مدیریت صنایع و بهره وری

آموزش مجازی با استفاده از ویمبا کلسروم (Wimba Classroom

برای کسانی که با سامانه‌های آموزش مجازی سر و کار دارند، برخورداری از سامانه‌ی نرم‌افزاری که بتواند پاسخگوی تمامی نیازهای آن‌ها باشد، یک آرزوی همیشگی بوده و هست. خوشبختانه این آرزوی بزرگ امروز با استفاده از سامانه‌ی ویمبا (Wimba) دست یافتنی شده است. ویمبا (که وب سایت رسمی آن در این نشانی قرار دارد: Http://Www.Wimba.Com)در حقیقت یک نرم‌افزار شبکه محور (Web-Based) آموزش مجازی (E-Learning) است که از سوی شرکت سازنده‌ی آن به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که قصد دارند دوره‌های مجازی ارایه دهند، فروخته می‌شود. ویرایش 1/6 این نرم‌افزار با عنوان تجاری Wimba Calssroom ارایه شده است و امکانات متعددی افزون بر گنجاندن محتواهای چند رسانه‌ای در آن پیش بینی شده است.


از جمله  امکانات جذاب این نرم‌افزار، تخته سیاه (سفید) آن است که آدم را به یاد تخته سیاه سه بعدی آقای بوفی در کارتون "تنسی تاکسیدو و چارلی" می‌اندازد. سیستم چت و پیام‌رسانی اختصاصی آن نیز فوق العاده است. امکانات و ابزارهای تحلیل آموزش این نرم‌افزار را به یکی از کارآمدترین سامانه‌های آموزشی به ویژه برای ارزیابی وضعیت تحصیلی دانشجویان تبدیل کرده است. بارگزاری و دریافت انواع فایل‌ها با فرمت‌های گوناگون در این سامانه‌ی آموزشی امکان‌پذیر است و پلاگین‌های متناسب با آن‌ها نیز طراحی و تعبیه شده است. امکانات ویدئویی آن نیز شگفت انگیز است و بر خلاف برخی سیستم‌های مشابه که معمولاً در پخش ویدئو با وقفه‌هایی رو به رو می‌شوند، پخش زنده‌ی ویدئویی در آن مانند یک رودخانه‌ی سیال بی‌وقفه جریان دارد. ویدئوی مالتی وی (Multi-Way Video)و دوجانبه‌ی آن نیز کلاس آموزشی را به تجربه‌ای کاملاً زنده و واقعی مبدل کرده است. امکانات ویپ (VOIP) نیز به خوبی در آن پیاده‌سازی شده است. ارایه‌ی مطالب توسط دانشجویان به شیک‌ترین شکل ممکن انجام می‌گیرد و استاد می‌تواند نوع ارایه‌ی آن‌ها را فراخور محتوای کلاس و ظرفیت علمی دیگر دانشجویان تنطیم کند.

مدیریت کلاس با استفاده از این نرم‌افزار جذاب‌تر از اداره‌ی کلاس‌های حضوری است. به سه دلیل: نخست، به این دلیل که از مزاحمت‌های متعارفی که در کلاس‌های سنتی رایج است، در این سیستم خبری نیست. دوم، این که در تمامی مدتی که کلاس در حال برگزاری است کنترل دانشجویان به دقت امکانپذیر است و با استفاده از سیستم پیام‌رسانی اختصاصی آن می‌توانید به دانشجویان بازیگوش اخطار بدهید. سوم، این که انواع آزمون را در همین سیستم می‌توانید طراحی و اجرا کنید و به این ترتیب از صحیح کردن برگه‌های کاغذی راحت شوید و افزون بر آن از شر چانه‌زدن‌های برخی دانشجویان برای بیست و پنج صدم یا نیم نمره خلاص شوید و نتیجه‌ی امتحانات را هم در همان جا به شکل اختصاصی به هر دانشجو اعلام کنید. مزایای این نرم‌افزار شبکه محور به شکل مشروح در اینجا توضیح داده شده است:

Http://Www.Wimba.Com/Solutions/Higher-Education/Wimba_classroom_for_higher_education/

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این نشانی مراجعه کنید: Http://Www.Wimba.Com/Company/Events/Dls 

اگر علاقه‌مند هستید در دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی خود چنین سیستمی را راه‌اندازی کنید، به این نشانی مراجعه کنید:

Http://Www.Wimba.Com/Company/Contact

   + مهندس فریدون دشتی ; ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱۸
comment نظرات ()