارش نوشته بود، از جیب خود بیرون آورد و شروع به خواندن کرد. نامه‌ها پر از آه و ناله و سوز و گداز بود، خلاصه آنقدر خواند تا حوصلة معشوق را سر برد. معشوق با نگاهی پر از تمسخر و تحقیر به او گفت: این نامه‌ها را برای چه کسی نوشته‌ای؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

استر و اشتر

استری و شتری با هم دوست بودند، روزی استر به شتر گفت: ای رفیق! من در هر فراز و نشیبی و یا در راه هموار و در راه خشک یا تر همیشه به زمین می‌افتم ولی تو به راحتی می‌روی و به زمین نمی‌خوری. علت این امر چیست؟ بگو چه باید کرد. درست راه رفتن را به من هم یاد بده.
شتر گفت: دو علت در این کار هست: اول اینکه چشم من از چشم تو دوربین‌تر است و دوم اینکه من قدّم بلندتر است و از بلندی نگاه می‌کنم، وقتی بر سر کوه بلند می‌رسم از بلندی همة راه‌ها و گردنه‌ها را با هوشمندی می‌نگرم. من ازسر بینش گام بر می‌دارم و به همین دلیل نمی‌افتم و براحتی راه را طی می‌کنم. تو فقط تا دو سه قدم پیش پای خود را می‌بینی و در راه دوربین و دور اندیش نیستی.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

رقص صوفی بر سفرة خالی

یک صوفی, سفره‌ای دید که خالی است و از درخت آویزان است. صوفی شروع به رقص کرد و از عشق نان و غذای سفره شادی می‌کرد و جامه خود را می‌درید و شعر می‌خواند: «نانِ بی‌نان, سفره درد گرسنگی و قحطی را درمان می‌کند». شور و شادی او زیاد شد. صوفیان دیگر هم با او به رقص درآمدند هوهو می‌زدند و از شدت شور و شادی چند نفر مست و بیهوش افتادند. مردی پرسید. این چه کار است که شما می‌کنید؟ رقص و شادی برای سفره بی‌نان و غذا چه معنی دارد؟ صوفی گفت: مرد حق در فکر «هستی» نیست. عاشقانِ حق با بود و نبود کاری ندارند. آنان بی سرمایه, سود می‌برند. آنها , «عشق به نان» را دوست دارند نه نان را. آنها مردانی هستند که بی‌بال دور جهان پرواز می‌کنند. عاشقان در عدم ساکن‌اند. و مانند عدم یک رنگ هستند و جانِ واحد دارند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

پادشاه و کنیزک

پادشاه قدرتمند و توانایی, روزی برای شکار با درباریان خود به صحرا رفت, در راه کنیزک زیبایی دید و عاشق او شد. پول فراوان داد و دخترک را از اربابش خرید, پس از مدتی که با کنیزک بود. کنیزک بیمار شد و شاه بسیار غمناک گردید. از سراسر کشور, پزشکان ماهر را برای درمان او به دربار فرا خواند, و گفت: جان من به جان این کنیزک وابسته است,

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٦:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دزد دهل زن

دزدی در نیمه شب, پای دیواری را با کلنگ می‌کَنَد. تا سوراخ کُنَد و وارد خانه شود. مردی که نیمه شب بیمار بود و خوابش نمی برد صدای تق تق کلنگ را می‌شنید. بالای بام رفت و به پایین نگاه کرد. دزدی را دید که دیوار را سوراخ می‌کند. گفت: ای مرد تو کیستی؟ دزد گفت من دُهُل زن هستم. گفت چه کار می‌کنی در این نیمه شب؟
دزد گفت: دُهُل می‌زنم. مرد گفت: پس کو صدای دُهُل ؟ دزد گفت: فردا صدای آن را می‌شنوی. فردا از گلوی صاحبخانه صدای دُهُل من بیرون می‌آید.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۳:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

دقوقی

دقوقی یک درویش بسیار بزرگ و با کمال بود. و بیشتر عمر خود را در سیر وسفر می‌گذراند.و بندرت دو روز در یکجا توقف می‌کرد. بسیار پاک و دیندار و با تقوی بود. اندیشه‌ها و نظراتش درست و دقیق بود. اما با اینهمه بزرگی و کمال، پیوسته در جست وجوی اولیای یگانة خدا بود و یک لحظه از جست و جو باز نمی‌ایستاد. سالها بدنبال انسان کامل می‌گشت. پابرهنه و جامه چاک، بیابانها ی پر خار و کوههای پر از سنگ را طی می‌کرد و از اشتیاق او ذرة کم نمی‌شد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۳:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

معلم و کودکان

کودکان مکتب از درس و مشق خسته شده بودند. با هم مشورت کردند که چگونه درس را تعطیل کنند و چند روزی از درس و کلاس راحت باشند. یکی از شاگردان که از همه زیرکتر بود گفت: فردا ما همه به نوبت به مکتب می‌آییم و یکی یکی به استاد می‌گوییم چرا رنگ و رویتان زرد است؟ مریض هستید؟ وقتی همه این حرف را بگوییم او باور می‌کند و خیال بیماری در او زیاد می‌شود. همة شاگردان حرف این کودک زیرک را پذیرفتند و با هم پیمان بستند که همه در این کار متفق باشند، و کسی خبرچینی نکند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۳:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

موسی و چوپان

حضرت موسی در راهی چوپانی را دید که با خدا سخن می‌گفت. چوپان می‌گفت: ای خدای بزرگ تو کجا هستی, تا نوکرِ تو شوم, کفش‌هایت را تمیز کنم, سرت را شانه کنم, لباس‌هایت را بشویم پشه‌هایت را بکشم. شیر برایت بیاورم. دستت را ببوسم, پایت را نوازش کنم. رختخوابت را تمیز و آماده کنم. بگو کجایی؟ ای خُدا. همة بُزهای من فدای تو باد.‌های و هوی من در کوه‌ها به یاد توست. چوپان فریاد می‌زد و خدا را جستجو می‌کرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٢:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مارگیر بغداد

مارگیری در زمستان به کوهستان رفت تا مار بگیرد. در میان برف اژدهای بزرگ مرده‌ای دید. خیلی ترسید, امّا تصمیم گرفت آن را به شهر بغداد بیاورد تا مردم تعجب کنند, و بگوید که اژدها را من با زحمت گرفته‌ام و خطر بزرگی را از سر راه مردم برداشته‌ام و پول از مردم بگیرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مرد لاف زن

یک مرد لاف زن, پوست دنبه‌ای چرب در خانه داشت و هر روز لب و سبیل خود را چرب می‌کرد و به مجلس ثروتمندان می‌رفت و چنین وانمود می‌کرد که غذای چرب خورده است. دست به سبیل خود می‌کشید. تا به حاضران بفهماند که این هم دلیل راستی گفتار من. امّا شکمش از گرسنگی ناله می‌کرد

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

شغال در خُمّ رنگ

شغالی به درونِ خم رنگ‌آمیزی رفت و بعد از ساعتی بیرون آمد, رنگش عوض شده بود. وقتی آفتاب به او می‌تابید رنگها می‌درخشید و رنگارنگ می‌شد. سبز و سرخ و آبی و زرد و. .. شغال مغرور شد و گفت من طاووس بهشتی‌ام, پیش شغالان رفت.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مست و محتسب

محتسب(1) در نیمة شب, مستی را دید که کنار دیوار افتاده است. پیش رفت و گفت: تو مستی, بگو چه خورده‌ای؟ چه گناه و جُرمِ بزرگی کرده‌ای! چه خورده‌ای؟
مست گفت: از چیزی که در این سبو(2) بود خوردم.
محتسب: در سبو چه بود؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

تشنه بر سر دیوار

در باغی چشمه‌ای‌بود و دیوارهای بلند گرداگرد آن باغ, تشنه‌ای دردمند, بالای دیوار با حسرت به آب نگاه می‌کرد. ناگهان , خشتی از دیوار کند و در چشمه افکند. صدای آب, مثل صدای یار شیرین و زیبا به گوشش آمد, آب در نظرش, شراب بود. مرد آنقدر از صدای آب لذت می‌برد که تند تند خشت‌ها را می‌کند و در آب می‌افکند.
آب فریاد زد: های, چرا خشت می‌زنی؟ از این خشت زدن بر من چه فایده‌ای می‌بری؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

زندانی و هیزم فروش

فقیری را به زندان بردند. او بسیار پرخُور بود و غذای همة زندانیان را می‌دزدید و می‌خورد. زندانیان از او می‌ترسیدند و رنج می‌بردند, غذای خود را پنهانی می‌خوردند. روزی آنها به زندان‌بان گفتند: به قاضی بگو, این مرد خیلی ما را آزار می‌د‌هد. غذای 10 نفر را می‌خورد. گلوی او مثل تنور آتش است. سیر نمی‌شود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

رومیان و چینیان (نقاشی و آینه)

نقاشان چینی با نقاشان رومی در حضور پادشاهی, از هنر و مهارت خود سخن می‌گفتند و هر گروه ادعا داشتند که در هنر نقاشی بر دیگری برتری دارند. شاه گفت: ما شما را امتحان می‌کنیم تا ببینیم کدامشان, برتر و هنرمندتر هستید.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

مجزه گر باشید

حتماً داستان آن مرد را شنیده­اید که یک گنجشکی را در صحرا دید که بدون پر و بال زنده بود. مرد در حیرت بود که این کنجشک چگونه می­تواند با این چنین شرایطی ادامه­ی حیات بدهد. در همین فکر بود که ناگهان گنجشک دیگری برای آن تکه غذایی آورد. مرد با دیدن این ماجرا  به خانه برگشت و با خود می­گفت خداوندی که  چنین گنجشکی را از خوان بی­دریغش محروم نمی­کند پس چطور مرا از دیده نهان خواهد داشت. وقتی که خردمندی این داستان را شنید به وی گفت تو چرا نمی­خواهی همانند گنجشکی باشی که برای آن گنجشک ناتوان غذا می­آورد؟

آری، آدمی نباید منتظر معجزه باشد بلکه خودش باید معجزه گر باشد، چرا که تمام ابزار پیشرفت آدمی در مغز وی وجود دارد

   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:۱۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

کشتیرانی مگس

 مگسی بر پرکاهی نشست که آن پرکاه بر ادرار خری روان بود . مگس مغرورانه بر ادرار خر کشتی میراند و میگفت : من علم دریانوردی و کشتیرانی خوانده ام . در این کاربسیار تفکر کرده ام. ببینید این دریا و این کشتی را و مرا که چگونه کشتی می رانم. او در ذهن کوچک خود بر سر دریا کشتی میراند آن ادرار، دریای بیساحل به نظرش می آمد و آن برگ کاه کشتی بزرگ، زیرا آگاهی و بینش او اندک بود . جهان هر کس به اندازة ذهن و بینش اوست . آدمِ مغرور و کج اندیش مانند این مگس است. و ذهنش به اندازه درک ادرار الاغ و برگ کاه.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

کَر و عیادت مریض


مرد کری بود که میخواست به عیادت همسایة مریضش برود. با خود گفت : من کرهستم. چگونه حرف بیمار را بشنوم و با او سخن بگویم؟ او مریض است و صدایش ضعیف هم هست . وقتی ببینم لبهایش تکان می خورد، می فهمم که مثل خود من احوالپرسی می کند. کر در ذهن خود، یک گفتگو آماده کرد.  اینگونه: من میگویم: حالت چطور است؟ او خواهد گفت مثلاً : خوبم شکر خدا بهترم. من می گویم : خدا را شکر. چه خورده ای؟ او خواهد گفت ، مثلاً : شوربا، یا سوپ یا دارو. من می گویم:  نوش جان باشد . پزشک تو کیست؟ او خواهد گفت:  فلان حکیم. من می گویم: قدم او مبارک است.  همة بیماران را درمان می کند.  ما او را می شناسیم. طبیب توانایی است.  کر پس از اینکه این پرسش و پاسخ را در ذهن خود آماده کرد. به عیادت همسایه رفت.  و

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦
comment نظرات ()

ایران

که ایران بهشت است یا بوستان            همی بوی مشک آید از دوستان

فردوسی

مزن زشت بیغاره ز ایران زمین        که یک شهر ازآن به ز ماچین و چین

اسدی توسی

همه عالم تن است و ایران دل            نیست گوینده زین قیاس خجل
چونکه  ایران  دل زمین  باشد            دل  ز  تن به  بود  یقین باشد

نظامی گنجوی

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

گفت اکنون چون منی ای من درآ نیست گُنجایی دو من در یک سرا

عاشقی در خانه ی معشوق را زد تا وارد شود، معشوق پرسید : «کیست ؟»
گفت : «من»، معشوق در نگشود و گفت دو «من» را در یک خانه جای نیست خام باید تا پخته گردد، «من» باید بمیرد تا «تو» باقی بماند.

آن یکی آمد در ِ یاری بزد            گفت یارش کیستی ای معتمد
گفت من، گفتش برو هنگام نیست    برچنین خوانی مقام خام نیست

عاشق ییچاره از در رفت و یک سال هجران و ریاضت را تحمل کرد تا آن جا که از خود فنا شد، آن گاه بر در آمد.

حلقه زد بر در به سد ترس و ادب        تا بنجهد بی ادب لفظی ز لب
بانگ زد یارش که بر در کیست آن      گفت بر درهم تویی ای دلستان
گفت اکنون چون منی ای من درآ         نیست گُنجایی دو من در یک سرا

معشوق که دید عاشق از خود فنا شده است، او را اذن ورود داد، همین گونه است که اولیای خدا نماینده ی خدایند و خدایی عمل می کنند؛ خامان را که هنوز «من» آن ها باقی است و بدان غَره اند به اندرون خویش راه نمی دهند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

هود گرد مومنان خط می کشید نرم می شد باد کانجا می رسید

در بین قوم عاد پیامبری به نام هود برخاست و مردم را به خدا و اخلاق انسانی خواند ولی آن قوم به مسخره کردن و آزار پرداختند، خداوند هم باد سخت ِکشنده ای بر آن ها فرستاد.

هود گرد مومنان خط می کشید              نرم می شد باد کانجا می رسید

نه تنها حضرت هود می توانست ابزار خدایی چون باد را در تصرف خویش گیرد که به جای صدمه حفاظت کند، شیبان راعی (شیبان چوپان) که از صوفیان با اخلاص قرن سوم وچهارم هجری بود نیز چنان می کرد که به دور گوسفندان خط می کشید و خود به نماز جمعه می رفت، در آن موقع هیچ گرگی به رمه ی او حمله نمی کرد، و این امر عمومیت داشته است. آتش ابراهیم را نسوزاند، موج دریا قوم  موسی را غرق نکرد ولی قبطیان را غرق کرد، در حالی که خاک که محل آرامش است قارون را در خود فروکشید. به همین ترتیب تسلیم شوندگان به امر حق بر آتش شهوت تسلط دارند، ‌در حالی که یاغیان در آتش شهوت می سوزند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

پارادایم تقلید

روستا مردی گاوی داشت که او را در طویله به آخور می بست. اتفاقا شیری در آن نواحی بود که به شکار حیوانات می پرداخت. در یکی از شب ها شیر به طویله آمده، گاو را کشته و خورده بود و در جایش نشسته بود.

روستایی گاو در آخور ببست          شیر گاوش خورد و در جایش نشست

روستایی در تاریکی شب برای بررسی گاو خود به طویله رفت، در تاریکی به تصور این که گاو اوست دست به سر و تن شیر می مالید. شیر با خود می گفت : «اگر این مرد می دانست که من شیرم از ترس زهره اش آب می شد و می مرد.»

این چنین گستاخ زان می خاردم         کو در این شب گاو می پندارم
گر تو بی تقلید از او واقف شوی         بی نشان از لطف چون هاتف شوی
بشنو این قصه ی بی تهدید را           تا بدانــــــــی آفت تقلیــــــــــــــد را

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

شیر بی دم و سر و اشکم که دید؟ این چنین شیری خدا کی آفرید؟

مردی قزوینی طبق رسم قزوینی­ها نزد دلاکی که خالکوبی هم می­کرد رفت و گفت : «آمده­ام تا نقش شیر را در پشت و شانه­ام خالکوبی نمایی طوری که کبودی آن پررنگ و خوش­رنگ باشد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

محو می باید نه نحو این جا بدان گر تو محوی، بی خطر در آب روان

شخصی علم نحو را فرا گرفته بود؛ یعنی دستور زبان عربی را به خوبی می­دانست لذا او را دانشمند نحوی می­خواندند. او روزی سوار بر کشتی شد ولی چون خودبین و مغرور بود به کشتیبان گفت آیا تو علم نحو خوانده­ای ؟
او گفت : نه

نحوی گفت : «نصف عمرت را تباه نموده­ای»

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

پیر چنگ نواز

در روزگار «عمر بن خطاب» مردی بود که صدای بسیار خوش و دلنوازی داشت. او آوای خود را با آهنگ «چنگ چوبی» خود همسو می­کرد و آن­چنان می­خواند که دل هر شنونده­ای را می­ربود و مجلس و محل تجمع مردم را، عیش و صفا می­بخشید، خلاصه این­که از آواز او شور و نشاط شگفت آوری برمی­خاست.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

کاندر آتش، خلق عاشق تر شدند در فنای جسم صادق تر شدند

در زمان­های قدیم شاه ستمگری بود که خود را  پیرو آیین یهود می­دانست. او به عنوان یاری از دین خود، غیر یهودیان را با سخت­ترین شکنجه­ها می­کشت. به دستور او آتش عظیمی افروخته بودند و در کنار آن بت بزرگی قرار داده بودند و اعلام نمود که هرکس آن را سجده کند آزاد می­شود وگرنه باید در آتش بسوزد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

گر شود عالم پر از خون مال مال کی خورد بنده ی خدا الا حلال

آن که ماهی ِاین دریا نیست، تنها به ظاهری که خود می بیند توجه دارد و در حق این کاملان تهمت روا می دارد. وقتی یک ظاهری بیگانه به یکی از مریدان صادق شیخ گفت : «شیخ شرابخوار و فریبکار است.»

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

چو بیشه تهی ماند از نره شیر

بعد از آن‌که عبداله اوزبک، خراسان را مورد تاخت و تاز قرار داد، روزی در سیستان عبورش بر قبر رستم افتاد.
به طورشماتت این بیت را خواند :

سر از خاک بردار و ایران ببین         به کام  دلیران  توران  ببین

و گفت ندانم که رستم اگر قادر به گفتن بود چه می‌گفت ؟
یکی از وزرای او که ایرانی نژاد بود گفت : اگر خشم نگیری بگویم
گفت: بگو
گفت: اگر قادر بر گفتن بود می‌گفت:

چو بیشه تهی ماند از نره شیر       شغالان  درآیند  آن‌جا  دلیر

«بزم ایران»

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

خشم و شهوت

روزی  شاگرد لوچ و دوبین   استادش به او گفت: برو آن شیشه را (که یک عدد بود) بیاور، شاگرد چون دوبین بود، پرسید : کدام شیشه را بیاورم ؟
استاد هرچه قدر به او گفت : یک شیشه بیشتر نیست ! او می­گفت به من طعنه مزن زیرا دو شیشه است.
سرانجام استاد به او گفت : برو یکی از آن شیشه­ها را بشکن و دیگری را بیاور ! او رفت و یک شیشه را شکست، سپس دید که شیشه­ی دیگری وجود ندارد.
ای انسان ! بهوش باش که خشم و شهوت، تو را دوبین می­کند و نیروی تشخیص را از تو می­گیرد و براستی اگر قاضی رشوه خوار باشد چگونه می­تواند ظالم را از مظلوم بشناسد :

چون غرض آمد هنر پوشیده شد      صد حجاب از دل بسوی دیده شد
خشم و شهوت، مرد را احول کند       ز استقامت روح را مبدل کند

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

این جهان کوهست و فعل ما ندا

پزشک حکیم، راز بیماری و رنجوری کنیزک را برای شاه بیان کرد. شاه چاره­ی کار را از او پرسید. پزشک به او گفت :« تو آن همه زر و سیم و ثروتی را که داری در این راه بریز و زرگر سمرقندی را به این­جا بیاور، تا چاره­ی کار را بسازم.»

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

قصه

ای برادر قصه چون پیمانه ایست         معنی اندر وی مثال دانه است
دانه ی معنی بگیرد مرد عقل               ننگد پیمانه را گر گشت نقل [2]

2. بیت های 3622 و 3623

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

چگونگی شکل گیری پارادایم

یکی از صوفیان ِمسافر شبی به خانقاهی رسید، فورا خر ِسواری خود را به طویله برد و در آخور بست و مقداری آب و علف به او داد و خود وارد مجلس صوفیان شد.

صوفیی در خانقاه از ره رسید     مرکب خود برد و در آخور کشید [1]

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

عشق و عاشق و معشوق

جمله معشوق است و عاشق پرده­ای            زنده معشوق است و عاشق مرده­ای

منظور از معشوق، مرجع کل هستی است که به علت خالقیت تجلی کرد و به علت صفت حب و رحمت و لطف، موجودات را با نیروی جاذبه­ی خود به سوی خود کشید، پس چون مجذوب است معشوق است و چون جاذب است عاشق است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

فرار از چنگال مرگ

در زمان حکومت حضرت سلیمان مردی ساده اندیش در حالی که وحشت و نگرانی او را فرا گرفته بود و بر اثر ترس چهره­اش زرد و لب­هایش کبود گشته بود، سراسیمه نزد سلیمان آمد و با عجز و لابه گفت :«ای سلیمان ! به من پناه بده.»

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

داستان اعرابی و مرد فیلسوف نما

عرب صحرانشینی بر شتر دو لنگه، جوال بار کرده و خود بر روی آن نشسته بود. اتفاقا مردی فیلسوف نما و پر حرف که پیاده همراه او شده بود از او پرسید : «وطن تو کجاست ؟»
عرب بادیه نشین جواب داد : «بادیه ...»

فیلسوف نما : «در این دو لنگه جوال چه داری ؟»
اعرابی : «در یک لنگه گندم و در لنگه ی دیگر ریگ.»
فیلسوف نما : «چرا ریگ بار کردی ؟»
اعرابی : «تا آن لنگه جوال سنگینی نکند و نیفتد.»

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

درخت جاودانگی

وقتی، دانایی به طریق داستان گفته بود که درختی در هندوستان است که هر که میوه ی آن را بخورد عمر جاودان می یابد. پادشاهی این سخن شنید، او از فرط راستی (سادگی - شاید هم طمع به عمر زیاد) کسی را به هند فرستاد تا میوه ی آن درخت را بیاورد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

مرغابی بچگان

مرغی خانگی بر تخم های خویش خفته بود و با گرمای تن و مهر غریزی آنان را برای جوجه شدن آماده می ساخت. تا اینکه زمان خفتن پایان یافت. جوجه ها با کمک مادر از تخم بیرون آمدند، جوجه ای با شکلی نامتناسب با دیگر جوجه ها در بین آنان نمودار شد. مادر و جوجه ها او را از خود نمی دانستند و او را از آنان نمی شمرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

"آیین سخنرانی" دیل کارنگی

 

1- جرائت و اعتماد به نفس خود را بپرورانید
2-
دقیقا بدانید اطراف چه موضوعی میخواهید صحبت کنید
3- نطق خود را خوب تهیه کنید:سخنرانی ای که خوب تهیه شده باشد در واقع نود درصد اش بیان گردیده است
4-
افکار خود را متمرکز کنید وقتی دانش یه شخص نا منظم باشد،هرچه عقلش بیشتر شود، آشفتگی فکرش بیشتر میشود

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

"آئین سخنرانی" دیل کارنگی:


 1- نوک زبان خود را نیرومند و چابک سازید .
 2- به لب خود قابلیت انعطاف دهید .
 3- با صدای روشن و جذاب سخن بگویید .
 
4- اگر ممکن است جملات موزون و ایده های متضاد به کار ببرید .

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

۴ اصل را برای یادگیری فن سخنرانی

یک: باید با علاقه و عزم جدی شروع بکار کنید

این بند را مهمترین بند از ۴ اصل میداند. اگر اراده شما سست و کم رنگ باشد، موفقیت های شما هم همان رنگ را بخود خواهد گرفت. ولی اگر با اراده جدی و انرژی زیاد موضوع را تعقیب کنید، در جهان چیزی وجود نخواهد داشت که شما نتوانید آنرا بدست آورید. فکر کنید یادگیری سخنرانی چه اعتماد به نفسی  در شما ایجاد میکند. فکر کنید از نظر مادی چه سودی برای شما خواهد داشت. فکر کنید از نظر اجتماعی این عمل چه فوایدی برای شما در بر خواهد داشت. خوب

منبع : کتاب آئین سخنرانی دیل کارنگی

 

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
comment نظرات ()

سلول ؛ استعاره ای از سازمان

علی سلیمانی بشلی
مقدمه
    زندگی سازمانی بر پایه استعاره هایی (Metaphors) است که ما را به دیدن و درک سازمانها به یک روش مشخص، ولی ناقص رهنمون می سازد. استعاره، اغلب وسیله ای برای آراستن سخنان ادبی تلقی می شود، ولی اهمیت آن بیش از این است. زیرا استفاده از استعاره در واقع یک روش تفکر و یک شیوه بینش را ارائه می کند و نشان دهنده این است که ما چگونه دنیای اطرافمان را درک می کنیم. تحقیق در زمینه های مختلف نشان داده است که استعاره تاثیر بسزایی بر علم، زبان و چگونگی اندیشه انسان ها دارد. هر جا که سعی در درک یک جزء از تجربه، به شیوه ای دیگر داریم، از استعاره کمک می گیریم

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱۱
comment نظرات ()

مغالطه ترکیب

توماس سوول
مترجم: یاسر میرزایی
منبع: Economic Facts and Fallacies
آن چه منطق‌دانان «مغالطه ترکیب» می‌نامند؛ یعنی باور به اینکه آنچه در جزء درست است در کل هم درست باشد. یک تماشاچی بیس‌بال اگر بایستد البته بهتر می‌تواند بازی را ببیند، اما اگر همه تماشاچیان بایستند، همه بهتر نخواهند دید. بسیاری از سیاست‌های اقتصادی، مغالطه ترکیب را در خود دارند، وقتی سیاستمداران به کمک صنعت، دولت یا منافع هر گروه خاصی می‌روند و چنین وانمود می‌کنند که گویا این منفعتی برای کل جامعه است و نه دزدیدن از جیب عمر برای پر کردن جیب زید!

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

سیاست مالی: مالیات ستانی

جفری وود
مترجم: جعفر خیرخواهان
مالیات‌ها باید افزایش یابند تا از سرعت تورم کاسته شود

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

کمربند‌هایی که گهگاه سفت می‌شوند

مترجم: حسین راستگو
منبع: اکونومیست
قواعد مالی برای ایجاد مسوولیت‌پذیری بودجه‌ای غالبا از یاد‌ها می‌روند، اما هنوز می‌توان از آنها استفاده کرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

تحلیل های سه گانه در نیازسنجی آموزشی

اکبر عیدی ، مهدی مبینی
مقدمه
    در مدت نیم قرن گذشته، اوضاع اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی جهان ، آنچنان دستخوش تغییر و دگرگونی بوده است که به زحمت می توان اندک شباهتی میان ساختار روابط افراد و سازمانها در زمان حال و گذشته یافت . تغییر پرشتاب در همه ابعاد زندگی اجتماعی و سازمانی، نه تنها امکان هرگونه خام اندیشی را از افراد ، سازمانها و جوامع سلب کرده ، بلکه حیات و بقای آنان را نیزتحت الشعاع خود قرارداده است(عباسپور،1382: 1). در چنین شرایطی به نظر می رسد یکی از مهمترین راهبردهای سازمانی در خصوص مقابله با چالشها و مسائل اخیر توسعه و آموزش کارکنان می باشد

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

عشق به دارایی‌ها، محرک رشد

مترجم: پریسا حبیبی
نتایج پژوهشی که در سال 2006 توسط جامعه‌شناسان انجام شد، بیان می‌کرد در چند دهه اخیر انزوای اجتماعی در آمریکا رو به افزایش بوده است . این آمار بیان می‌کرد نسبت به سال 1985 تعداد آمریکایی‌ها که گفته‌اند نمی‌توانند با هیچ کس در مورد مشکلات شخصی‌اشان صحبت ‌کنند، دو برابر شده است. همچنین تعداد افرادی که ادعا می‌کنند تنها محرم اسرارشان همسرشان است، 50 درصد افزایش یافته است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

حکمرانی خوب چیست ؟

پست الکترونیک نویسنده: escap-prs (a) un.org
مترجم: یحیی کمالی
مقدمه
    حکمرانی مفهوم جدیدی نیست. بلکه به پیشینگی تمدن بشری است. معنای ساده حکمرانی فرایند تصمیم گیری و فرایندی است که به وسیله آن تصمیمات اجرا می شوند(یا نمی شوند). حکمرانی در چندین زمینه می تواند استفاده شود، مثل: حاکمیت شرکتی، حاکمیت بین المللی، حاکمیت ملی و حاکمیت محلی

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

شایستگی ؛ مفاهیم و کاربردها

محمد دیانتی ، مریم عرفانی
مقدمه
    امروزه، رقابت شدید و تغییرات فناوری، فشار روزافزونی بر سازمانها و شیوه های متنوع آنها در افزایش بهره وری نیروی انسانی شان وارد می سازد. اکنون از نیروی کار سازمانها، انتظار می رود، تاثیر بیشتری در تولیدات و خدماتی که ارائه می دهند، داشته باشند. این درست همان چیزی است که موجب شده در محیط رقابت، شایستگی اهمیت یابد. محیط منابع انسانی ایران نیز بی تاثیر از این تغییر و تحولات نیست و هدفهای آن همگام با تحولات جهانی، در حال تغییرند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

رهبری تعدیل نیرو / بزرگترین چالش کسب و کارهای کوچک / مایکروسافت

رهبری تعدیل نیرو / بزرگترین چالش کسب و کارهای کوچک / مایکروسافت ؛ افسانه ای رو به پایان
نگاه به فناوری اطلاعات از منشور اخلاق
    فناوری های نو، شیوه کار و زندگی انسانها را به سرعت تغییر داده و می دهند و همراستا با این تغییرها، موضوع های اخلاقی روز به روز بیشتر موردتوجه قرار می گیرند.
    دانشگاه دی مونتافورد لستر، در پروژه ای به نام «کاربردهای نوظهور فناوری اطلاعات و ارتباطات» (ETICA) سعی دارد، ریسک های اخلاقی عجین شده با پیشرفتهای فناوری های 10 تا 15 سال آینده را کمینه کند. برای این منظور، این پروژه، ابتدا، درصدد است تا فناوریهای جریان ساز آینده را در IT پیش بینی کند. در فهرست پیش بینی ها، 5 فناوری

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

هوشمندی در پیاده سازی هوش تجاری

هوشمندی در پیاده سازی هوش تجاری / نگاه به فناوری اطلاعات / شبکه های اجتماعی و محیط جدید کار


هوشمندی در پیاده سازی هوش تجاری
    افول جهانی اقتصاد، کسب و کارها را وادار می کند که در استراتژی ها و فرایندهای رایج خود تجدیدنظر کنند؛ به این فشار، تقاضاهای روزافزون سهامداران و دیگر ذی نفعان را برای دستیابی به اطلاعات شفافتر مالی، عملیاتی و تصمیم گیری شرکتها بیفزاید.
    تحلیلگران پیش بینی می کنند که تا سال 2012 بیش از 35 درصد از 5 هزار شرکت برتر جهانی، در اتخاذ تصمیم های مقتضی زمانه و درنتیجه هماهنگ کردن کسب و کار خود با تغییرات شدید محیط و بازار، ناتوان خواهندبود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

آرشیو روزنامه‌های دیجیتال توسط گوگل

همکاران سیستم- تلاش گوگل برای دیجیتالی کردن آرشیو روزنامه‌های جهان و آنلاین کردن آن روی فضای مجازی سرانجام به پایان رسید.

 

پروژه دیجیتالی کردن آرشیو روزنامه‌های جهان در سال 2008 آغاز شد و هم اکنون آرشیو حدود 200 هزار روزنامه به صورت دیجیتالی و آنلاین در سایت گوگل در دسترس است.با وجود گزارش‌هایی راجع به در جریان بودن این پروژه، سخنگوی شرکت گوگل پایان پروژه دیجیتالی کردن آرشیو روزنامه های جهان را نیز تایید کرد.سخنگوی گوگل گفت: این شرکت با روزنامه‌های قدیمی همکاری تنگاتنگی دارد و به عنوان بخشی از برنامه دیجیتالی کردن آرشیو گوگل‌نیوز ما تلاش کرده‌ایم تا آرشیو نسخه‌های روزنامه‌های قدیمی نیز در دسترس باشند.از جمله این روزنامه‌ها می‌توان به London Advertiser در سال 1859، L’Ami du Lecteur و Milwaukee Sentinel. از سال 1910 تا سال 1995 اشاره کرد.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

کارمند شما چه رنگی است

 محمود نوری شمس آباد
انسانها دارای شخصیتهای متفاوتی هستند و در نتیجه هر یک را ویژگیهای اخلاقی خاصی فراگرفته که اگر فردی بخواهد با او ارتباط برقرار کند، می باید در شناخت آن ویژگیها اهتمام به خرج دهد.
    بنابراین می توان همردیف با ویژگیهای اخلاقی ، هر فرد را مجموعه ای از رنگ یا رنگهای گوناگون با تعبیرها و تفسیرهای مختلف دانست که برگرفته از روحیات درونی شخص است.
    از آنجا که شناخت هر فرد برای مجموعه ای که با وی همکاری دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است و نیز از آنجا که رنگها ارتباط بسیار نزدیکی با شخصیت انسانها دارد و شناخت آن در شیوه درست برقراری ارتباط بسیار مهم است، در این نوشتار به اختصار سعی شده به دو گروه از افراد، یعنی: افراد دارای رنگ آبی و افراد دارای رنگ قرمز که وجودشان در هر سازمان لازم و ملزوم یکدیگرند توجه شده و خصایل این گروه مورد بررسی قرار گیرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

قوانین حاکم بر کالاها

کارل منگر
مترجم: یاسر میرزایی
منبع: اصول علم اقتصاد
خصلت کالا بودن کالاهای مراتب بالاتر وابسته به سلطه بر کالاهای متناظر و متمم آنها است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

چگونه تور اختراع شد؟

مترجم: شاهین رسولیان
با سلام خدمت خوانندگان عزیز. با توجه به علاقه روزافزون خوانندگان نسبت به مفاهیم اقتصادی، این روزنامه جای مطالب آموزشی که با زبانی ساده و جذاب، مفاهیم اقتصادی را روشن کنند، خالی دید.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

قوانین حداقل دستمزد

هنری هازلیت
مترجم: نیلوفر اورعی، محسن رنجبر
1
تا این جا برخی از نتایج مضر تلاش‌های آگاهانه دولت جهت بالا بردن قیمت کالا‌های مورد حمایت را مشاهده کرده‌ایم.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

فروش ضربدری یا اهداف ضربدری؟

سریما نازاریان
در سازمان تاپ تک که یک سازمان تازه ادغام شده از یک سازمان محصول محور و یک سازمان خدمات محور است، مشکل جدیدی ظهور کرده است. در این میان بخش فروش سازمان روی فروش راهکارهایی که مشاوران آنها را می‌پرورانند تمرکز نمی‌کنند و مشاوران هم از اینکه در قبال فروشی که خودشان به مشتریان می‌کنند، بخش فروش پاداش می‌گیرد، ناراضی هستند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

یک ستاره محلی یا یک رهبر بین‌المللی؟

سریما نازاریان
سازمان دروند‌اینترنشنال برای ‌اینکه ورود مدیر جدید بخش تولید محصول بین‌المللی را به سمت جدیدش تبریک بگوید، تصمیم گرفته بود او را به یک رستوران محلی چینی در پاریس دعوت کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

آینده نگاری و نوآوری در صنعت

مرضیه مظاهری
ربات سورنا(2)
    ربات سورنا به عنوان نماد مراکز تحقیق و توسعه از جمله پروژه هایی بود که همگان منتظر بودند تا در این همایش، پیشرفت های حاصل آمده از آن را شاهد باشند، به همین سبب آقای توکلی بخشی از سخنان خود را به بررسی وضعیت این پروژه اختصاص داد و گفت: پارسال که درهفته پژوهش، ربات «سورنا» را معرفی کردیم، توانست درحضور مدعوین مسیری ازپیش تعیین شده را بپیماید. اما انگیزه طراحی و ساخت این ربات که موردپرسش بسیاری قرارگرفت، ارتقا و ارائه محصولی مدرن بود که نمایانگر رشد تکنولوژیک کشور باشد؛ محصولی نمادین و صددرصد ایرانی که سبب ساز افتخار و سربلندی دانشمندان و پژوهشگران ایرانی شود.
    دکتر یوسفی کما، مدیر پروژه طراحی و ساخت ربات سورنا و عضو هیئت علمی دانشکده مکانیک دانشگاه تهران، دیگر سخنرانی بود که در ارتباط با ویژگیهای تکنولوژیک و فنی سورنا توضیحاتی ارائه کرد و گفت: برنامه ما درسورنا(2) این است که توانایی گام برداشتن همانند یک انسان را داشته باشد، دستهایش درجه آزادی بیشتری داشته باشد و توانایی گرفتن اجسام مختلف را نیز درآن لحاظ کرده ایم، همچنین برای آن قدرت بینایی و پردازش تصویر درنظر گرفته ایم و به دنبال آنیم که توانایی تصمیم گیری آن را تکمیل کنیم.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

مورد پژوهی سازمانی

سازمانها و انسانها چون موجوداتی زنده در فرایند یادگیری باتجربه می شوند و حافظه آنها انباشته از قانونمندی شکست ها و موفقیت ها می شود. این فرایند در سطح افراد (مدیران و کارمندان) و خود سازمان رخ می دهد. پیداست بدون درس آموزی از این رخدادها، پیامدهای زیر گریبانگیر سازمانها می گردد و آینده سازمان دچار خلل می شود:
    الف) گسست میان نسل های سازمان (ورودی ها و خروجی های انسانی)
    ب) تکرارها و دوباره کاری ها و اتلاف منابع انسانی و سازمانی
    ج) تکامل پیدانکردن عمر انسانها و سازمانها
    د) تقویت نشدن حافظه تاریخی، فردی، سازمانی و ملی.
    ه)بی پیوندی میان گذشته، حال و آینده
    آموزه ها،( احکام و استنتاج های کلی) از دانش ضمنی و بطریق موردپژوهی آشکار می شوند. با انجام فرایند کندوکاو در تجربه ها (تجربه کاوی) ضمن صرفه جویی در هزینه و زمان سازمانی افراد، درنهایت به بهبود بهره وری حاصل می شود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

افزایش بهره وری در بخش سرمایه و عوامل انسانی

مریم چهاربالش
پست الکترونیک نویسنده: Maryam_chaharbalesh (a) yahoo.com
یک جامعه آرمانی را تصور کنید، جامعه ای که هر کس متناسب با توانمندی هایش بتواند بهترین موقعیت را پیدا کند، جامعه ای که انسانها بتوانند فارغ از نیازهای فیزیولوژیک، آزادانه به نیازهای خودشکوفایی خود بیندیشند و آنها را محقق کنند.
    هر چند تحقق چنین جامعه ای امری دور از ذهن است، اما در هر صورت در حوزه مطلوب گرایی می توان به آن اندیشید و به این نتیجه رسید که چنین جامعه ای تحقق نمی یابد، مگر به همت وجود انسانهای متعالی و توسعه یافته.
    توسعه یافتگی منابع انسانی، امری نیست که یکباره و به صورت دفعی رخ بدهد، بلکه امری زمان بر و سرمایه بر است؛ سرمایه ای که علاوه بر سرمایه های مادی، نیازمند سرمایه های عظیم اجتماعی و تحکیم روابط بین انسانهاست.
    اگر از بعد کوچکتر و در سطح سازمانها نیز بخواهیم این موضوع را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم، باز هم مساله همین قدر حائز اهمیت است، چرا که سازمانهای پیشرو نیازمند انسان های پیشرو هستند و یا به عبارت بهتر، درست تر آن است که بگوییم انسانهای پیشرو و توسعه یافته هستند که می توانند سازمانهای توسعه یافته بسازند و پرورش دهند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

آینده نگری اروپایی

    12 شرکت اروپایی در برنامه ای 560 میلیارد دلاری، مزارع انرژی خورشیدی در آفریقا و خاورمیانه راه اندازی می کنند تا انرژی حاصله از این مزارع را به مصرف قاره اروپا برسانند. این کنسرسیوم، پیش بینی می کند که تا سال 2050 ، بیش از 15 درصد انرژی برق قاره اروپا، از این منبع یعنی مزارع خورشیدی آفریقا و خاورمیانه تامین شود. در میان این 12 شرکت اروپایی، شرکتهای آلمانی با 4 سهمیه، بیشترین شراکت را دارند.
    کنسرسیوم مذکور، بر این باور است که آینده دنیا در اختیار شرکتهایی خواهد بود که بتوانند در منابع نوظهور و آینده دار سرمایه گذاری کنند.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

ساز و کارهای تحقق عدالت اجتماعی در ایران

دکتر مسعود نیلی
آنچه در ادامه می‌آید، مقاله «ساز و کارهای تحقق عدالت اجتماعی در ایران؛ یک رویکرد آسیب‌شناسانه» از دکتر مسعود نیلی، دانشیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف است که به دومین نشست اندیشه‌های راهبردی ارائه شده است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

چه اقتصادی را تجربه می‌کنیم

دیوید بروکس
مترجم: جعفر خیرخواهان
منبع: نیویورک تایمز
کتاب الکترونیکی انتشاریافته تایلر کوئن به نام «افول بزرگ» به پرمباحثه‌ترین کتاب غیرداستانی در سال جدید تبدیل شده است. نکته اصلی کتاب کوئن این است که اقتصاد آمریکا تقریبا تا سال 1974 قادر به تجربه ‌کردن رشد عظیم با بهره‌برداری از میوه‌های دم‌دستی بوده است. میوه‌هایی همچون زمین ارزان برای بهره‌برداری، افزایش چشمگیر سطح تحصیلات طی سال‌های پس از جنگ و انقلاب‌های فناوری که با گسترش برق، پلاستیک و خودرو همراه گشت.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

هفت راه ارتباط با مشتریان از طریق نام تجاری

سیامک میراحمدی
بخش دوم و پایانی
5- شیوه زندگی مشابه (مد، خانه، رستوران‌ها، نحوه گذراندن تعطیلات:) وجود الگوهای مشابه در شیوه و سبک زندگی می‌تواند نقاط مشترک فراوانی بین مردم و حتی بین افراد و نام‌های تجاری، ایجاد کرده و سبب نزدیکی آنها شود. افرادی که سلیقه مشترکی در مد، مسافرت یا نحوه‌گذران اوقات فراغت دارند مستقیم یا غیرمستقیم به این نتیجه می‌رسند که از الگوهای مشابهی در شیوه زندگی خود بهره می‌گیرند. افرادی که متعلق به یک طبقه اقتصادی، اجتماعی هستند عموما الگوهای مشخص را در شیوه زندگی خود پیاده می‌کنند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

مدیرعامل شل: مردم، مربیان من هستند


    شرکت نفتی رویال داچ شل، امسال رقیب اصلی اش یعنی اکسون موبیل را از بالای فهرست 500 شرکت برتر فورچون پایین کشید و جای آن را گرفت. بسیاری، دلیل اصلی این موفقیت رویال داچ شل را مدیرعامل جدید آن می دانند: پیتر وسر 50 ساله که شرکت را در سال 2002 ترک کرد، دو سال پیش دوباره با سمت مدیریت عامل به شرکت بازگشت.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

تفکر سیستم بسته

سریما نازاریان
تفکر سیستم حلقه بسته یکی دیگر از مهارت‌های تفکر سیستمی‌است که چندی پیش در مورد آن صحبت کردیم. این تفکر به همراه تفکر دینامیکی (که آگاهی مستمر نسبت به تغییر است)، تفکر سیستم به عنوان دلیل (به این معنا که سیستم‌ها را دلیل تغییر کردن همه چیز بدانیم) و تفکر کل نگر (که به ما کمک می‌کند همه اجزای سیستم را به عنوان یک کل ببینیم و با جزئیات گیج نشویم) عناصری از مهارت‌های تفکر سیستمی ‌هستند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

توماس استوارت

معرفی : 
   تومای استوارت  60 ساله دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی دانشگاه هاروارد است . استوارت از سال 2002 تا 2008 سردبیر مجله معروف هاروارد بیزنس ریویو بود و از 1989 نیز به مدت 20 سال در مجله پرآوازه فوچون قلم می زد و دارای ستون ثابتی بود که مقالات مدیریتی را در آن به چاپ می رساند و خوانندگان بسیاری داشت . در سلسله مقالاتی که برای فوچون می نوشت ،پیشتاز مباحث حوزه سرمایه فکری بود که منجر به تالیف کتاب سرمایه فکری : ثروت جدید سازمانها شد .

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

استقرار کایزن عملیاتی در یک شرکت تولیدی

سجاد دلاوری ، دکتر محمدعلی فرقانی ، دکتر علی ملاحسینی
پست الکترونیک نویسنده: sajadd (a) gmail.com
مقدمه
    جهان سازمانی امروزی، جهانی پررقابت و پرچالش است؛ سرعت بالای تغییرات و بی ثباتی محیط، حیات سازمانها را دستخوش مخاطره و تهدید قرار داده است. در این میان، آنها که می خواهند ماندگاری خود را تضمین کنند و به بهبود جایگاه خود در بازار می اندیشند، ناگزیر به روی آوردن به شیوه های نوین مدیریتی اند. این تلاطم محیطی، سازمانها را بر آن داشته است تا کمال طلبی و بهبود مداوم را به عنوان استراتژی رقابتی خود در جهان امروزی برگزینند. بسیاری از سازمانها برای ماندگاری و بهبود وضعیت خود در بازار رقابتی امروزی، بهبود بهره وری را سرلوحه کار خود قرار داده اند. در سالهای اخیر جنبش بهبود بهره وری و برتری جویی به سازمانهای ایرانی نیز سرایت کرده است. انگیزه های مختلفی از جمله: رقابت، نمایش، همرنگی با جماعت، تظاهر، اجبار و در نهایت تحول واقعی باعث حرکتهای متعددی نیز شده است. (پاکی، 1380)

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

به سمت نوآوری تغییر مسیر دهید

رافائل لویی ویتون و مایکل مادوک
مترجم: پریسا حبیبی
«مایکل مادوک» و «رافائل لویی ویتون» معتقدند زبان کسب‌وکار در آینده نه زبان انگلیسی یا چینی، بلکه زبان دزدان دریایی خواهد بود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

چگونگی موفقیت رستوران پانرا در دوران رکود اقتصادی

مترجم: بهزاد بهمن‌نژاد
اگر در محلی با فضای باز به همراه نورپردازی مناسب، رنگ‌آمیزی دیوار با ترکیبی از قرمز و زرد، طراحی ساده، صندلی‌های روکشدار زیبا و احتمالا یک اجاق گازی روبه‌رو شدید، بدون شک بدانید که به یکی از شعب پانرا وارد شدید.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

علم آمار: ویرانی از درون؟

موری روتبارد
مترجم: یاسر میرزایی
منبع: Making Economic Sense
با این که ممکن است این مساله عجیب به نظر برسد، اما من زمانی دانشجوی آمار بوده‌ام.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

همسویی فناوری اطلاعات با کسب و کار

دکتر امین عمید ، لیلا میرزاده
مقدمه
    در سال 1993 هندرسون و ونکاترامن برای نخستین بار یک الگوی همسویی استراتژیک را تعریف کردند. آنها این مدل را در پاسخ به محیط به سرعت متغیر کسب و کار، توسعه دادند. به گفته نویسندگان « همسویی استراتژیک یک مفهوم است که مدل ارتباط وظیفه ای سنتی برنامه ریزی فناوری اطلاعات را با     مدلی که به فرایند مدیریت استراتژیک خیلی منسجم نیاز دارد جایگزین می کند، (Smaczny،2001:797). در این مقاله بر اساس این مدل، ما توضیح می دهیم که چگونه استراتژی های فناوری اطلاعات با استراتژی های کسب و کار و همچنین فرایندها و زیرساخت های سازمان با فرایندها و زیرساخت های فناوری اطلاعات همسو می شوند، تا سازمان در یک محیط رقابتی و پویا پاسخگوی تغییرات باشد و به مزیت رقابتی و استراتژیک دست یابد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

آسیب شناسی تحقیق و توسعه در سازمانهای دولتی

دکتر عباس عرب مازار ، محمدتقی جمشیدی ، ابوالفضل صالحیان عمران
مقدمه
    براساس بند 26 قانون بودجه سال 1387 کل کشور، شرکتهای دولتی موضوع ماده 160 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، موظف شده اند دست کم یک درصد از درآمد عملیاتی خود را صرف امور پژوهشی کنند.
    بانکها نیز همانند بسیاری از سازمانها، با توجه به رشد شتابان فناوری های اطلاعاتی و توسعه شبکه های ارتباطی در سال های اخیر، تغییر و تحولات نوینی را در فضای شبکه بانکی کشور تجربه کرده اند. گسترش دامنه رقابت میان بانکها و افزایش سطح دانش و آگاهی مشتریان، موجب شده است تا بانکها با اتخاذ استراتژی تمایز، تنوع گرایی و ارائه خدمات متنوع و متمایز را در سرلوحه فعالیت های خود قرار دهند. نوآوری و ارائه خدمات جدید بانکی و رفع مشکلات و نارسایی های موجود، نیازمند وجود مراکز و واحدهای توانمند تحقیق و توسعه در بانکهاست.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

کاپیتالیسم: تولید انبوه و استاندارد زندگی

لودویگ فن میزس*
مترجم: حسین راستگو
منبع: کاپیتالیسم مگزین
همین که تو امروز زندگی می‌کنی، چه زندگی‌‌ات را بسیار پر‌ارزش بدانی و چه نه، شاهدی است بر موفقیت کاپیتالیسم.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

مدل فراگیر ماندگاری در تجارت الکترونیک

امیر مختاری
پست الکترونیک نویسنده: Amir.lucky (a) gmail.com
مقدمه
    برای بعضی ها تجارت الکترونیک پروراندن آمال و آرزوهایی است که تجار سنتی برای رسیدن به آن حاضر بودند قدم در جاده ابریشم بگذارند. اما حالا، نه جاده ابریشمی وجود داردکه سختی هایش را بپذیرند و نه راه و روش تجار سنتی، که برای خرید و فروش کالا مورد استفاده قرار گیرد. بازیگران تجارت الکترونیک به دگمه های کیبردی دل بسته اند که با بازی انگشتان روی آن، به فضای مجازی کسب وکار پیوند می خورند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

دموکراسی الکترونیک ؛ نسل سوم مشارکت مردم

فائزه حیدری ، معصومه کاظمی
مقدمه
    یکی از مفاهیم اساسی مطرح در هر جامعه ای ، بحث ارزشی دموکراسی است، که به معنای فراهم شدن امکانات برابر و همگانی برای همه اعضای یک نظام سیاسی، به منظور شکل دادن به سرنوشت خود است. امروزه تکنولوژیهای اطلاعات و ارتباطات الکترونیک همچون ایمیل، گستره جهانی وب، تلویزیونهای دیجیتالی و ... فرصت های جدید متعددی را برای ارتباط بین حکومت و شهروندان ایجاد کرده اند و می توان اثرات آن را در فراهم کردن بهتر خدمات عمومی و همچنین در زمینه فعالیت ها و ارتباطات سیاسی به گونه آشکار، مشاهده کرد( Graft & Svensson ، 2006:123

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٩:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

اقتصاد خرد، کلان، تخیلی

آنتونی دو‌جاسای
مترجم: نیلوفر اورعی
منبع: Econlib
اقتصاد ناب و اصیل دو شاخه دارد؛ یکی خرد و دیگری کلان و شاخه من‌در‌آوردی و ساختگی اقتصاد تخیلی هم وجود دارد که از عوام‌فریبی‌های باطل و رجز‌خوانی شارلاتان‌های پر‌ادعا تغذیه می‌کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

یک نفر ریسک می‌کند

پیچیدگی‌های تصمیم‌گیری

مترجم: شاهین رسولیان
منبع:How an Economy Grows and Why It crashes
با سلام خدمت خوانندگان عزیز. در قسمت قبل خواندیم که ابل شهامت خود را نشان داد و حاضر شد با تحمل یک روز گرسنگی وسیله‌ای به نام «تور» بسازد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

«کافی برای پس گرفتن کالا»

هنری هازلیت
مترجم: محسن رنجبر، نیلوفر اورعی
(1)
نویسندگان آماتور اقتصادی همواره خواستار قیمت‌ها و دستمزد‌های «عادلانه»1 هستند. این برداشت آشفته و مبهم از عدالت اقتصادی از قرون وسطی با ما همراه بوده‌اند. اما اقتصاد‌دانان کلاسیک در نقطه مقابل این برداشت، مفهومی متفاوت - قیمت‌ها و دستمزد‌های کار‌آمد 2- را پیش کشیده‌اند. قیمت‌های کار‌آمد، قیمت‌هایی‌اند که بیشترین مقدار تولید و فروش را در پی می‌آورند و دستمزد‌های کار‌آمد نیز آنهایی هستند که باعث ایجاد بالا‌ترین میزان اشتغال و بالاترین درآمد‌های واقعی می‌شوند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

تولید کم هزینه ایده در خارج از کشور

سریما نازاریان
صدای ترمز چرخ‌های هواپیما تازه قطع شده بود که صدای زنگ موبایل «بریدی» بلند شد. او تازه در فرودگاه لاس‌وگاس فرود آمده بود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

یک ستاره محلی یا یک رهبر بین‌المللی؟

سریما نازاریان
یانگ که مدت‌ها مدیر سازمان دروند در شعبه چین بوده است، حال به عنوان مدیر جهانی این سازمان برگزیده شده است و برای ادامه کار به دفتر مرکزی سازمان در فرانسه آمده است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

اندازه گیری چابکی سازمانهای تولیدی در محیط های فازی

سعد اله ابراهیم نژاد ، رضا امامی
پست الکترونیک نویسنده: saeed_ebrahimnejad (a) yahoo.com
مقدمه
    در دو دهه اخیر، شرایط فعالیت در صنایع پیشرفته، به طور اساسی تغییر کرده است. در این سال ها، تکنولوژی، شرایط بازار و خواسته های مشتری با سرعت و درجهت های مختلف تغییر پیدا کرده، سازمانها دریافته اند که راه حل پیشرفت در چنین فضای رقابتی و متغیری ، همگام شدن با تغییر و پذیرش شرایط جدید است، نه تقابل با آن . از چالشهای اساسی که در این سالها همواره تولید کنندگان با آنها مواجه بوده اند،

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

پیمانکاری فرعی صنعتی در ایران ؛ ارائه یک مدل

دکتر محمد مولایی
پست الکترونیک نویسنده: www. mowlaei (a) basu. ac.ir
مقدمه
    پیمانکاری فرعی صنعتی، به عنوان یکی از روشهای تامین سفارشهای تولیدی واحدهای صنعتی بزرگ از بیرون، در سالهای اخیر مورد توجه مدیران صنایع کشورهای مختلف جهان و به عنوان یکی از سیاست­های موفق سازماندهی و توسعه صنایع کوچک و متوسط ، مورد توجه سیاستگزاران اقتصادی و صنعتی کشورهای با اقتصاد صنعتی، بوده است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

برترین ابزارهای مدیریتی در سال 2008

پست الکترونیک نویسنده: golchinfar (a) imi.ir
مترجم: آناهیتا خزاعی ، شادی گلچین فر
مقدمه
    اطلاعات مورد استفاده در تحقیق از راه پرسشنامه ای مشتمل بر این چهار بخش جمع آوری شده است:
    _ میزان به کارگیری ابزارها و تکنیکهای مدیریتی در سال 2008 در مقایسه با سالهای گذشته و میزان رضایت از ابزارها و تکنیکهای مدیریتی مورد استفاده در سال 2008 ،
    _ روندها ، نیازها و اولویتهای سازمانها در ارتباط با استفاده از ابزارهای مدیریتی،
    _ ویژگیهای جمعیت شناختی، شامل: نام، نشانی و اطلاعات مربوط به نوع فعالیت و میزان فروش سازمان

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

درس هایی که پس از بحران بایست آموخت

پس از بحران مالی جهانگیر، ادبیات گسترده ای درباره این رخداد از منظرهای مختلف تولید و منتشر شد. عمده این ادبیات حول محور کارایی و کارآمدی مدل های مدیریت ریسک در موسسه های پولی و مالی دور می زند. بخشی نیز نیم نگاهی محافظه کارانه به کارآمدی نظام کنونی بازار دارد، برخی مقاله ها نیز نگران از مداخله دولتها از طریق مالکیت بنگاههای اقتصادی ورشکسته و یا در حال ورشکستگی هستند و با نگرانی در انتظار شکل گیری سرمایه داری دولتی نشسته اند؛ بویژه در کشورهای صنعتی که داعیه بازار آزاد را دارند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

ارتباطات ، آموختنی است

طاهر خیری
منافع و مزایای مهارتهای ارتباطی بسیار زیاد و مختلف اند. این مهارتها می توانند زندگی شما را در آینده به گونه ای حفظ کنند، قلب فرد مورد علاقه تان را بربایند، یا ازدواجتان را نجات دهند.
    در کار و تجارت هم، فواید و مزایایی از این قبیل موارد، وجود خواهد داشت:
    1. بهبود فعالیتهای پایشی کارمندان
    2. بهبود روابط با خارج از سازمان
    3. بهبود اعتماد به نفس سازمانی

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

کشف استعداد برتر ؛ یافتن سوزن در انبار کاه

مترجم: کوشا ستوده
در چند سال گذشته، کشمکش برای جذب استعداد، به ظاهردر مسیرتبدیل شدن به جنگ سرد پیش می رود . با شروع هزاره سوم و همراه با انفجار اینترنت ، تامین استعداد به سرعت از تقاضای آن پیش افتاد.نیروی با استعدادی که یک یا دوسال پیش در بازار مبالغ اضافی طلب کرد، مازاد بر نیاز شد و به راحتی با تخفیف برای هر کارفرمایی که دسترسی به اینترنت داشت، فراهم شد .

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

بحران ؛ بسیج هیئت های مدیره برای تغییر

مترجم: منصور محدم
شرکت ها اینک در مقیاسی با عدم قطعیت ها دست و پنجه نرم می کنند که سابقه نداشته است. از همین رو، هیئت های مدیره بایستی مفروضات بنیادی استراتژیک را مورد پرسش قرار دهند: آیا دید ما از بازار واقعی است؟ آیا استراتژی مالی ما شرایط جدید را مورد نظر قرار داده است؟ آیا بایستی طرح انگیزش را بازنگری کنیم و یا از هرگونه رویکرد مبتنی بر قیمت سهام دست برداریم؟ چگونه می توانیم از دوران سختی رقبا، بهره برداری کنیم؟

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

کسب و کار جدید اچ پی

     شرکت هیولت پاکارد، درنظر دارد که هرچه بیشتر وارد بازار «هوش تجاری» شود تا از این راه، مزیت رقابتی محصولات خود را حفظ کند.
    اچ پی، خدمات هوش تجاری را با هدف کمک به سازمانها در پیاده سازی هوش تجاری در کسب و کار خود ارائه می کند. راهکارهای هوش تجاری اچ.پی درقالب سه نوع خدمات عرضه خواهدشد:
    خدمت اول، برای ایجاد اطمینان از اینکه داده ها در سطح شرکت به طور مناسب به دست آمده، ذخیره شده و فراوری می شوند.
    خدمت دوم، خدمتی است که به سازمانها اطمینان می دهد که داده های به دست آمده دقیق و کامل هستند.
    خدمت سوم، به شرکتها کمک می کند که چارچوبی برای مدیریت دسترسی به اطلاعات، ممیزی و امنیت آنها به دست آورند.
    اچ پی می گوید: هوش تجاری نظیر ERP نیست، بلکه مقوله ای از جنس آینده است. هوش تجاری پاسخی است به سوالاتی که فردا پیش می آید.

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٠
comment نظرات ()

تحسین برانگیزترین شرکتهای دنیا

    سایت فورچون، همه ساله لیستی از تحسین برانگیزترین شرکتهای آمریکا ارائه می کند که در سال 2008، این کار را به صورتی متفاوت انجام داده است؛ یعنی اینکه شرکتهای آمریکایی با همه شرکتهای بین المللی، به صورت یکجا در لیست آمده اند.
    نحوه انتخاب به این صورت بوده است که پرسشنامه ای میان تحلیلگران اقتصادی و مدیریتی در همه دنیا ارسال و نتایج به دست آمده جمع بندی شد.
    از آنجا که همه نامها برای خوانندگان ایرانی آشنا نیست، در ادامه نام تعدادی از این ده شرکت براساس رتبه آنها از نظرتان می گذرد:

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

منابع انسانی در صحنه ( جان یونگر )

مسعود بینش
زندگینامه :
    جان یونگر از متفکران و پیشروان حوزه منابع انسانی نوین در جهان است . او دانش آموخته دکتر در سازمان و فلسفه اجتماعی از دانشگاه تورنتو است . یونگر مدیر موسسه آر بی ای است و حوزه عملیات منابع انسانی استراتژیک ، مدیریت استعداد ، فرهنگ و آینده منابع انسانی کار کرده است . یوگر در مجله بازرگانی هارواد مجله مدیریت منابع انسانی و مدیریت تحقیق و توسعه قلم می زند و تاکنون علاوه بر مقالات متعدد در زمینه های منابع انسانی استراتژیک و مدیریت تغییر با همراهی پیشوایان حوزه منابع انسانی همچون دیو اولریش تورم اسمالوود و وین برو بنک چند کتاب ارزنده تالیف و عرضه کرده است .

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

روش شناسی پویایی سیستم در نظام آموزش عالی

آرش بهرامی ، غلامرضا یادگارزاده ، دکتر کوروش پرند
مقدمه
    نظریه سیستمی که به وسیله لودویک برتالانفی مطرح شد، با سرعت در تمامی حوزه ها، از جمله نظام های آموزشی مورد توجه قرار گرفت. براساس دیدگاه سیستمی، همه پدیده هایی که به نوعی دارای تعامل در درون خود و با پدیده های دیگر هستند سیستم نامیده می شوند (Bertalanffy،1988). به عبارت دیگر: سیستم به مجموعه ای از عناصر و اجزا اطلاق می شود که در صدد تحقق هدف ویژه ای بوده، دارای ارتباط مفیدی با هم هستند. نظام آموزشی(آموزش عمومی و عالی) به عنوان یک سیستم، عبارتست از:

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

مدیریت دانش در سازمانهای یادگیرنده

عماد ملکی نیا ، حسین بجانی
مقدمه
    در سالهای اخیر، سازمانها و شرکتهای مختلف، پیوستن به روند دانش را آغاز کرده اند و مفاهیم جدیدی، مانند: کار دانشی، دانشکار (دانشگر)، مدیریت دانش، و سازمانهای دانشی، خبر از شدت یافتن این روند می دهند. پیتر دراکر، با به کارگیری این واژگان، خبر از ایجاد نوع جدیدی از سازمانها می دهد که در آنجا به جای قدرت بازو، قدرت ذهن حاکمیت دارد. بر اساس این نظریه، در آینده جوامعی می توانند انتظار توسعه و پیشرفت را داشته باشند که از دانش بیشتری برخوردار باشند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

ارکان ارزیابی عملکرد منابع انسانی

محمد تاج الدین ، محمد تقی ، مریم درویش
مقدمه
    ارزشیابی، به عنوان یک فعل، از ابتدای خلقت بشر و در ذات و کردار اغلب موجودات زنده، به نوعی حضور داشته و اساسا مبنای رفتارهای فطری و اکتسابی بشر بوده است. ادیان الهی عموما معیار و شاخص های رفتاری و کرداری به انسانها عرضه کرده، در ازای تبعیت از آنها پاداش های معین و در صورت استنکاف نیز مجازاتهای معینی را بشارت داده اند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

ارزیابی سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات

محمد خان بابایی ، احمد نادعلی
مقدمه
    در دهه اخیر، بسیاری از صنایع با اجرای پروژه های ICT توانسته اند بهبودهای عظیمی را در بهره وری فعالیت های خود ایجاد کنند. فناوری اطلاعات برای صنایع مختلف مزیتهای زیادی ازجمله سرعت در عملیات، ثبات و سازگاری در ایجاد داده، دسترسی به اطلاعات و مبادله آن فراهم کرده است. (Stewart،2003)فناوری اطلاعات به طور فزاینده ای برای دلایل استراتژیک به کار گرفته می شود

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

الگوهای اندازه گیری سرمایه فکری با نگاهب به بخش خدمات


دکتر محمدحسن فطرس ، تورج بیگی
مقدمه
    اصطلاح «سرمایه فکری» را اولین بار جان کنت گالبرایت (Galbraith) در سال 1969 مطرح کرد. پیش از آن، پیتر دراکر اصطلاح «کارگران دانشی» را به کار برده بود (Feiwal، 1975). در تعریفی ساده، سرمایه فکری عبارت است از تفاوت بین ارزش بازاری و ارزش دفتری دارایی های یک شرکت. طبق این تعریف، سرمایه فکری، فرآیندها و دارایی هایی هستند که معمولاً در ترازنامه منعکس نمی شوند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

توانمندسازی بر اساس راهبرد سرمایه اجتماعی

دکتر محسن نیازی ، محمد کارکنان نصرآبادی
مقدمه
    امروزه منشا اصلی مزیت رقابتی سازمانها، برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و توانا و مشارکتی است و فاصله میان جوامع، از حیث دانایی و نادانی است نه دارایی و ناداری، بنابراین دانایی و کیفیت منابع و نیروهای انسانی به عنوان مهمترین، باارزش ترین و گرانمایه ترین سرمایه و منبع یک سازمان، نقش عمده ای را در توسعه پایدار جامعه دارند. دراکر(1999) با مطالعه دو قرن بیستم و بیست و یکم مطرح می کند که قرن بیستم، قرن بهره وری نیروی انسانی بوده است ولی قرن حاضر دوره کارهای دانشی خواهد بود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

الگوی جامع توانمندسازی منابع انسانی


احمدرضا طالبیان ، فاطمه وفایی
پست الکترونیک نویسنده: Atalebian2003 (a) yahoo.com
مقدمه
    در جهان رقابتی امروزی ، یکی از ابزارهای مهم برای ایجاد تحول و بقای سازمان و رسیدن به هدفها و رسالتهای موردنظر ، عنصر انسان است. در این میان آنچه مقوله تحول را حیات می بخشد و بقای سازمان را نیز تضمین می کند، منابع انسانی است .
    کامیابی سازمانی، به آمیزه ای اثربخش از پول، مواد، ماشین و منابع انسانی برای دستیابی به هدفهای کوتاه مدت و بلندمدت بستگی دارد و به علت پیچیدگی ، گوناگونی و یگانگی سازمانها ، زمینه های تخصصی بسیاری پدید آمده اند، تا منافع بالقوه هر یک از اجزای سازنده را به حداکثر برسانند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

مدیریت خدمات : مدیریت هزاره سوم

نقش خدمات در اقتصاد دنیا پس از جنگ جهانی دوم به طور مستمر در حال افزایش بوده است. امروز افراد در محیطی زندگی     می کنند که به طور روزافزون به سوی اقتصاد مبتنی بر خدمات پیش می رود. دیگر، خدمات به عنوان بخشی از فعالیتهای پیرامونی اقتصاد به شمار نمی رود ، بلکه به عنوان قلب ارزش آفرینی در اقتصاد مطرح است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

اپرا وینفری

البته دور از جون شما!؛

تصور کنید که بعنوان نوزادی ناخواسته و حاصل یک رابطه جنسی بی سر و ته، در روستایی بسیار فقیرنشین و در دامن یک مادر بدبخت که کلفت خانه های مردم است، دیده به جهان بگشایید، بدون آنکه وجود پدر را دور و برتان احساس کنید...؛

تصور کنید که در بچگی مادرتان آنقدر فقیر است که حتی توان خرید یک لباس ساده را برایتان ندارد و مجبورید گونی سیب زمینی بپوشید، طوری که بچه های همسایه دائم شما را مسخره کنند و به شما بخندند...؛

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٤:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٩
comment نظرات ()

قیمت گذاری محصولات صنعتی

دکتر حمیدرضا سعیدنیا ، مهدی بنی اسدی

تصمیمات قیمت گذاری محصولات صنعتی هسته اصلی هر برنامه تجاری است و تاثیر مستقیمی روی استراتژی بازاریابی شرکت خواهد داشت . تمامی سازمانها اعم از انتفاعی و یا غیر انتفاعی مجبورند برای کالاها و یا خدمات خود قیمت تعیین کنند ، که این موضوع تحت تاثیر عوامل داخلی و یا خارجی شرکت است . عوامل محیط داخلی شرکت شامل اهداف ، خط مشی ، ترکیب عناصر بازاریابی و هزینه های شرکت هستند و از جمله عوامل محیطی می توان به ماهیت بازار و تقاضا ، شرایط رقابتی و واسطه ها اشاره کرد ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

نقش نظریه در مدیریت

شهروز فرجاد ، فرانک مختاریان

نظریه روشی برای مشاهده ، درک و پیش بینی پیچیدگیهای رفتارهای انسانی در چارچوب سازمانی است . نظریه برای مدیران نه به عنوان یک هدف ، بلکه به عنوان یک ابزار ، چارچوب ، نقشه و راهنمای ضروری برای تحقیق و عمل به شمار می رود . داشتن رویکرد نظری برای مواجهه با متغیرهای متعدد سازمانی و مدیریتی یکی از چالشهای اساسی مدیران در قرن جدید است که در این راه نظریه می تواند نقش موثری برای افزایش میزان اثربخشی و کارایی مدیران ایفا کند ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

رابطه آمیخته بازاریابی و رفتار مصرف کننده

جمشید سالار

در دنیای رقابتی امروز مشتریان در کانون اصلی توجه شرکتها قرار دارند و رضایت مندی آنها عامل اصلی کسب مزیت رقابتی سازمانها است . لازمه جلب رضایت مشتریان برآورده ساختن کامل نیازهای آنها و شناسایی دقیق خواسته ها ، انتظارات ، تمایلات ، تواناییها و محدودیتهای آنها در خرید محصولات است . با دستیابی به چنین اطلاعاتی می توان عوامل تاثیرگذار بر رفتار مصرف کنندگان را به خوبی تشخیص داد و در اتخاذ تصمیمات بازاریابی شرکتها از آن استفاده کرد ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

سیستم توسعه یافته برنامه ریزی بنگاه های اقتصادی ( ERPII )

فرهاد متین نفس

نگاهی به وضعیت فعلی صنایع تولیدی و خدماتی کشور بیانگر این موضوع است که با وجود حرکتهای انجام گرفته در راستای افزایش سطح تولید و بهبود کیفیت آن هنوز شتاب قابل قبولی در مقایسه با شتاب جهانی پیدا نکرده است . اگرچه تولید محصول در برخی از صنایع کشور کافی و حتی در مواردی مازاد نیاز است ، ولی باید قبول کرد سطح کیفی این تولیدات با اصول نوآوری و بهبود مستمر که نیازمند به کارگیری فناوریهای نوین اطلاعاتی و مدیریتی است فاصله فراوانی دارد ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

توسعه ؛ تعالی اخلاق

غلامرضا خواجه پور
«وقتی آرتورکستلر در 1933 به شوروی سفر می کند، جامعه ای می بیند به کلی آشفته و درهم ریخته. این کمونیست مومن به چشم می بیند که در جامعه آرمانی اش هیچ چیز سرجایش نیست و هیچ سازمان یا دستگاه اداری درست کار نمی کند. کستلر در جایی از خود می پرسد که این جامعه با این همه آشفتگی چرا اصلا زنده و پابرجا مانده است. اما در جوابی که خودش می دهد نه پای همبستگی جهانی را به میان می کشد، نه از ارتش سرخ حرف می زند و نه رهبری حزب را عامل بقای این جامعه می داند. کستلر از چند آدم ساده و معمولی یاد می کند که در طول سفر دیده و توجه اش را برانگیخته اند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

مدیریت زمان در دانشگاه مجازی

فرهاد شفیع پور مطلق
مقدمه
    دانشجویان مجازی اغلب نسبت به مدت زمان مورد نیاز برای به پایان رسانیدن آموزش درون شبکه ای (Online) آگاهی ندارند. در حقیقت بر خلاف دسترسی آسان به این نوع آموزش، تحقیقات نشان می دهند که طول مدت تحصیل آن دو برابر آموزش به شیوه سنتی است (پالوف و پرات، 1999؛ گیلبرت، 2001). در نتیجه مشارکت در فرایند یاددهی- یادگیری درون شبکه ای مستلزم تعهدی عملی نسبت به آن از طرف دانشجویان و مربیان است. مدیریت زمان باید همسو و سازگار با ماهیت برنامه درسی باشد. بعضاً از مربیان خواسته می شود تا به دانشجویان در مدیریت زمان طی فرایند یادگیری کمک کنند. از این رو وظیفه آنها این است که اهمیت هر یک از سرفصلهای مطالب درسی را در جریان آموزش برای دانشجویان بیان کنند . مقاله حاضر به بررسی شیوه های بهبود مدیریت زمان در دانشگاه مجازی می پردازد .

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

تهیه و طراحی سیستم اطلاعات منابع انسانی

اسماعیل هاشمی فر

از نیروی انسانی به عنوان مهمترین منبع در سازمان و در کسب درآمد آن یاد می شود . شناسایی و کاربرد نیروی انسانی به عنوان مهمترین منبع - نه در قالب شعار - در وهله اول مستلزم آگاهی از ابعاد معرفتی ، مهارتی و نگرشی آن و در وهله دوم مستلزم اعتقاد و کاربرد اطلاعات و رفتار با برابر آن اطلاعات است . براساس آمارهای منتشره ، نقش اول ثروت آفرینی در کشورهای توسعه یافته را سرمایه های انسانی با 67 درصد به خود اختصاص می دهند و این در حالی است که مجموع سهم منابع طبیعی و منابع فیزیکی در این کشورها تنها 33 درصد است ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

مدیریت منابع انسانی در سازمانهای یادگیرنده

کوروش شفی ، آرزو شفی

عصر امروز ، عصر تغییرات پرشتاب و عدم اطمینان نسبت به آینده و نبود اطلاعات در دسترس کافی جهت تصمیم گیری برای مدیران است . تغییراتی که اگر سازمان خود را با آن موافق و همراه نسازد ، چه بسا سازمان را به ورطه نابودی بکشاند . از این رو سازمان باید تنها یک ویژگی ثابت داشته باشد : تغییر و تطبیق مداوم ، عنصری که شاکله اصلی سازمانهای یاد گیرنده است . ساختن محیطی یاد گیرنده و افزایش شایستگی و قابلیت منابع انسانی ، لازمه ایجاد هر سازمان یاد گیرنده است که هر عضو آن هر لحظه به دنبال یافتن اطلاع از نیاز برای تغییر ، کسب اطلاعات و دانش لازم ، ارائه ایده مناسب و ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

دانش مدیریت دانش

میثم نوروزیان

فرانسیس بیکن از دانش به عنوان قدرت یاد می کند . قدرت دانش یک منبع مهم برای حفظ میراث ارزشمند ، یادگیری موارد نو و تازه ، حل مشکلات و مسائل ، ایجاد هسته های رقابت و بنیان نهادن موقعیت های جدید برای فرد و سازمان در حال حاضر و همچنین برای آینده است . در دهه های پیشین با ظهور انقلاب صنعتی ، تمامی توجهات معطوف به صنعت و تولید انبوه و ارائه راهکارهایی در جهت بهبود و توسعه آن بوده است ، اما هم اکنون با انقلاب دیگری به نام انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات روبه رو شده ایم که دریچه جدیدی را به روی ما گشوده و باعث تغییر نگرش ما شده است ...

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

بازخوانی سیاستهای کسب و کارمریم چهار بالش
اشاره
    ابعاد تغییرات محیطی هر روز گسترش بیشتری می یابد و در این مسیر سازمانها بیش از گذشته از تحولات محیطی متاثر می شوند. این تغییرات، امروز بدل به تیغ دولبه ای شده است که یک سوی آن فرصتهای بکر نهفته است و سوی دیگر آن دم تند فروپاشی است. در این شرایط «ارتباطات» و «اطلاعات» مهمترین ابزارهایی است که می تواند با ایجاد «آگاهی»، شرایط بهره گیری از فرصتها را فراهم آورد.
    هرچند اقتصاد ما با اشل های جهانی فاصله زیادی دارد، اما امواج این تغییر، سازمانهای ما را نیز فراگرفته است و در آینده نیز بیش از این سازمانها را متحول خواهد کرد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

بازانگاری مدیریت : ضروری ترین نیاز جامعه مدیران

برگزاری موفقیت آمیز اولین گردهمایی بزرگ مدیران کشور تحت عنوان "باز انگاری مدیریت " در کلاسی متفاوت از کنفرانسها و همایشهای کشور نشان داد که مخاطبان (بویژه مدیران کشور) هنوز تشنه موضوعات جذاب و متفاوت مرتبط با چالشهای مدیریت نوین در کشور می باشند. این برنامه توانست تعداد زیادی از مدیران را به خود جذب نماید. در حالی که در فواصل نزدیک زمانی ، کنفرانسهای مشابهی برگزار شده و یا برگزار خواهد شد.
    وقتی ایده برگزاری این گردهمایی در حدود ده ماه پیش در سازمان مدیریت صنعتی و سازمان مدیریت فرا مطرح شد ، کادر علمی و اجرایی گردهمایی تلاش شبانه روزی خود را آغاز کردند و حاصل آن را با همه نقاط قوت و فرصتهای بهبود آن ، در دو روز برگزاری در روزهای 81 و 91 آذر شاهد بودیم.

منبع مجله تدبیر ١٧۶

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

اوضاع نابسامان بازار کار برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه

کاترین رمپل
مترجم: سعید شجاعی
منبع: تایم
داستان‌هایی از این دست چندان ناآشنا نیستند: فارغ‌التحصیل شیمی که نوشیدنی سرو می‌کند؛ فارغ‌التحصیل [ادبیات] کلاسیک که کارش منشی‌گری است؛ فارغ‌التحصیل مطالعات ایتالیا که راهروهای فروشگاه زنجیره‌ای وال‌مارت را تی می‌کشد!

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

تاثیرگذاری پول بر روابط اجتماعی

اسم نویسنده
مترجم: بهزاد بهمن‌نژاد
اگرچه طبق باور عمومی افرادی که دارای خصوصیات مشترک می‌باشند بیشتر جذب یکدیگر می‌شوند، اما به گفته‌ Small، استاد بازاریابی وارتون، در مورد خصوصیات مرتبط با پول تضاد بین افراد، جذاب است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

پیامدهای برون سپاری زیاد

مترجم: احمد افخمی
در محصولات پیچیده‌ای مانند اتومبیل مراحل تکمیل شدن، عنصری کلیدی در عملکرد مطلوب است. این بدین معنا است که مدیران باید بدانند که کدام فعالیت‌ها را می‌توانند با اطمینان برون‌‌سپاری کنند و کدام فعالیت‌ها را خود انجام دهند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

تلفن‌هوشمند گوگل جایگزین کیف‌پول

شرکت گوگل با ارائه محصولی دیگر، تلفن هوشمندی که می‌تواند به واسطه قابلیت جایگزین شدن کارت‌های اعتباری، رسیدهای پرداختی و کوپن‌ها به کیف پولی برای کاربران تبدیل شود، مدرکی دیگر از سلطه خود بر جهان تکنولوژی را به نمایش گذاشت.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

ویلفردو پارتو

مترجم: احسان برین
منبع:Econlib
«پارتو» بیشتر شهرت خویش را وامدار دو مفهومی است که یادآور نام وی هستند. نخستین و آشناترین آنها مفهوم «بهینگی پارتو» است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

مقیاس و محدودیت‌های تولید پول


یورگ گوئید و هولسمن
مترجم: سید امیرحسین میرابوطالبی
چه مقدار پول در بازار تولید خواهد شد؟ چه تعداد سکه خواهیم داشت؟ چه تعداد گواهی به وجود خواهد آمد؟ محدودیت‌های اکتشاف و ضرب سکه و دیگر خدمات پولی در نهایت با توجه به ترجیحات حاضرین در بازار تعیین می‌شوند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

مزیت نسبی

لورن لندزبرگ
مترجم: حسین راستگو
منبع: Econlib
مقدمه
افراد در صورتی در تولید چیزی مزیت نسبی دارند که بتوانند آن را با هزینه‌ای کمتر از هر فرد دیگری تولید کنند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

چگونه می‌توان از سرخوردگی ناشی از کار جلوگیری کرد؟


مترجم: هوتسا عسکری نسب
خستگی و سرخوردگی ناشی از کار زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از نظر روانی و احساسی دیگر به کار خود علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و تجارب شغلی هم انگیزه و رضایتی در او به وجود نمی‌آورند و به تدریج اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. در این مقاله به راه‌های غلبه بر این سرخوردگی اشاره می‌کنیم:

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

شیوه‌های مدیریتی در 9 کشور دنیا

مترجم: آزاده معدنیان
مالزی
کسانی که قصد دارند در مالزی مدیریت موثری بر دیگران اعمال کنند باید از موارد کلیدی مشخصی آگاهی داشته باشند که ممکن است نسبت به آنچه در کشور خود با آن سر و کار داشته‌اند، تفاوت‌های عمده‌ای داشته باشد.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۸
comment نظرات ()

مدیریت بر مبنای ارزشها

مصطفی فراهانی
مقدمه
    اگر چه در گذشته مقوله ارزشها، بین رویکردهای مدیریتی از اهمیت زیادی برخوردار نبود، ولی امروزه ، ارزشها در روندهای مدیریتی از نقش محوری برخوردار هستند. شکل زیر این روند تغییر را نشان می دهد .
    این تغییر جهت در کانون توجه مدیریت، عمدتاً ناشی از تقاضای فزاینده مدیران به مسئولیت پذیری حرفه ای، کیفیت و مشتری مداری بوده است. از طرفی دنیا هم مکان نامطمئن تر و پیچیده تری شده است و مدیران نمی توانند از توجه به پیچیدگیها اجتناب کنند و برای مواجهه با پیچیدگیها به مهارتهایی از قبیل درک تئوری پیچیدگی، تئوری سیستم ها و تئوری آشوب نیازمندند

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٧
comment نظرات ()

پیش بینی تکنولوژی ؛ جهش در روشنی

رضا انصاری ، علی فرقانی

درسالهای اخیر، برنامه ریزی تکنولوژی به عنوان یکی از اجزای محوری برنامه ریزی کسب و کار شرکتها درآمده است به گونه ای که برنامه ریزی تکنولوژی هم در سطح کلان (ملی) و هم در سطح شرکت و هم در سطح راهبردهای کسب و کار مورد نیاز است. در این میان پیش بینی تکنولوژی به عنوان نقطه شروع برنامه ریزی تکنولوژی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. در این مقاله ضمن تبیین چارچوبهای برنامه ریزی تکنولوژی و پیش بینی تکنولوژی و ارتباط آنها با یکدیگر،تعاریف ومفاهیم پیش بینی تکنولوژی وانتخاب روشهای مناسب پیش بینی تکنولوژی مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٧
comment نظرات ()

ساخت در کلاس جهانی از منظر مشتری

سیامک نوری ، محسن رضایی

باوجود آنکه دیدگاههای متفاوتی از سوی صاحبنظران در زمینه ساخت در کلاس جهانی ارائه شده و پارامترهای مختلفی برای آن درنظرگرفته شده است و در مورد میزان تأثیر هر یک از این پارامترها هم نظرات متفاوت است، اما یک غایت کلی در تمام این دیدگاه ها وجود دارد و آن سرآمدی در عرصه کسب وکار جهانی است. شرایط امروز به صورتی است که هر شرکتی ناگزیر است خود را در این وضعیت مورد ارزیابی قراردهد و جایگاه خود را مشخص کند. برای رسیدن به سطح تولید در بازار جهانی مهمترین مسئله بازاریابی و بازارداری است. یک شرکت برای رسیدن به سطح جهانی تولید باید مشتری مدار باشد. این الگویی است که در چشم انداز و رسالت بسیاری از شرکتهای بزرگ بین المللی وجود دارد. این مقاله به بررسی یکی از مدلهای ساخت در کلاس جهانی (WCM) که براساس مدل جلیناس طراحی شده پرداخته، اصلاحاتی را پیشنهاد کرد. و متدولوژی مشتری مداری برای شناخت و تبیین عوامل این مدل ارائه کرده است.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٧
comment نظرات ()

بازاریابی جاویژه ؛ گام نخست در کامیابی کسب و کار

مهدی بیگدلو

کارآفرینانی که در نظر دارند کسب وکار نوپایی را راه­اندازی کنند می­بایستی بازار هدف، خود را هر چه دقیقتر گزینش کنند. آنها نباید تلاش کنند که بر کل بازار فائق آیند و هر محصولی را تولید کنند. بلکه باید ابتدا یک بخش متمایز یا جاویژه را یافته و خدمت شایسته­ای را به آن ارائه کنند. بازاریابی جاویژه یکی از راهکارهایی است که در این خصوص می­تواند یاریگر کارآفرینان در انتخاب بازار هدف باشد. در این شیوه بازاریابی معمولا تنها یک کسب­وکار به عنوان عرضه­کننده کالاها یا خدمات در آن بخش حضور خواهد یافت که این امر علاوه بر دور نگهداشتن کسب­وکار از تهدیدهای رقابتی باعث خواهد شد سودآوری بالایی را نیز عاید کسب­وکار شود. در این مقاله معرفی مختصری خواهیم داشت بر این شیوه بازاریابی.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

شناخت فرهنگها در فروش بین المللی

پیمان غفاری آشتیانی

مذاکره فرآیندی است که از طریق آن حداقل دو طرف می کوشند به توافقی در خصوص موضوعات مورد علاقه شان دست یابند. وقتی مذاکره با افرادی از کشوری دیگر و با زمینه های فرهنگی متفاوت صورت می گیرد، این فرآیند می تواند تبدیل به مانعی برای دستیابی به موفقیت در مذاکرات شود. با توجه به روند رو به رشد تجارت جهانی ، شرکتهای فعال در تجارت بین المللی با توجه به مرزهای فرهنگی و ملی گوناگونی که با آن روبرو هستند باید با شیوه های مختلف معاملات فروش و مذاکرات تجاری آشنا باشند. مطالعه حاضر به درک موانع بالقوه مرتبط با فرهنگ که پیش روی مذاکره کنندگان تجاری بین المللی است کمک کرده و بازاریابان بین المللی را در برطرف کردن موثر این موانع که می توانند عاملی در شکست مذاکرات میان فرهنگی باشند، یاری می کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

اهداف استراتژیک در تجارت الکترونیک


شهریار عزیزی ، حسن قربانی

به کارگیری و استقرار موفقیت آمیز تجارت الکترونیک به وجود یک برنامه و استراتژی مدون و مشخص نیازمند است. بدون وجود استراتژی مناسب تجارت الکترونیک ممکن است کلیه تلاشهای شرکت در راستای استقرار تجارت الکترونیک با شکست مواجه شده و ضمن اتلاف منابع مالی، انسانی و زمانی حتی بقای سازمان نیز با تهدید روبه رو شود. گام اولیه و اساسی تدوین استراتژی بدون شک تدوین و طراحی اهداف استراتژیک تجارت الکترونیک در چارچوب سلسله مراتب اهداف یعنی چشم انداز، رسالت و اهداف بلندمدت و کوتاه مدت سازمانی است. در این مقاله برمبنای فرایند برنامه ریزی استراتژیک، اهداف استراتژیک این فرایند در چارچوب چشم اندازها، رسالت و اهداف برای فعالیت در محیط الکترونیک تشریح می شود.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

راهکارهای چابکی در سازمانهای تولیدی


دکتر محمدفتحیان ، مونا گلچین پور ، سرور خسرو شاهی

در این مقاله سعی بر آن است تا اهمیت چابکی سازمانها به ویژه سازمانها ی تولیدی ، تاثیر آن بر وضعیت رقابتی سازمان، آمادگی سازمان برای رویارویی با هر نوع تغییر ، کاهش هزینه های سازمانی ، جلب رضایت مشتری و ... مورد بررسی قرار گیرند . در این راستا ویژگیها و اصول کلیدی یک سازمان تولیدی چابک که آن را از دیگر سیستم های تولیدی جدا می کند ، ابعاد تولید چابک که یک سازمان تولیدی برای حرکت به سوی چابکی باید روی آن تمرکز کند ، معرفی ابزارهای مورد نیاز برای تحقق چابکی و سپس مرور نتایج چابک شدن سازمان و ارائه برآوردهایی در این زمینه ، اهمیت موضوع و جایگاه آن در تولید محصول یا ارائه خدمت روشن شده است . پس از آن ، یک استراتژی رقابتی که سازمان چابک برای غلبه بر رقبا و افزایش فروش خود از آن استفاده می کند ، ارائه شده و علل نیاز سازمانها به تشکیل سازمان مجازی که نمونه کامل سازمانهای چابک هستند ، آمده است . پس از این موارد، مدلی پیشنهادی برای بررسی وضعیت چابکی در سازمانها وراهکارهایی در راستای چابکی سازمانی ارائه شده است و مطالعه موردی با استفاده از این مدل صورت گرفته و نتایج آن در این مقاله آورده شده است .

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

شرکتهای مجازی و شبکه آنها


آرش آلوش ، مهدی آلوش ، طلیعه طریقتی ، حامد شجاعی باغینی

مفهوم کنونی شرکتهای مجازی همراه با مفهوم شبکه شرکتها است. شبکه شرکتها یک توافق همکاری میان شرکتها برای بهره برداری از فرصتهای تجاری موجود در به هم پیوستن شرکتها به صورت شرکت مجازی است. هدف اصلی شبکه شرکتها فراهم کردن چرخه حیات شرکتهای مجازی و محصولات تولید شده به وسیله آنها، و مدیریت این چرخه حیات است. شرکت مجازی از ترکیب توانایی ها و قابلیتهای اصلی مختلف موجود در شبکه شکل می گیرد. شرکت مجازی دارای مشخصاتی از قبیل: فرا مرزی بودن، پراکندگی جغرافیایی، مشارکت کنندگان متغیر، برابری شرکا، استفاده از ICT و غیره است. این شرکتها همانند هر محصول دیگری دارای چرخه حیات هستند. این چرخه های حیات، معماری مرجع شرکت مجازی را شکل می دهند. از تفسیر روند ارتباط درونی و ترتیب وقوع مراحل دوره های حیات در معماری مرجع شرکت مجازی تاریخ حیات شرکت مجازی شکل می گیرد. هر شرکت مجازی می تواند در تاریخ حیات خود مسیرهای مختلف بسیاری را طی نماید. روش شناسی شرکت مجازی فهرستی از فعالیتهای کلیدی را که برای حرکت هدفمند و کارایی شرکتهای مجازی استفاده می شوند، ارایه می کند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

تاثیر جامعه اطلاعاتی بر انسجام اجتماعی

رضا حسنوی ، شیدا فمی تفرشی

جوامع مختلف تحت تاثیر تحولات بسیار عظیم علمی – تکنولوژیک به سمت جامعه اطلاعاتی در حال حرکت هستند. جامعه اطلاعاتی، جامعه ای است که ساختار آن متاثر از فناوری است. معیارهایی همچون فناوری ، مشاغل اطلاعاتی ، جغرافیا، اقتصــاد ، فرهنگ ، فراگیری رسانه ها و جهانی شدن در ایجاد جامعه اطلاعاتی موثر بوده اند. در جامعه اطلاعاتی، جوامع با چالشهایی چون نابرابری اجتماعی، هویتهای جدید، تمایزپذیری و شالوده شکنی نهادهایی نظیر دولت، و فرصتهایی چون نقش اینترنت در پژوهش، خلاقیت و علم، تعامل و همزیستی جهانی، شکل گیری هویت سیال و بین سیاره ای روبه رو شده اند. به علت وجود این چالشها انسجام اجتماعی در جامعه اطلاعاتی بخصوص در کشورهای در حال توسعه مانند ایران متزلزل شده است. به همین دلیل جوامع می توانند با تدابیری که می اندیشند چالشها را از پیش رو برداشته و از فرصتها در جهت رفاه و سعادت مردم استفاده کنند.

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

بعد انسانی چابکی سازمان

بهنام شهایی

از سال 1991 اصطلاح چابکی برای اولین بار به منظور توصیف ظرفیت لازم برای تولید مدرن به کار گرفته شد. چابکی به معنای توانایی پاسخگویی و واکنش سریع و موفقیت آمیز به تغییرات محیطی است. همانند تولید کنندگان، سایر سازمانها و موسسات ناچارند که برای رقابت در قرن بیست و یکم به دنبال چابکی باشند چرا که سازمانهای مدرن با فشار فزاینده ای جهت یافتن راههای جدید رقابت کارآمد در بازار پویای جهانی مواجه هستند. چابکی، توانایی سازمان برای عرضه محصولات و خدمات با کیفیت بالا را ارتقا داده و در نتیجه عامل مهمی برای اثربخشی سازمان می شود. بسیاری از سازمانها به رویکردهایی چون سازمان مجازی و تیم مجازی روی می آورند تا چابکی سازمانی را بهبود داده و از لحاظ جهانی توسعه یابند. البته، گاهی چابکی ممکن است یکپارچه سازی فرآیندها، اعضا و نیز ویژگیهای سازمان با تکنولوژیهای پیشرفته به نظر آید. این مقاله درصدد است تا با مرور مختصر ادبیات موضوع، یک مدل چابکی را بر مبنای عرضه کنندگان، کارکنان سازمان و مشتریان ارائه دهد. فرض بر این است که ارتباطات بر یک بنیاد رهبری، فرهنگ سازمانی و سیستم های پاداش کارکنان استوار است که میان افراد و تکنولوژی ارتباط ایجاد می کند. این ارتباطات عبارتند از مشغولیت افراد در تصمیم گیری، ارائه فرآیند و محصول با کیفیت از طریق غنی سازی مشاغل، آموزش در زمینه فناوری، و ایجاد یک سیستم پاداش که نیروهای سوق دهنده چابکی را تقویت می کند.

 

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()

رویکردی به دانش آفرینی

سیدمحمود زنجیرچی ، مژده ربانی

در دنیای متلاطم و پرآشوب امروز که لحظه به لحظه مباحث و علوم نوین در حال شکل گرفتن بوده و پایه های رقابت از افزایش کارآیی به سمت دسترسی به اطلاعات تغییر یافته است، دانش و اطلاعات، سازماندهی و بازیابی بجای آنها و در یک کلمه مدیریت دانش از ضروریات کار مدیریت است. مدیریت دانش همانگونه که از نامش پیداست به معنی اداره کردن دانش موجود و نیز خلق و جذب دانش جدید است. نکته مهم اینکه تنها اکتفا به دانش موجود در عصر توسعه روزافزون دانش ، هرگز راهگشا نیست و بنابراین مدیران برای عقب نماندن از حرکت رو به جلوی سازمانهای رقیب ، مجبور به تشویق دانش آفرینی در شرکتها یشان هستند. این مقاله ابتدا به تشریح مقولات داده، اطلاعات مدیریت دانش و دانش آفرینی می پردازد و سپس به راه هایی برای دانش آفرینی یعنی ورودی سیستم های مدیریت دانش و در پایان به رابطه ورودی و خروجی این سیستم ها از طریق مارپیچ دانش اشاره می کند.

منبع : تدبیر ١٧۵

ادامه مطلب
   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٦
comment نظرات ()