اشتباه لپی

(کد خبر : DEN- 221941   )      محمد‌رضا خباز در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه اشتباه محاسباتی در خصوص میزان توان پرداخت تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ها طی چند سال گذشته، موجب کاهش توان اعتباری سیستم بانکی شده است، اظهار داشت: در شرایطی که ظرفیت سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات، 23 هزار میلیارد تومان بود، مسوولان دولتی میزان پرداخت تسهیلات را 70 الی 80 هزار میلیارد تومان برآورد کردند.
وی تصریح کرد: این اشتباه محاسباتی ضمن افزایش فشار دولت بر سیستم بانکی، موجب پرداخت تسهیلات بانکی بیشتر از ظرفیت‌ها و منابع سیستم بانکی شد.
این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال 86 به 75 هزار میلیارد تومان رسید، افزود: با توجه به عدم وصول بخشی از تسهیلات پرداختی، توان اعتباری بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات جدید به شدت کاهش یافت.
این عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: با فاصله شدیدی که بین عرضه و تقاضای تسهیلات به وجود آمده است، بانک‌ها به روش‌های مختلف از جمله افزایش سهم و نرخ سود عقود مشارکتی، در پرداخت تسهیلات محدودیت ایجاد می‌کنند.
خباز افزایش توان اعتباری بانک‌ها را بهترین راهکار‌ برای رفع مشکل پرداخت تسهیلات بانکی دانست و گفت: دولت می‌تواند لایحه‌ای برای افزایش سرمایه بانک‌ها به مجلس ارائه کند تا منابع جدیدی در اختیار سیستم بانکی قرار گیرد و به‌دنبال آن توان پرداخت تسهیلات بانکی نیز افزایش یابد.

  چند نکته در این گفته ها وجود دارد اولا بانک مرکزی که ارائه دهنده کلیه آمار ها در کشور است در این ارتباط چه نقشی داشته است دوما مگر می شود که همینطوری دارایی بانکها را افزایش دهیم مگر قیمت دارائی های ثابت و ...  چقدر است که این افزایش سرمایه را بپوشاند مگر اینکه دوباره مرتکب همان اشتباه قبلی بشویم سوما بانکها باید به سمت الکترونیکی و حذف فضای فیزیکی بروند . چهارما اون بیچاره هایی که منتظر دریافت تسهیلات هستند تکلیفشان چه می شود پنجما این یک فرآیند است که اگر یک جای کار بلنگد قطعا بروی بقیه فرآیند اثر می گذارد . مثلا ایجاد اشتغال و ....

هزارمون به ما چه که به این کارها دخالت می کنیم .................

/ 0 نظر / 5 بازدید