مدیریت صنایع و بهره وری

و اما ابهام در خواسته ها چیست

محصول بدون خدمت معنا ندارد و خدمت بدون محصول نیز بی معناست . تصور کنید با مرسدس حود از شهری به شهر دیگر می روید که ناگهان صدای نامشخصی از آن توجه شما را به خود جلب می کند . چیزی مثل غژ غژ یا تق تق که در اثر کشیده شدن دو قسمت به هم یا


ضربه زدن یک قسمت آزاد به قسمتی دیگر به وجود می آید . احتمال اینکه پس از بردن خودرو به تعمیرگاه مجددا این صدا را بدهد چقدر است ؟ ناراحت نباشید . زیرا شرکت مرسدس در حال ازمایش سیستم جدیدی است که نرم افزار خودرو را از طریق شبکه اینتر نت به یک مرکز امداد مشتری وصل می کند . این سیستم آن ها را قادر می سازد تا مسائل خودروی شما را در ضمن حرکت در جاده ها تشخیص دهند . و گاهی حتی به تعمیر آن اقدام نماید .

شرکت هتل های هیلتون در بعضی از هتل های خود ترتیبی داده که مهمانان می توانند به جای مراجعه به بخش پذیرش جهت ثبت مشخصات خود به اتاقک " کارت هوشمند " smart card   " مراجعه کنند . در یک برنامه آزمایشی که با امریکن اکسپرس و آی بی ام اجرا می شود ؛ یک کارت امریکن اکسپرس ویژه مسافر ؛ خواسته های او را – برای مثال در مورد عدم استعمال دخانیات ؛ تختخواب کینگ سایز و چیز های دیگر – به همراه شماره افتخاری هیلتون او ذخیره کرده و به او اجازه می دهد تا هر زمان که بخواهد " پرونده مشخصات " خود را تکمیل و به هنگام نماید . سپس اتاقک هوشمند کلید اتاق مناسب او را به همراه دستور العمل مربوط به آن ؛ در اختیارش می گذارد .

خرید یک دزدگیر لوجاک lojak   هیچ تضمینی به مالک خودرو در مورد این که خودروی او دزدیده نشود نمی دهد ؛ ولی او را از پیدا شدن قطعی آن مطمئن می سازد ؛ زیرا این ابزار مخفی پس از دزدیده شدن به ارسال مجموعه ای علایم رادیویی اقدام می کند که محل دقیق خودرو را به نزدیک ترین خودروها گشت پلیس در آن حوالی اعلام می دارد . و همه این ها در مقابل پرداخت فقط 595 دلار امکان پذیر می شود ؛ که باعث آرامش روحی مالک خودرو و خنده نهایی بر لبان او می گردد . بعید نیست که نسل بعدی این دزد گیر ها به مخابره علایمی اقدام کند که خودروی دزدیده شده را از کار بیندازد .

به نظر شما ؛ یک خودرو ؛ یک اتاق هتل و یک سیستم ایمنی ؛ خدمت است یا کالا ؟ به اعتقاد ما در یک دنیای مبتنی بر همبستگی ؛ سرعت ؛ و عناصر نامشهود ؛ نه تنها تشخیص بین این دو مقوله مشکل ؛ بلکه تلاش به آن هم کاری عبث و بیهوده است . در تمام این موارد ؛ همچون تعداد بی شماری دیگر ؛ مرز روشن و مشخصی که در گذشته بین این دو مقوله وجود داشت ؛ در حال محو شدن است و این فرایند انقلابی است که نقطه کانونی و اصلی پدیده ابهام را تشکیل می دهد .

 

   + مهندس فریدون دشتی ; ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۱۱/۱٢
comment نظرات ()