انكوباتور چيست

کشور ما دارای منابع انسانی جوان و فعالی می باشد برای اینکه دانشگاه های ما از حالت کارخانه های مدرک سازی و ارائه مدرک بیرون بیایند باید از انوباتور ها استفاده لازم را ببرند . و اما انکوباتورها چیستند :
انكوباتور از نظر لغوي، نام دستگاهي است كه گرماي لازم را براي تبديل تخم به جوجه فرآهم آورده و نوزاداني را كه زودتر از موعد مقرر به دنيا آمده­اند، به رشد لازم مي­رساند. حال در اينجا اين پرسش مطرح مي­شود كه با توجه به اين تعريف، انكوباتور چه ارتباطي با تجارت و كسب و كار مي­تواند داشته باشد؟ به طور معمول وقتي پرسيده مي­شود كه يك انكوباتور تجاري- صنعتي چيست؟، بايد گفت اتفاقي كه براي بچه­ها يا تخم­مرغها در يك دستگاه انكوباتور مي­افتد، در يك انكوباتور تجاري براي ايده­ها و فكرهاي كارآفرينانه رخ مي­دهد. يك انكوباتور يا مركز رشد مجموعه­اي متشكل از يك يا چند ساختمان است كه واحدهاي تحقيقاتي نوپا نظير هسته­هاي تحقيقاتي دانشگاهي، شركتهاي تحقيقاتي خصوصي و مراكز تحقيق و توسعه صنايع و سازمانهاي اجرايي به­صورت موقت در آن مستقر و از خدمات پشتيباني داير شده در اين مركز، بهره­مند مي­شوند. هر انكوباتور متشكل از چند واحد تجاري كوچك (عمدتاً بين 10 تا 50 واحد) است كه اين واحدها:
! به طور معمول از يك فضاي مشترك استفاده مي­كنند؛
! خدمات و امكانات ارائه شده با اجاره بهاي اندك و قابل تغيير در اختيار كارآفرينان قرار مي­گيرند؛
! سرويس مشاوره­اي و آموزشي كامل و در محل به صورت رايگان و با هزينه بسيار اندك در اختيار آنهاست؛
! فضاي كلي انكوباتورها بر تحقيق، نوآوري و افزايش قدرت رقابت در صنايع تكيه دارد؛
! انكوباتورها مشوق شكل­گيري و تجاري­كردن ايده­هاي خلاق و نوآور هستند؛
! بخشهاي دولتي (دانشگاهي و صنعتي) و خصوصي در ساماندهي و مديريت انكوباتورها حضور دارند.

منبع تدبیر شماره 166 سهيلا ابراهيمي- موسي زمان‏زاده دربان- بابک ابراهيمي<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

/ 0 نظر / 77 بازدید