مدیریت صنایع و بهره وری

درد جامعه

 در مجله تدبیر شماره 163 مطالب زیر آورده شده است . نمی دانم درد دیگه ای وجوداره که ننوشتند !! هر کدام از موارد گفته شده می تواند ویرانگر خیلی از سازندگیها باشد . اگر برای مسائلی که در ذیل آمده برنامه نداشته باشیم . هر کدام از آنها می توانند گلوله برفی باشند که در آینده تبدیل به بهمن های بزرگی خواهند شد . این مطالب باید مورد بحث کلیه اندیشمندان کشور قرار گرفته و آنان نیز راه حلهای خود را  ارائه نمایند . زیرا همه در ایران زندگی میکنیم و باید در غم و شادی ها شریک باشیم . و اما خود مطلب :

 درآمدهای ارزی کشور ناشی از استخراج و فروش نفت بویژه درچند سال اخیر افزایش قابل ملاحظه ای یافته است و بدیهی است استفاده درست درجهت هدایت این منابع ارزی و سرمایه گذاری در بخشهای زیربنایی از اهداف مهم توسعه اقتصادی کشور محسوب می شود.
اما به رغم افزایش درآمدهای ارزی، کشور همچنان با تورم دورقمی بیش از 15 درصد، پایین بودن تولید و رشد اقتصادی، بالابودن نرخ تسهیلات، افزایش قیمتها، حجم زیاد نقدینگی، سرمایه های سرگردان و درنهایت کاستن قدرت خرید مردم دست به گریبان است. علاوه بر اینها کشور ما از آفتهای دیگر اقتصادی نظیر فرارسرمایه، رانت‌جویی، شفاف نبودن اطلاعات اقتصادی، قاچاق کالا، نارسایی در حوزه تعرفه ها، حجم سنگین واردات کالا، ساختار اقتصادی سنتی، انحصاری بودن بورس، بی انگیزگی در سرمایه گذاری تولیدی، بیکاری و... رنج می برد و کارشناسان از این آسیبها به عنوان موانع توسعه اقتصادی یاد می کنند که برآیند آنها درواقع پدیده ای به نام «رکود اقتصادی» است که نیازمند کنکاش و تحلیل همه جانبه است؛ زیرا این پدیده قطعا ریشه درخت توسعه را می‌خشکاند و مانع هرگونه تحول است.
          

   + مهندس فریدون دشتی ; ٧:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۱۱/۱٧
comment نظرات ()