مدیریت صنایع و بهره وری

سازنده فرمول نوشابه‌های انرژی‌زا

در مطلب ذیل چیز مهمی که وجود دارد این است که اکثر ثروتمندان از خانواده های فقیر بودند و در اثر سعی و تلاش و برطرف کردن یک نیاز عمومی به ثروت رسیده اند . شاید بجز این مطلب مطالب دیگری از زندگی ثروتمندان را هم بعنوان شاهد بیاورم .


چالئو یوویدهیا موسس شرکت تایلندی دارویی تی سی تولید کننده نوشابه‌های انرژی‌زا است که با ثروت 1/4 میلیارد دلار در جایگاه دویست و هشتم ثروتمندان دنیا در سال 2010 قرار دارد. وی در حدود دو دهه پیش به همراه شریک اتریشی خود، دیتریچ ماتچیتز شرکت تولیدکننده نوشابه‌های انرژی‌زای ردبول را تاسیس کرد. یوویدهیا در حال حاضر به عنوان ثروتمندترین فرد در تایلند شهرت دارد.


چالئو یوویدهیا در سال 1932 در خانواده ای فقیر در ایالت فیچیت در تایلند متولد شد. خانواده او به کار کشاورزی و فروش میوه اشتغال داشتند. چالئو برای کمک به برادرش برای اداره یک شرکت دارویی و فروش دارو به بانکوک رفت. او در نهایت ترکیبی را خلق کرد که با آن


نوشابه‌ای انرژی‌زا به نام کراتینگ دائنگ را تولید کرد.
دیتریچ ماتچیتز در یکی از سفرهایش به تایلند با چالئو یوویدهیا و نوشیدنی‌ای که او تولید می‌کرد آشنا شد. وی در سال 1984 به همراه چالئو و چالرم یوودیدهیا شرکتی را برای تولید این نوشیدنی تاسیس کرد. آنها در سال 1987 این نوشیدنی را کربنه کرد و نام ردبول (به معنای گاو نر قرمز) را برای آن انتخاب کرد. ایده نام و لگوی ردبول نیز از نام تایلندی آن، کراتینگ دائنگ، الهام گرفته شده است.
دیمیتری ماتچیتز خط تولید ردبول را در اتریش راه‌اندازی کرد و به شکل گسترده بازاریابی برای این نوشیدنی انرژی‌زا را در اروپا شروع کرد. ماتچیتز از روش‌های بازاریابی مختلف و گسترده‌ای چون تبلیغات در فرودگاه‌ها،‌ کنسرت‌ها،‌ مسابقات کایاک در آب‌های خروشان،‌ مسابقات موتورسیکلت،‌ مسابقات اسنوبرد، مسابقات موج‌سواری، مسابقات هنگ گلایدینگ و دیگر ورزش‌های پر هیجان،‌ استفاده می‌کرد. ماتچیتز نوشیدنی ردبول را به نوشیدنی انرژی‌زای پیشتازی در جهان و در میان نوشیدنی‌های انرژی‌زای دیگر کرد.

منبع : الهام جوادی

   + مهندس فریدون دشتی ; ٢:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/٦
comment نظرات ()