تولید علم در دنیای امروز

علم مقوله‌ای از جنس انزوا و گوشه‌نشینی نیست
دوره‌ای که دانشمند سال‌ها و دهه‌ها در کنجی می‌نشست و به قول معروف دود چراغ می‌خورد و بعد اثری یا نظریه‌ای ارائه می‌داد گذشته است

علم امروز از مقوله ارتباطات است؛ آن هم ارتباطات مدرن. دانشمند امروز اگر به مسافرت بین‌المللی نرود، مشترک ژورنال‌های علمی جهانی نباشد، با متخصصان هم‌رده خود در جای‌جای دنیا گپ‌و‌گفت نداشته باشد، به اینترنت پرسرعت متصل نباشد و در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی مشارکت نکند اساسا دانشمند نیست.

تولید علم در جهان امروز در خلأ شکل نمی‌گیرد بلکه در عمق پرهیاهوی ارتباطات علمی جهانی است که علم تولید می‌شود، لذا هر چه میزان رفت‌وآمد دانشمندان، محققان، اندیشمندان، استادان و دانشجویان میان کشورهای مختلف بیشتر باشد شانس تولید ایده‌های نو، طرح‌های خلاقانه و متراکم شدن اطلاعات و داده‌ها، انتشارنشریه‌های جدید و در نتیجه تولید دانش و فناوری بیشتر خواهد بود.

وجود انجمن‌های علمی بین‌المللی و عضویت دانشمندان در آن، تبادل اطلاعات و دیدگاه‌ها در بستر شبکه‌های ارتباطی مدرن و پرسرعت، برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای علمی و دانشگاهی از جمله لوازم توسعه علمی در دنیای امروز به شمار می‌رود.

در عرف آکادمیک دنیا بحث‌های آزادانه علمی و بگو‌مگوهای مجادله‌ای در باب مسائل علمی بسیار رایج و متداول است و در بستر چنین فضایی است که بهترین ایده‌ها و راهکارها برای خلق دانش و توسعه آن زاده می‌شود.

/ 0 نظر / 4 بازدید