مدیریت صنایع و بهره وری

صادرات غير نفتی

سهم ما از صادرات در تجارت جهانی بسیار ناچیز است . مخصوصا صادرات غیر نفتی با توجه به سرمایه گذاری که در صنعت صورت گرفته آیا نباید این سهم افزایش یابد . و اصولا با توجه به روندی که در گزارش زیر داریم با این صنایع می توانيم در بازار جهانی جایی داشته باشيم.  بازنگری در صنایع و ارائه استراتژی صنعتی راه کار است که هرچه سریعتر بايد دنبال نماییم .تا نظر شما چه باشد . و اما گزارش به شرح ذیل است :

ارزش صادرات کشور به دلیل افزایش بی‌سابقه بهای نفت به 53 میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است که سومین میزان بالای صادرات به شمار می‌رود و منجر به آن شده است که مازاد تجارتی بالغ بر 11 میلیارد و یکصد میلیون دلار نصیب کشور شود که طی 25 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

برآورد ارزش صادرات کشور در سال 85 با حدود پنج میلیارد دلار افزایش به 58 میلیارد و 200 میلیون دلار بالغ خواهد شد که با پیش‌بینی وارداتی معادل 45 میلیارد و 200 میلیون دلار، مازاد تجارتی برابر با 13 میلیارد دلار برای ما به ثبت خواهد رسید. در سال 86 ارزش صادرات کشور در حدود دو میلیارد دلار کاهش خواهد یافت و به 56 میلیارد و یکصد میلیون دلار خواهد رسید و این در حالی است که واردات به رشد خود ادامه داده و با حدود یک میلیارد دلار افزایش به 46 میلیارد و 300 میلیون دلار خواهد رسید. در سال 86 مازاد تجاری کشور به 9 میلیارد و 800 میلیون دلار کاهش خواهد یافت.

اکونومیست در همین حال اعلام کرد که سهم کشور از صادرات جهانی در سال‌جاری به 49/0 درصد خواهد رسید که نسبت به سهم 52/0 درصدی در سال گذشته کاهش نشان می‌دهد. سهم ایران از صادرات جهانی در سال گذشته به بالاترین میزان خود در چند سال اخیر رسید و بنابر پیش‌بینی‌ها بالاترین میزان در چند سال آینده نیز خواهد بود. در سال آینده صادرات کشور 41/0 درصد کل صادرات جهان را در بر خواهد گرفت و این شاخص در سال 87 و 88 به ترتیب به 36/0 و 33/0 درصد کاهش خواهد یافت. این میزان در سال 89 به 31/0 درصد خواهد رسید. اکونومیست افزود: آمارهای تجارت غیر‌کالایی محدود است، با این همه انتظار می‌رود کسری اقلام نامریی این بخش به پنج میلیارد و 400 میلیون دلار افزایش یافته باشد و این به آن دلیل است که هزینه‌های خدمات مربوط به واردات بسیار بیشتر از افزایش مازاد درآمد است

 

 

 

   + مهندس فریدون دشتی ; ٢:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٢/٢۳
comment نظرات ()