مدیریت صنایع و بهره وری

پیوستن ایران به WTO

پس از پذیرش درخواست عضویت به WTO چه کارهایی را باید انجام دهیم و احتمالا چند سال طول خواهد کشید که ما به این سازمان بپیوندیم این موضوعی است که به آن می خاهم بپردازم

رد یا پذیرش درخواست دولت ها برای عضویت در سازمان تجارت جهانی بر اساس اجماع میان اعضای این سازمان صورت می گیرد و اگر بررسی درخواست کشوری مورد پذیرش قرار بگیرد – این کشور باید طی فرآیندی طولانی مدت خود را با معیار های سازمان تجارت جهانی تطبیق دهد و سپس این سازمان در مورد پذیرش یا عدم پذیرش آن کشور به جمع اعضای خود تصمیم بگیرد .

کشورهای عضو پس از پذیرش درخواست گروه کاری را تشکیل می دهند که پس از تشکیل گروه کاری گزارش رژیم تجاری طبق روا ل هر کشوری باید تقدیم  گروه کاری شود . تعرفه ها و قواعد تجاری WTO   مورد ملاک گروه کاری است که کشورهای متقاضی الحاق باید با آن هماهنگ باشند .

زمان مذاکرات با گروه کاری برای کشورهایی که به عضویت درآمده اند به شرح زیر بوده :

کشور الجزایر به مدت 18 سال با گروه کاری این سازمان پشت میز مذاکره بود و چین نیز این پروسه را 15 ساله طی کرد . دو کشور عربستان و روسیه پس از 10  سال هنوز مشغول مذاکره اند . برای کشور ما احتمالا 7 سال طول خواهد کشید ولی وزیر اقتصاد معتقدند که این فرآیند را سه ساله به سرانجام می رسانند .

 

 

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۳/۸
comment نظرات ()