مدیریت صنایع و بهره وری

چگونه حجم یک عکس را کم کنیم؟

به طور معمول تصاویر و عکس‌های اسکن شده و یا تصاویری که توسط دوربین‌های دیجیتال تهیه می‌شوند از حجم بالایی برخوردارند و برای ارسال با ایمیل یا منتشر کردن در وب سایت‌ها زمان مناسب نیستند.

 


برای اینکه بتوانیم حجم یک عکس را بدون اینکه در کیفیت آن تغییر محسوسی رخ دهد کم کنیم، باید از یکی از نرم افزارهای گرافیکی استفاده کنیم که  یکی از معروفترین آنها نرم افزار پر کاربرد و قدرتمند فتوشاپ است .

اولین نکته: آنچه در ابتدا در حجم تصاویر اهمیت زیادی دارد ، فرمت آنهاست، برای مثال فرمت ها Tiff و Psd حجم بسیار بالائی دارند ولی فرمت هائی مثل Gif و Jpg کمترین حجم را دارند. پس مهم ترین کار تغییر فرمت تصاویر است.

نکته دوم: دقت تصویر می باشد. برای این که کیفیت عکس هنگام چاپ مناسب باشد، دقت آن حداقل باید برابر 300 نقطه در اینچ باشد، ولی برای مشاهده تصویر روی مانیتور دقت 72 نقطه در اینچ کافی است . تصویر را در فتوشاپ باز می کنیم. اولین کار این است که دقت تصویر را پائین بیاورید.

 

برای این کار در برنامه فتوشاپ از منوی Image  گزینه Image Size را انتخاب کرده در کادر Document Size عدد Resolution را به 72 پیکسل تغییر می دهیم.

 

(این کار به میزان زیادی حجم عکس را کاهش می دهد)

در قدم بعدی می توان ابعاد عکس را کوچک کنیم در همین کادر مقدار عرض را 13 و طول را 18 قرار می دهیم

حال از منوی فایل گزینه  Save for web را انتخاب می کنیم.

.

 

در بخش Settings فرمت Jpg و کیفیت Medium را انتخاب می کنیم.

 

 


در بخش پائین نیز حجم عکس با کیفیت کنونی نشان داده می شود. دکمه Save را کلیک کنید، مکان ذخیره سازی و نام عکس را مشخص کرده و باز هم Save را کلیک کنید. میبینید که حجم عکس نهائی، اختلاف زیادی با عکس اصلی دارد.

   + مهندس فریدون دشتی ; ٥:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱٧
comment نظرات ()