قدرت سحر آمیز باور و اعتقاد

ما اغلب در زندگی از اموری سخن می گوئیم که اعتقاد و نظر روشنی درباره ماهیت آنها نداریم . ولی در عین حال ، مواردی هم هست که ما نسبت به آنها « احساس یقین و اطمینان » می کنیم . احساس اطمینان داشتن نسبت به امور و روابط حاکم بر پدیده های پیرامون خود موجب می شود که نیروی درونی خود را بهتر به کار گیریم و در نتیجه ، رفتار بهتری داشته باشیم . و به سادگی برای آن راه حل پیدا کنیم . این احساس یقین و اطمینان را باور می نامیم . باور دارای نیروی معجزه آسایی است و قدرتی شگفت انگیز دارد . باورهای ما در تمامی امور زندگی ، نقش قابل ملاحظه ای دارند.

باور های صحیح ، نیروبخش ، و باورهای غلط ، نابود کننده ، هستند . در زمینه های اقتصاد و بازرگانی نیز باورهای غلطی وجود دارد که ما را به سرازیری رکود اقتصادی سوق می دهد . در یکی از مقاله های منتشر شده مطلب جالبی در این زمینه بیان شده است . در این مقاله دو اتومبیل معرفی شده بود . یکی  اتومبیل « لیزر» ساخت کارخانه پلیموت کرایسلر و دیگری اتومبیل « اکلیپس » ساخت کارخانه میتسوبیشی و نوشته بود در مقابل هر 19 اتومبیل که کارخانه کرایسلر می فروشد ، کارخانه میتسوبیشی 100 اتومبیل به فروش می رساند . تکته مهم این است که این دو اتومبیل عینا ً یکی هستند و هر دو اتومبیل با مشارکت هر دو شرکت مزبور ساخته شده اند . تنها تفاوت این دو اتومبیل در نام و کارخانه سازنده آنها است با این وجود ، چگونه چنین چیزی ممکن است ؟

تحقیقات مربوط به علت این تفاوت فروش نشان داد که مردم به اتومبیلهای ژاپنی بیشتر علاقمند هستند زیرا اعتقاد دارند که کیفیت ساخت این اتومبیلها بالاتر است . مشکل اساسی در غلط بودن این عقیده است ، زیرا این دو اتومبیل در واقع یکی هستند و کیفیت آنها کمترین تفاوتی با هم ندارند .

چرا مشتریان چنین اعتقادی دارند ؟ علت آن است که ژاپنی ها در مورد کیفیت کالا ، شهرتی برای خود به دست آورده اند . و کسی در این مورد تردیدی به خود راه نمی دهد . یکی از مهمترین باورهایی که ما می توانیم برای کسب موفقیت و سعادت داشته باشیم آن است که قادریم به طور مداوم و پیوسته کیفیت کار و زندگی خود را بالا ببریم و دائم در حال رشد و پیشرفت باشیم . اگر این باور در اعماق ذهن و اندیشه ما رسوخ کند ، نیروی سحر آمیزی به ما خواهد بخشید و ما را در نیل به آرمانها و اهداف خود یاری خواهد نمود . باید که :

باور کنیم سپیده را ، صبـح را ، رویش سبـز جـوانـه هـا را . از حـال بـه آینـده پلـی بـایـد زد ، چشم نـوازشگـر فـردا منتظـر تـوست

/ 0 نظر / 4 بازدید