مدیریت صنایع و بهره وری

امثال و حکم در مدیریت

استفاده از تمثیل و مثال ها همیشه در فهم مطالب بسیار موثر بوده – روش دیگری که در اموزش از ان استفاده می شود داستان است که ما در مدیریت از آن بهره می گیریم . مثال های ذیل می تواند گویای این مطلب باشد اما نکته ای که در مثال های ذیل می باشد این است که از زندگی حیوانات و رفتارهای آنها الهام گرفته شده است شاید دور و بر ما هم بسیاری از این نکات باشد که اگر دید تیز بینی داشته باشیم می توانیم از آن ها درس های لازم را فرا گرفته و در جهت تامیم آنها نیز بکوشیم و اما مثال ها :
در ابتدا به سراغ فورباغه و رفتار او می رویم. قورباغه با قرار گرفتن در آبی که بتدریج گرم می شود –


قدرت واکنش خود را از دست داده و زنده زنده در آن می پزد . قورباغه ای که اگر ناگهان درآب جوش می افتاد بلافاصله واکنش نشان می داد و خود را از مهلکه نجات می بخشید . ساختار درونیش به نحوی است که خطر را تنها در مواردی که اتفاق ناگهانی در محیط اطرافش رخ دهد – درک کرده و تشخیص می دهد و نه در مواردی که خطر به صورت آرام و تدریجی گسترش می یابد. این مثال برای شرایطی که خطر تدریجی بوده و کسی آن را درک نکند می باشد در مورد کشورمان به زلزله ای که قرار است بیاید و بافتهای فرسوده می توان اشاره کرد . همچنین رقابت صنعتی و تصرف بازار توسط دیگر کشور ها را نیز می توان نام برد . فاصله علمی نیز از دیگر مثال هاست و ده نمونه دیگر .
مورد بعدی در ارتباط با کرم درختی دنباله رو است که بیان آن ما با تفاوت موجود در بین تصمیم‌گیری استاندارد و تصمیم‌گیری آفریننده و سازنده آشنا می شویم . یک محقق طبیعت‌گرای فرانسوی، بنام «ژان هنری فابر» مجذوب اعمال نوعی کرم درختی شد که به کرم‌های دنباله‌رو معروف بودند. غذای این کرم‌ها برگ‌های سوزنی درخت کاج بود و در موقع حرکت در روی درخت همواره بصورت یک ستون طویل بدنبال هم حرکت می‌کردند. یکی از کرم‌ها سمت رهبری داشت و بقیه بدنبال آن می‌رفتند. این کرم‌ها در موقع حرکت ستونی خود از شیوة جالبی استفاده می‌کردند. هر کرم در حالیکه چشم خود را نیمه بسته نگه می‌داشت سر خود را به آرامی با دنباله کرم جلوتر از خود مماس می‌کرد ادامه ...

   + مهندس فریدون دشتی ; ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۱۱/٢٠
comment نظرات ()