مدیریت صنایع و بهره وری

تاثیر تکنولوژی

هنگامی که بانک خودکار تاسیس شد تعجب چندانی برنینگیخت . ویدئو امروزه بخشی از اثاثیه ی بسیاری از منازل است . این خود تکنولوژی نیست که اهمیت دارد ، بلکه تاثیر آن بر زندگی روزمره ما مهم است . اختراع فر های موج کوتاه ، اقدامی هوشمندانه بود ،


اما گمان نمی رود که مخترعان آن می توانستند دریابند که در نتیجه ی این اختراع ، تهیه غذا به خارج از منزل و به کارخانه های خود کار منتقل خواهد شد ، و لذا تهیه ی غذا در خانه از فعالیتی ضروری به اقدامی انتخابی تبدیل خواهد شد ؛ و از آنجا که هر یک از اعضای خانواده می توانند هر زمان که خواستند غذای خود را منفردا گرم کنند ، عادت درون منزل تغییر خواهد کرد ، و میز غذا خوری از بسیاری از منازل برچیده خواهد شد .

این انتخاب ماست که تعیین می کند این تحولات نتایج خوبی به بار مآورند یا زیانبارند . تکنولوژی به خودی خود خنثی است . این ما هستیم که می توانیم آن را در جهت غنا بخشیدن به زندگی خویش بکار گیریم ، و یا اجازه دهیم که هر چیز معنا داری را از بین ببرد . آنچه نمی توانیم انجام دهیم این است که وانمود کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است ، و ما چنان که گویی زمان ایستاده است در باغ خاطره ها زندگی می کنیم . این کار شدنی نیست و ما قادر به انجام آن نیستیم .

 

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۱۱/۱٦
comment نظرات ()